Proiect didactic Data:19. 03.2019 Învățător: Buga Violeta Clasa: a III-a A Disciplina: Matematica Subiectul: Rezolvarea și crearea de exerciții și probleme Tipul lecției: Mixtă Unități de competențe: - Efectuarea operațiilor de înmulțire și împărțire în concentrul 0-1000, fără și cu trecerea peste ordin; - Aplicarea înmulțirii, împărțirii și a proprietăților acestora pentru aflarea unor numere necunoscute în exerciții; - Rezolvarea problemelor cu plan sau cu justificări, prin exercițiu. Obiective operaționale: -
Să efectuieze exerciții de împărțire a unui număr format din trei cifre la un număr de o cifră, când împărțirea e cu rest; Să rezolve probleme de reducere la unitate cu 1-3 operații, cu plan și prin exercițiu; Să explice modul de rezolvare a problemelor de perspicacitate/ de logică, utilizând termenologia matematică; Să alcătuiască exercițiul problemelor de reducere la unitate, lucrând în perechi, în grup, în cooperare.
Strategii didactice: -
Metode și procedee:conversația, demonstrația, lucrul creativ, argumentarea, gruparea , interogarea, explicația,completarea lacunară, exercițiul, calcul oral, analiza, problematizarea; Mijloace didactice: planșe, foi, lipici, markere, manual, cretă, tocă ; Forme de organizare: frontal, individual, în grup;
Surse bibliografice: -
URSU, Ludmila . Matematică , manual pentru clasa a 3-a, editura Prut, 2016. Curiculum școlar pentru clasele I-IV, Chișinău, 2010.
Etapele lecției
Activitatea profesor-elev Metode și procedee
Strategii didactice Mijloace Forme de didactice organizare
Evaluarea
Se pregătesc toate materialele necesare pentru desfășurarea lecției.
Evocarea
Realizarea sensului
Realizez captarea atenției elevilor printr-un joc: - Selectați din șirul de cuvinte scris pe tablă termenii matematici aferenți operațiilor de adunare, scădere, înmulțire, împărțire. Șirul: termen, cutie, sumă, factor, biscuiți, înmulțire, deîmpărțit, vălătuc, împărțire, strofă, împărțitor, cât, găleată, rest, păpușă etc.
Conversația Explicația Gruparea
Frontal
Aprecieri verbale
În continuare vă propun să completăm textul lacunar prezentat la tablă: Numerele care se împart se numesc______________,________,______________ Rezultatul împărțirii se numește ____________________. Numerele care se înmulțesc se numesc_______________________. Rezultatul înmulțirii se numește ________________. La schimbarea _____________________ cu locul rezultatul înmulțirii nu se schimbă.
Completarea lacunară
Fișa cu tabelul lacunar
Frontal
Aprecieri verbale
Lucru cu manualul . Calculați în coloniță, apoi efectuați proba prin operația inversă. (elevii alcătuiesc exerciții conform sarcinilor propuse în ex. 1. Efectuează operațiile apoi fac proba) - Verificare reciprocă a sarcinii realizare independent.
Exercițiul Explicația
Manualul ex 1
Independent
Scrisă
Gimnastica minții Calcul oral
Manualul
Frontal
Aprecieri verbale
Elevi priviți la tablă, opservați niște numere: 48, 348, 51, 351, vă propun niște operații în baza acestor numere: - Mărește fiecare număr de 2 ori, cu 2.; - Micșorează fiecare număr de 3 ori, cu 3. Elevi iar acum , amintiți-vă povestea celor trei purceluși . - Unde trăiau ei? Ce mâncau? - Citiți de 2-3 ori problema 3(a) din manual. Întărim datele după care facem analiza problemei. - Câte alune au împărțit cei trei purceluși între ei?(86 alune) - Cui au dat restul alunelor?(Riței) - Care este întrebarea problemei?
Analiza Conversația
Frontal Opservarea comport. Și emoțiilor copiilor
Cum aflăm câte alune a revenit fiecărui purceluș?(împărțim 86 alune la 3, obținem 28 alune) - Câte alune au rămas pentru Rița? (86- 3 X 28= 2 alune) Exercițiul : 86 - 86 : 3 X 3 = 2 alune. -
Reflexia
În continuare elevi vă propun lucru pe variante. Varianta 1,3 rezolvă problema 3(b) Varianta 2,4 rezolvă problema 3(c) Schema problemei 3(b): Pe fiecare pagină- câte 4 fotografii ? pagini – 430 fotografii 110 pagini - ? fotografii. Schema problemei 3(c) ? turte – câte 6 în pachete 607 turte- ? pachete ? turte – rămân neambalate Verificarea lucrului efectuat independent. Sarcini pentru lucru în grup. Gr. 1,3 – rezolvați problema nr. 5(a) Gr. 2,4 – rezolvați problema 5(b) Verificarea lucrului efectuat în grup.
Extensie
Scrisă Lucrul creativ Explicația Manualul ex Conversația 3-b,c Problematizarea
Independent pe variante
Exercițiul Conversația
Lucrul în grup
Manualu
Problemă de perspicacitate: Dintre cei 101 dalmațieni , 47 au o pată neagră pe urechea stângă , 34 au o pată neagră pe urechea dreaptă, iar 29 au urechile albe. Câți dintre ei au pete pe ambele urechi ? Soluție: 47 + 34 +29 = 110 (câini) (au pete pe urechi 110 – 101 = 9 (câini) au pete pe ambele urechi. Răspuns: pe ambele urechi au pete 9 câini. Tema pentru acasă: Exercițiul 6 , pagina 97 din manual.
Scaunul prezentator.
Aprecieri verbale
Conversația
Manuall
Frontal