Reprodukcija

  • Uploaded by: dragan
  • 0
  • 0
  • June 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Reprodukcija as PDF for free.

More details

  • Words: 2,136
  • Pages: 9
59

2. REPRODUKCIJA SVETLA U TELEVIZIJSKIM SISTEMIMA

Smatra se da je reprodukovana slika ta~na ukoliko posmatra~ ne vidi razliku izme|u reprodukcije i originala. Da se ova razlika ne bi primetila potrebno je: - da se i luminanca i hromati~nost prenesu bez izobli~enja - da se reprodukcija posmatra u istim uslovima kao i originalna scena. Ova dva uslova u praksi nikad nisu zadovoljena, pa se za vernu reprodukciju boje predla`u tri definicije: Fizi~ka vernost, koja podrazumeva isti spektralni sadr`aj reprodukovane slike i originala; - Fiziolo{ka vernost, po kojoj posmatra~ sti~e utisak o sceni na osnovu reprodukcije - psiholo{ka vernost, po kojoj posmatra~ do`ivljava reprodukciju zadovoljavaju}om, bez obzira {to uslov fiziolo{ke vernosti nije zadovoljen. U praksi je fizi~ka vernost nedosti`na, psiholo{ka vernost se mora zadovoljiti, a fiziolo{ka vernost je potrebna i po`eljna, ali nije neophodna. Za procenu vernosti treba uzeti u obzir i adaptaciju oka, koja za reprodukovanu i originalnu sliku sliku nije ista; naime adaptacija posmatra~a u studiju zavisi od srednjeg osvetljaja scene (koji varira zavisno od ugla posmatranja), a adaptacija televizijskog posmatra~a zavisi od osvetljaja sobe u kojoj se nalazi TV prijemnik ( a ovaj osvetljaj je uglavnom konstantan). Va`ni su i drugi subjektivni faktori posmatra~a, kakav je npr simultani kontrast boja. Me|utim senzori slike u TV kameri daju signal koji zavisi samo od energije fotona, a nemaju ove subjektivne procene. Da bi se ostvario veran prenos boje neophodno da se povr{ine, koje imaju konstantan koeficijent refleksije (sneg ili bela hartija npr.), vide kao bele bez obzira na spektralni sadr`aj svetlosnog izvora koji osvetljava scenu. Zato je potrebno odabrati referentno belo, a u televiziji je to naj~e{}e standardno svetlo C ili D65. Po{to oko najbolje vidi na dnevnom svetlu, po`eljno je u studijima koristiti svetlosne izvore dnevnog svetla. 2.1. Reprodukcija intenziteta - GAMA Reprodukcija intenziteta (ili kako to fotografi ka`u s“ kale tonova”) predstavlja jedan od osnovnih uslova kvalitetne slike. U filmu, televiziji i ra~unarskoj grafici termin gama (~iji je simbol gr~ko slovo γ) predstavlja veli~inu koja opisuje (ne)linearnost reprodukcije intenziteta svetla. Televizija je ovaj termin preuzela iz fotografije, gde se nelinearnost sistema tako|e predstavlja gamom, mada se u fotografiji gama vi{e odnosi na izgled slike nego na reprodukciju intenziteta.

60

Gama ~esto unosi zabunu, jer je to vrlo kompleksna veli~ina koja uklju~uje ~etiri razli~ite discipline: fiziku, percepciju oka, fotografiju i televiziju. Prenosna karakteristika katodne cevi prijemnika je tako|e nelinearna funkcija dovedenog napona pa je gama, strogo fizi~ki re~eno, kompenzacija ove nelinearosti prijemnika. Ukoliko je L0 luminanca scene, a Li luminanca slike reprodukovane na prijemniku, osnovni uslov za ta~nu reprodukciju intenziteta je linearan odnos ove dve luminance tj: Li = k L0 Uukoliko je C0 opseg kontrasta na sceni, a Ci opseg kontrasta reprodukovane slike, mo`e se napisati slede}a relacija: Ci = C 0 {to zna~i da opseg kontrasta reprodukovane slike i opseg kontrasta scene moraju da budu jednaki. Razmotri}emo ovaj uslov malo detaljnije. Da bi se luminanca scene verno prenela potrebno je da da studio bude uniformno osvetljen. Promena osvetljaja u filmskom studiju mo`e da varira u opsegu 4:1 ( u odnosu na nominalnu vrednost), a za TV studio varijacija osvetljaja ne bi trebalo da je ve}a od 2:1. Stoga je potrebno izbegavati ugla~ane, sjajne povr{ine koje imaju veliki koeficijent refleksivnosti. Refleksivnost belog, koje se koristi u studijima je 0.8, dok je refleksivnost crnog 0.04. Zna~I da je originalni opseg kontrasta scene za filmski studio Cf0=[4x(0.8:0.04)]:1=80:1, a da je opseg kontrasta televizijskog studija Ctv0=[2x(0.8:0.04) ]:1=40:1. Kolor film mo`è da prenese opseg kontrasta 80:1 bez ve}ih problema; me|utim kolor TV sistemi imaju opseg kontrasta 20:1 do 40:1 (ako je prijemnik u slabo osvetljemoj sobi) mada da je opseg 40:1 ponekad te{ko ostvarljiv. Da bi uslov (4) bio zadovoljen potrebno je smanjivati C0 i pove}avati CI , {to se posti`e posebnim obradama signala i pode{avanjima ( vi{e o ovome u poglavlju dinami~ki opseg kamere). 2.1.1. Gama prijemnika – fizi~ka gama Pokazalo se da je luminanca kineskopa, nelinearna funkcija napona signalne elektrode. Funkcija zavisnosti je stepena funkcija sa eksponentom 5/2 a eksponent ove funkcije predstavlja gamu kineskopa. Nelinearnost u prenosnoj karakteristici kineskopa je posledica interakcije izme|u katode i re{etke koja kontroli{e struju mlaza, dok se za karakteristiku samih fosfora mo`e re}i da je uglavnom linearna ( za vrednosti signala do 80%).

61

2.1.2. Gama korekcija Proces kompenzacije nelinearnosti prenosne karakteristike video sistema se zove gama korekcija, a uvodi se kako zbog nelinearne karakteristike prijemnika, tako zbog neuniformne osetljivosti oka. Elektri~na kola za gama korekciju se nalaze u TV kameri (slika 2.6.), a deluju tako da ukupna gama sistema bude jednaka jedinici.

Slika 2.6 Ve} je re~eno da se veran prenos opsega kontrasta posti`e podizanjem opsega kontrasta reprodukovane slike, ili kako se to u literaturi ~esto ka`e r“ azvla~enjem” opsega kontrasta (“stretch”). U televizijskim sistemima se podizanje kontrasta reprodukovane slike posti`e tako {to je vrednost ukupne game sistema ( Γ ) malo ve}a od jedinice. Pokazalo se, da TV sistemi ~ija je eksponent ukupne prenosne karakteristike 1.1 ili 1.2, imaju reprodukovanu sliku koja je subjektivno dopadljivija od slike sistema sa matemati~ki ta~nom linearnom gamom. Za gama korekciju u kameri se preporu~uje stepena funkcija sa eksponentom 0.45. Ako je gama prijemnika 2.5 onda je ukupna gama TV sistema 0.45x2.5=1.13, {to daje vrlo zadovoljavaju}e rezultate i u pogledu nelinearne percepcije oka. U poslednje vreme se pojavljuju prijemnici sa ekranom od te~nih kristala, ~ija se nelinearnost razlikuje od klasi~nih kineskopa, ali prenosna karakteristika TV sistema mora da odgovara nelinearnoj percepciji oka. Me|utim, problem za postavljanje novih standarda predstavljaju postoje}i prijemnici, koji se izvanredno uklapaju sa svim video ure|ajima u eksploataciji. Stoga mo`emo o~ekivati nove prijemnike ( sa ravnim ekranom), koji imaju lokalnu gama korekciju za pode{avanje transfer funkcije u skladu sa potrebama.

62

2.1.3. Gama i adaptacija oka Ve} je re~eno da se ljudsko oko adaptira na vrlo {irok opseg nivoa luminanci pozadine, odnosno ambijentnog svetla . Ukoliko je posmatrani predmet okru`èn svetlom pozadinom nastaje pove}ana osetljivosti oka za male promene osvetljaja. Svetlo se sa svetle pozadine “raspr{uje” po posmatranom predmetu, usled ~ega se pove}ava osvetljaj tamnih (crnih) povr{ina, tj. smanjuje stvarni kontrast” slike. Mehanizmi u oku deluju tako {to pove}avaju vidljivost tamnih povr{ina u prisustvu svetle pozadine , odnosno “razvla~e” (strach) opseg kontrasta. Isto tako, ukoliko je pozadina tamna, stvarni opseg se smanjuje. Sve ovo uti~e na nelinearno izobli~enje zasi}enja i vrste boje na niskim nivoima signala, jer se crno u slici ne poklapa sa crnim na sceni. Ova pojava je uticala na ore|ivanje svetlosnih uslova prostorija u kojima se gledaju filmovi, slajdovi ili televizija. Filmski sistemi su projektovani tako da kompenzuju pozadinsko svetlo. Projekcije uvek vr{e u zamra~enim prostorijama, a gama sistema je ve}a od jedinice (ima vrednost 1.5). TV sistemi su projektovani na sli~an na~in, pa je gama tako|e malo ve}a od jedinice ( iznosi 1.13). Iz svega izlo`enog se vidi da projektovanje TV sistema uklju~uje ne samo elektroniku, fiziku i matematiku ve} i vrlo slo`ène zakone percepcije oka, koji ustvari imaju presudnu ulogu i zna~aj.

2.2. Reprodukcija boje

kriterijuma:

U televiziji se za procenu kvaliteta reprodukcije boje koriste dva

1) Kolorimetrijski veran prenos hromati~nosti, pri ~emu se vr{i kvantitativna procena promene x, y hromatskih koordinata reprodukovane slike u odnosu na originalnu scenu ( u CIE 1931 ili CIE 1960 sistemu). Reprodukcija verno prenosi boju ukoliko su hromatske koordinate reprodukovane slike (xi , yi ) i originalne (x 0 , y0) iste (mereno objektivno kolorimetrom). Kolorimetrijsku gre{ku odre|uje razlika ovih koordinata koja ne sme da bude bude ve}a od nekoliko intervala percepcije. 2) Psiholo{ka vernost reprodukovane slike, pri ~emu se vr{i kvalitativna procena promene i luminance i hromati~nosti reprodukovane slike u odnosu na originalnu, kad se ove dve slike porede vizuelno. Ukoliko nema mogu}nosti za vizuelno pore|enje, posmatra~ vr{i svoju procenu reprodukcije po standardima boja iz svakodnevnog `ivota i na osnovu poruke i smisla same scene. Me|utim poruka i smisao scene vrlo ~esto uzrokuju da se reprodukovana slika do`ivljava druk~ije od onog {to se produkcijski (umetni~ki) `eli, pa posmatra~

63

nesvesno pravi gre{ku u proceni. Zato ovakva procena nije prihvatljiva ni za kakva objektivna merenja. Mo`e se desiti da posmatra~ boje sa velikom gre{kom proceni prihvatljivijim od boja koje su kolorimetrijski verne (koje imaju vrlo malu ili uop{te nemaju gre{ku). Zna~i da za vernu reprodukciju boje, kolorimetrijska vernost i nije obavezna, ukoliko je mogu}e ostvariti dopadljiviju i prihvatljiviju percepciju boja . U televiziji se vernost reprodukcije boja vrlo ~esto izra`ava indeksom vernosti boja, za ~ije se odre|ivanje koristi set od osam boja (ozna~enih brojevima 1 do 8), a za objektivniju procenu se koristi jo{ jedan set od 6 sekundarnih referentnih boja (ozna~enih brojevima od 9 do 14). Svaka od ovih boja ima svoj indeks vernosti boje koji se izra~unava prema: Ri = 100 - 4.6 ∆ E’ Ukoliko nema izobli~enja Ri = 100, tj. kad je ∆ E’ = 0. 2.2.2. Uslovi vernog prenosa boja Poglavlja prve glave knjige su pokazala kako se spektralna raspodela snage analizira pomo}u tri komponente, koje predstavljaju boju. Izlaganje koje sledi }e pokazati kako se ove tri komponente (primari) koriste za reprodukciju boje u televiziji. Slika 2.8. je pojednostavljena blok {ema TV sistema (ekvivalentna slici 1.1.). U TV kameri se vr{i konverzija svetlosne pobude u elektri~ni signal, a u TV prijemniku se odvija inverzan proces – konverzija elekri~nog signala u svetlosni. U ovom momentu se predpostavlja da je karakteristika TV prijemnika linearna.

Slika 2.8.

64

TV kamera sadr`iì blok za separaciju svetla (BS) u kome se luminentni fluks scene (F0) deli na tri fluksa FR0, FG0, FB0. Ova tri luminentna fluksa se u senzoru za analizu slike (CT) konvertuju u tri elektri~na signala ER, EG, EB, koji se poja~avaju u videopoja~ava~ima (VA). Na prijemnoj strani se nalazi katodna cev, na ~ijoj se unutra{njoj strani nalaze svetlosni izvori (fosfori), naneti u obliku ta~kica. Grupe od po tri ta~kice razli~itih (R, G, B) boja ~ine celine koje se zovu trijade. Svaka ta~kica Rd , Gd , Bd fosfora se pobu|uje elektri~nim signalom i produkuje tri luminentna fluksa FRd , FGd , FBd . Spektri tri fosfora se sabiraju, a kad se prijemnik gleda sa dovoljno velikog rastojanja, ta~kasta struktura se ne prime}uje. Koordinate boje, reprodukovane na prijemniku, moraju da budu linearno proporcionalne izlaznim signalima kamere. 2.2.3. Standardi primara Fosfori primara prijemnika defini{u, u hromatskom dijagramu, trougao boja koje se mogu reprodukovati. Boje koje se nalaze izvan trougla primara se ne mogu reprodukovati, ili se reprodukuju sa vrlo velikom gre{kom. Zato je potrebno primare odabrati tako da trougao boja zauzima najve}u mogu}u povr{inu. Osim toga mora se obezbediti velika luminanca slike pri maloj snazi zra~enja primara. Postoje}i primari emituju spektar, a ne samo jednu talasnu duì`inu, {to znatno smanjuje opseg reprodukovanih boja, jer su boje manje zasi}ene od spektralnih. U televizijskim sistemima se danas koristi nekoliko razli~itih standarda primara, prikazanih na slici 2.9. U ra~unarskoj tehnici primari i referentno belo nisu definisani, ali treba znati da je R, G, B sliku nemogu}e reprodukovati bez poznavanja njene hromati~nosti.

65

Slika 2.9. 2.2.3.1. NTSC primari NTSC je 1953. godine specificirao set primara koji se koristio u katodnim cievima tada{njih prijemnika. Ovi primari i referentno belo su jo{ uvek dokumentovani u Izve{taju ITU-R 624, mada su se fosfori tokom vremena menjali i razlikuju se od onih koji se navode u knjigama. Tabela 2.2. daje koordinate NTSC primara, bez obzira {to se specificirane vrednosti ne koriste u praksi.

TABELA 2.2.

x y z

R

G

B

0.67 0.33 0

0.21 0.71 0.08

0.14 0.08 0.78

2.2.3.2. EBU primari

Ref. Belo – CIE svetlo C 0.310 0.316 0.374

66

EBU ( European Broadcast Union) je definisao Evropski Standard (ES) fosfora, koji su imali znatno bolje karakteristike od NTSC fosfora. Ovi primari se i danas koriste u sistemu 625/50 i veoma su sli~ni Me|unarodnoj Preporuci 709, koja }e biti kasnije prikazana (poglavljev 2.2.3.4.). Podaci o EBU primarima su dati u tabeli 2.3. TABELA 2.3. R 0.640 0.330 0.030

x y z

G 0.290 0.600 0.110

B 0.150 0.060 0.790

Ref. Belo – D 6 5 0.3127 0.3290 0.3582

2.2.3.3. SMPTE RP 145 primari Smpte RP 145 primari su specificirani za potrebe sistema 525/59.94 kao za televiziju visoke definicije (HDTV- 1125/60 1920x1035), a prikazani su u tabeli 2.4.

TABELA 2.4.

x y z

R 0.630 0.340 0.030

G 0.310 0.595 0.095

B 0.155 0.070 0.775

Ref. Belo – D 6 5 0.3127 0.3290 0.3582

2.2.3.4. Specifikacija primara po Preporuci 709 Me|unarodni standard ITU-R BT.709 ( prethodno CCIR Preporuka 709) je standard Televizije visoke definicije za studio i za me|unarodnu razmenu programa, za ra~unare i ra~unarsku grafiku. Vrednosti primara su date u tabeli 2.5. TABELA 2.5.

x y z

R 0.640 0.330 0.030

G 0.300 0.600 0.100

B 0.150 0.060 0.790

Ref. Belo – CIE svetlo C 0.3127 0.3290 0.3582

67

Svi gore navedeni standardi specificiraju karakteristike monitora, pri ~emu se u praksi moraju uzeti u obzir tolerancije. Treba naglasiti zna~aj Preporuke 709, koja predstavlja standard studijske i me|unarodne razmene programa, standard televizije visoke definicije kao i za TV prijemnik budu}nosti ( ravan ekran ).

Related Documents

Reprodukcija
November 2019 13
Reprodukcija
June 2020 30

More Documents from "dragan"