Rancangan Pelajaran Bahasa Melayu KOMSAS : Puisi Genre
: Puisi Moden (Sajak)
Kelas
: 5 Sains 1
Masa
: 80 minit (11.50 – 1.10)
Tajuk
: Sajak Jalan – Jalan Raya Kotaku
Bidang
: Estetika dan Interpersonal
Objektif
: Pada akhir pelajaran, pelajar dapat : Menjelaskan maksud sajak – Jalan-Jalan Raya Kotaku Menghuraikan empat pengajaran yang terkandung dalam sajak Menerangkan empat aspek gaya bahasa sajak Memberikan tiga persoalan yang terdapat dalam sajak Membina enam ayat penyata yang gramatis berdasarkan kosa kata yang diberi. VI. Menjawab 3 soalan pemahaman I. II. III. IV. V.
FU FS
: 2.0, 2.1, 2.2, Aras 3(i) : 10.0, 10.1, 10.2, 10.4, Aras 1(i), (ii)
Sistem Bahasa: Ayat penyata Kosa kata: lewat senja, luka parah, menabur benih, sopan santun, banjir kilat, para pesakit Pengisian Kurikulum : a) Ilmu : Kesusasteraan Melayu b) Nilai Murni : Kerjasama, kesabaran c) Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir, Kontekstual dan Kajian Masa Depan
Langkah – Langkah Pengajaran dan Pembelajaran KOMSAS Sajak Jalan – Jalan Raya Kotaku Langkah
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
SET INDUKSI (5 minit)
Guru menunjukkan gambar kesesakan jalan raya di pancaran LCD. Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang gambar tersebut Guru mengaitkan aktiviti dengan pelajaran pada hari ini.
Langkah 1 (7 minit)
Guru mendeklamasikan sajak Jalan – Jalan Raya Kotaku. Seorang pelajar diminta mendeklamasikan sajak tersebut dengan nada, gaya dan intonasi yang betul.
Langkah 2 (8 minit)
Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang maksud sajak baris demi baris dan maksud keseluruhan rangkap.
Langkah 3 (20 minit)
Pelajar dibahagikan kepada empat kumpulan. Guru mengedarkan kad tugasan dan kad lembaran jawapan kepada setiap kumpulan. Kumpulan I : Menghuraikan empat pengajaran yang terkandung dalam sajak Kumpulan II : Menerangkan empat aspek gaya bahasa sajak. Kumpulan III : Memberikan tiga persoalan sajak. Kumpulan IV : Membina enam ayat penyata berdasarkan perkataan yang diberi.
Langkah 4 (20 minit)
Pembentangan hasil perbincangan kumpulan. Guru meminta setiap kumpulan untuk melaporkan hasil perbincangan kumpulan. Ketua setiap kumpulan melaporkan menerusi transperansi yang disediakan oleh guru.
Catatan Pancaran LCD
Senikata sajak dipancarkan melalui LCD.
1. Kad tugasan Lampiran 2 (i),(ii),(iii)dan (iv) diedarkan dan dipancarkan melalui LCD. 2. Kad Lembaran jawapan pelajar disediakan dalam bentuk transperansi (Lampiran 3 i,ii,iii dan iv)
Penggunaan OHP Penilaian dan Pengukuhan Guru seperti Lampiran 4 (i),(ii),(iii) dan (iv).
Guru membuat penilaian dan pengukuhan. Penilaian Langkah 5 ( 15 minit)
Penutup ( 5 minit)
- Guru mengemukakan 3 soalan pemahaman yang dipancarkan pada skrin. - Pelajar menjawab soalan tersebut. - Guru memancarkan jawapan pada skrin dan pelajar menyemak jawapan secara berpasangan. - Guru menjemput dua orang pelajar untuk mendeklamasikan sajak tersebut. - Pelajar dan guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini. - Tugasan Kerja Rumah: Guru menayangkan tugasan – tugasan pengayaan sebagai kerja rumah untuk disiapkan.
Soalan penilaian (Lampiran 5) Jawapan soalan penilaian (Lampiran 6)
Lampiran 7
Rancangan Pelajaran Bahasa Melayu KOMSAS Tingkatan Lima Genre
: Prosa Moden (Cerpen)
Kelas
: 5 Sains 1
Masa
: 80 minit
Tajuk
: Cerpen Mariah
Bidang
: Estetika dan Interpersonal
Objektif
: Pada akhir pelajaran, pelajar dapat ;
1. 2. 3. 4. 5.
Menyusun struktur plot berdasarkan petikan yang diberi. Menghuraikan empat perwatakan watak utama dalam cerpen. Menjelaskan empat pengajaran yang terdapat dalam cerpen. Menukarkan ayat cakap ajuk kepada ayat cakap pindah. Menjawab 3 soalan pemahaman berdasarkan cerpen Mariah dengan tepat.
FU
: 2.0, 2.1, 2.2, 2.3, Aras (i) 10.0, 10.6, 10.4, Aras 2 (ii)
FS
: Aras 1 (i) (ii)
Sistem Bahasa: a) Tatabahasa :Menukarkan ayat cakap ajuk kepada ayat cakap pindah Pengisian Kurikulum: A. Ilmu : Kesusasteraan Melayu B. Nilai Murni : Simpati, kasih sayang, ketaatan C. Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir, Kecerdasan Pelbagai.
Langkah
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Set Induk (7 minit)
Guru mendeklamasi sajak ‘Cerita Seorang Gadis’ yang dipaparkan di pancaran LCD Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang gambar tersebut. Guru mengaitkan aktiviti dengan pelajaran pada hari ini.
Langkah 1 (8 minit)
Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang sinopsis cerpen Mariah.
Langkah 2 (15 minit)
Pelajar dibahagikan kepada empat kumpulan. 1. Kad tugasan (Lampiran 2 Guru mengedarkan kad tugasan dan kad i,ii,iii dan iv) diedarkan lembaran jawapan kepada setiap kumpulan. dan dipancarkan melalui Kumpulan 1 : Membincangkan binaan LCD. struktur plot cerpen Mariah. 2. Kad Lembaran jawapan Kumpulan 2 : Menghuraikan empat pelajar disediakan dalam perwatakan Mariah. bentuk transperansi Kumpulan 3 : Menjelaskan empat pengajaran (Lampiran 3 i,ii,iii dan iv) daripada cerpen. Kumpulan 4 : Menukarkan ayat cakap ajuk kepada ayat cakap pindah.
Langkah 3 (27 minit)
Pembentangan hasil perbincangan kumpulan. Guru meminta setiap ketua kumpulan melaporkan hasil perbincangan kumpulan. Ketua setiap kumpulan melaporkan menerusi transperansi yang disediakan oleh guru, Guru membuat penilaian dan pengukuhan.
Langkah 4 (17 minit)
Penilaian: Guru mengemukakan 3 soalan penilaian berdasarkan petikan cerpen Mariah yang dipancarkan pada skrin. Pelajar menjawab soalan – soalan tersebut. Guru memancarkan jawapan pada skrin dan pelajar menyemak jawapan secara berpasangan. Guru meminta seorang pelajar
Pancaran LCD
Penggunaan OHP
Soalan penilaian(Lampiran 5) Jawapan soalan penilaian (Lampiran 6)
Langkah 5 ( 6 minit)
mendeklamasikan sajak’Cerita Seorang Gadis’dengan diiringi gesekan biola. Pelajar dan guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini. Tugasan/Kerja Rumah: Guru menayangkan tugasan-tugasan pengayaan sebagai kerja rumah kepada semua pelajar.
Lampiran 7
Rancangan Pelajaran Bahasa Melayu Rumusan Rencana Tingkatan
: 5 Sains 1/ 4 Sains 1/ 5 Vok1/ 5 Vok 2
Masa
: 40 minit
Tajuk
: Menulis Rumusan Rencana
Bidang
: Interpersonal dan maklumat
Objektif
: Pada akhir pelajaran;
1. Pelajar dapat mengenal pasti idea utama dan idea sokongan 2. Pelajar dapat mengenal pasti pendahuluan, isi tersurat, isi tersirat dan kesimpulan 3. Pelajar dapat menghasilkan rumusan lengkap tidak lebih daripada 120 patah perkataan mengikut format rumusan sepenuhnya. FU
: 7.0, 7.3, 7.4, 7.5 Aras 1(iv), Aras 2(i)
FS
: 8.0, 8.2 Aras 2(i)
Sistem Bahasa
: Ayat penyata, Intonasi
Pengisian Kurikulum
:
a) Ilmu b) Nilai Murni
: Moral : Kerjasama, sopan santun
Kemahiran Bernilai Tambah : - Kemahiran berfikir, mencari maklumat - kontekstual.
Langkah – Langkah Pengajaran dan Pembelajaran Rumusan Rencana Langkah
Aktiviti Pengajar dan Pembelajaran
Set Induksi (5 minit)
Guru menayangkan VCD Kempen Budi Bahasa dan Nilai-nilai murni nyanyian Siti Nurhaliza menerusi pancaran LCD. Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang gambar. Guru mengaitkan aktiviti dengan pelajaran pada hari itu.
Langkah 1 (5 minit)
Guru mengedarkan petikan rencana. Pelajar diminta membaca senyap arahan soalan dan menganalisis soalan dengan mencari kata kunci soalan. Guru dan murid bersoal jawab tentang kata kunci arahan soalan dan format rumusan.
Langkah 2 (5 minit)
Pelajar dibahagikan kepada empat kumpulan. Guru mengedarkan kad tugasan dan kad lembaran jawapan kepada setiap kumpulan. Kumpulan 1 : Membincangkan isi- isi tersurat perenggan 1 dan 2 Kumpulan 2 : Membincangkan isi – isi tersurat perenggan 3 dan 4 Kumpulan 3 : Menjelaskan isi – isi tersirat Kumpulan 4 : Menerangkan pendahuluan dan membuat kesimpulan rumusan
Langkah 3 (15 minit)
Pembentangan hasil perbincangan kumpulan. Guru meminta setiap kumpulan untuk melaporkan hasil perbincangan kumpulan. Ketua setiap kumpulan melaporkan menerusi transperansi yang disediakan oleh guru. Guru membuat penilaian dan pengukuhan.
Penutup (5 minit )
Guru dan pelajar membuat rumusan tentang keseluruhan isi pengajaran. Aktiviti pengayaan: Pelajar diminta menjawab 3 soalan pemahaman yang dipancarkan menerusi pancaran LCD.
Catatan Pancaran LCD
Penggunaan OHP