Școala Gimnazială ,,Calistrat Hogaș” Roman, Județul Neamț Prof. înv. primar Atodiresei Mihaela - Elena
PROIECT DIDACTIC DATA : CLASA: I B ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului UNITATEA: Universul SUBIECTUL LECŢIEI: Adunarea numerelor naturale de la 31 la 100, cu trecere peste ordin. Soarele, sursă de lumină și căldură TIPUL DE ACTIVITATE: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor DOMENII INTEGRATE: Matematică și explorarea mediului Comunicare în limba română Arte vizuale și abilități practice
SCOPURI EDUCAŢIONALE: Dezvoltarea gândirii și a limbajului matematic; Formare de deprinderi intelectuale; Stimularea capacităților cognitive și practic-utilitare.
COMPETENŢE SPECIFICE: Matematică și explorarea mediului 1.1. Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 100; 1.2. Compararea numerelor până la 100; 1.4. Efectuarea de adunări mental și în scris, recurgând mereu la numărare; 1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (termen, sumă, total, diferență…) în rezolvarea și/sau compunerea de probleme; 5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare şi scădere în concentrul 31-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice; Comunicare în limba română 1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
Școala Gimnazială ,,Calistrat Hogaș” Roman, Județul Neamț Prof. înv. primar Atodiresei Mihaela - Elena
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare; Arte vizuale și abilități practice 1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) cognitive să opereze cu noţiunile matematice învăţate: termeni, sumă, descăzut, scăzător, diferenţă; să rezolve corect, oral şi în scris, adunări cu numerele naturale din concentrul 31-100, cu trecere peste ordin; să verbalizeze operaţiile efectuate, motivând alegerile făcute în rezolvarea exerciţiilor şi problemelor; să conștientizeze importanța principalei surse de căldură și energie a planetei - Soarele să rezolve independent şi în echipă sarcinile de lucru primite; b) afectiv-atitudinale să manifeste spirit de iniţiativă şi cooperare în cadrul grupului; c) psihomotorii să mânuiască materialul intuitiv; să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de învăţător.
CAPACITĂŢI DE GÂNDIRE IMPLICATE: cunoașterea (terminologiei matematice); înțelegerea (algoritmului de calcul, rezolvarea problemelor); aplicarea (algoritmului de calcul).
DOMENII DE DEZVOLTARE PERSONALĂ VIZATE: dezvoltarea cognitivă: dezvoltare de deprinderi intelectuale, dezvoltarea gândirii logice și a gândirii sistemice, dezvoltarea capacității de a sesiza și rezolva situații-problemă; dezvoltarea limbajului şi a comunicării: dezvoltarea capacităţilor de receptare a mesajelor orale în contexte de comunicare variate şi exprimarea corectă a mesajelor verbale în diferite situaţii de comunicare; dezvoltarea psihomotorie: dezvoltarea deprinderilor motrice implicate în timpul jocurilor propuse;
Școala Gimnazială ,,Calistrat Hogaș” Roman, Județul Neamț Prof. înv. primar Atodiresei Mihaela - Elena
dezvoltarea socio-emoţională: dezvoltarea competențelor comunicative, creșterea stimei de sine prin implicarea în rezolvarea sarcinilor individuale și de grup.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Tipuri de experiențe de învățare: active și interactive - de exersare, aplicare; Sistemul metodologic: conversația euristică, explicația, observația, demonstrația, problematizarea, exercițiul, jocul didactic. Sistemul resurselor curriculare: planul de învățământ, programa școlară, documentele de proiectare curriculară; Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală, pe grupe.
RESURSE:
Umane: 21 elevi; Materiale: planșa-suport, tabla, creta colorată Spațiale: sala de clasă; Temporale: 35 minute + 10 minute activități recreative; Bibliografice:
1. Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013; 2. Curs formare - Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competențelor cheie la școlarii din clasele I-IV, program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar; 3. Roşu, Mihail- Metodica predării matematicii, Editura Credis, Bucureşti, 2004.
EVALUARE: Strategii, metode și instrumente de evaluare: observarea sistematică a activității și a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, autoevaluare.
Școala Gimnazială ,,Calistrat Hogaș” Roman, Județul Neamț Prof. înv. primar Atodiresei Mihaela - Elena
NR. CRT.
1.
2. 3.
SECVENŢELE INSTRUIRII
OB. OP.
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL ŞI DEMERSUL DIDACTIC
Moment organizatoric
-Se creează condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a activităţii.
Verificarea temei pentru acasă Captarea atenţiei
- Se verifică cantitativ și calitativ tema pentru acasă. -Le prezint elevilor un rebus ce urmează să-l deslușim și să-l completăm pe planșă. ( Anexa 1) Acest rebus prezintă elementele planului de recapitulare. -Se anunță elevii că pe parcursul orei de matematică vor efectua adunări cu trecere peste ordin cu numere naturale de la 31 la 100. - Exerciții de calcul oral - Repetarea noțiunilor se va realiza prin intermediul unei fișe de lucru pe care fiecare elev o va avea primi. ( Anexa 2 ) Facem exerciţii de încălzire a muşchilor fini ai mâinii: cântăm la pian, spălăm mânuțele, le ștergem, morișca, și ”Spor la lucru!”.
4.
Anunţarea temei şi a obiectivelor
5.
Dirijarea învăţăriirecapitularea noțiunilor
ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ RESURSE PROCEDURALE
RESURSE MATERIALE
FORME DE ORGANIZARE
Instructajul verbal
Materiale necesare activităţii
frontală
Observația
Explicaţia Exercițiul
individuală Rebus matematic
Explicaţia
Exercițiul Explicația
Observarea comportamentului elevilor Autoevaluare
frontală
Observarea sistematică
frontală
Observarea sistematică
Fişe de lucru frontală individuală
Problematizarea
EVALUARE
Evaluare formativă frontală şi reciprocă
Școala Gimnazială ,,Calistrat Hogaș” Roman, Județul Neamț Prof. înv. primar Atodiresei Mihaela - Elena
După ce vor citi cerințele, elevii vor rezolva sarcinile primite, la tablă și fiecare pe fișa de lucru. Joc-exercițiu: Floarea prieteniei – Se prezintă o floare care e tristă fiindcă a rămas fără petale, deoarece nu a avut suficient soare. (Anexa 3) Pentru a înveseli floarea, elevii vor rezolva la tablă și în caiete exerciții și probleme, vor alege petala pe care este trecut rezultatul obținut și o vor așeza la locul ei, în jurul florii: 1. Calculează: 36 + 4= 46 + 39= 63 + 28= 73 + 18= 2. Maria a cules 19 lalele. Ea a dat prietenei 11 lalele.
6.
7.
Obţinerea performanţei şi asigurarea feed-back-ului Activitate recreativă
Câte lalele i-au rămas ? - Elevii sunt împărţiţi pe grupe şi având model problema de pe tablă lucrează după metoda cubul (anexa 4). - Se interpretează cântecul – „O vioară mică” . În limita timpului disponibil, se poate interpreta și un alt cântec.
Jocul didactic
Plansa
Exercițiul
Floare tristă
Explicația
Petale cu rezultate frontală
Problematizarea
Caiete Capacitatea de a rezolva corect adunări și scăderi cu numerele de la 0 la 100
Conversaţia Exercițiul
interpretarea
caiete, creioane, cub
pe grupe
Observarea sistematică Aprecieri verbale
frontal
Observarea sistematică Aprecieri verbale
Școala Gimnazială ,,Calistrat Hogaș” Roman, Județul Neamț Prof. înv. primar Atodiresei Mihaela - Elena
8.
Încheierea și evaluarea activităţii
-
- Se notează tema pentru acasă, problema 7, p.28 (manual). Tema se dă diferențiat. - Se fac aprecieri asupra activității desfășurate.
conversația explicația
manual
Frontal Individual
Aprecieri verbale globale şi individuale
conținuturile proiectate vor fi selectate în funcție de limitările temporale, urmând a fi atinse în activitățile ulterioare.
Școala Gimnazială ,,Calistrat Hogaș” Roman, Județul Neamț Prof. înv. primar Atodiresei Mihaela - Elena
ANEXA 1 1.
S
U
M
A
T
O
T
A
L
M
P
A
R
E
P
A
R
E
D
I
F
E
R
E
E
C
I
L
O
R
T
E
R
M
2. 3.
I
4. 5. 6. 7.
Z
N
T
A
E
N
I
Școala Gimnazială ,,Calistrat Hogaș” Roman, Județul Neamț Prof. înv. primar Atodiresei Mihaela - Elena
ANEXA 2 FIȘĂ DE LUCRU 1. Calculează: 48 + 57 + 25 37
49 + 36
36 + 47
58 + 39
2. Efectuează adunările și verifică tot prin adunare: 57 + 38 = 68 + 24 = 46 + 36 =
ANEXA 3 Joc-exercițiu: Floarea prieteniei 1. Calculează: 36 + 4= 46 + 39= 63 + 28= 73 + 18= 2. Maria a cules 19 lalele. Ea a dat prietenei 11 lalele. Câte lalele i-au rămas ?
Școala Gimnazială ,,Calistrat Hogaș” Roman, Județul Neamț Prof. înv. primar Atodiresei Mihaela - Elena
ANEXA 4 – CUBUL Problemă: Maria a cules 19 lalele. Ea a dat prietenei 11 lalele. Câte lalele i-au rămas? - problema este scrisă pe tablă din pauză 1. Rezolvă problema schimbând numele fetiţei. 2. Transformă enunţurile în problemă de adunare folosind aceleaşi numere. 3. Transformă enunţurile în problemă de adunare folosind alte numere. 4. Compune o problemă de adunare cu aceleaşi numere despre fructe. 5. Compune o problemă de adunare cu aceleaşi numere despre bomboane. 6. Compune o problemă de adunare despre copii cu numerele 37 si 17.
Școala Gimnazială ,,Calistrat Hogaș” Roman, Județul Neamț Prof. înv. primar Atodiresei Mihaela - Elena
ANEXA 5 FIȘĂ DE DEZVOLTARE Ex. 4 pag. 50 a) Primul termen al adunării este 28, iar al doilea este 17. Care este suma? b) Primul termen al adunării este 19, al doilea este 27, iar al treilea este 21. Care este suma? Ex. 6 pag. 51 Calculează, apoi compară (<, >, =): 57+14 şi 39+21 34+19 şi 18+29