Proiect-model.docx

  • Uploaded by: claudia valcan
  • 0
  • 0
  • December 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Proiect-model.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 1,310
  • Pages: 8
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ - CONSILIERE DE GRUP

Nume, prenume: Unitatea școlară: Data: Clasa: Timp alocat: Modulul: Autocunoaștere și dezvoltare personală Titlul lecției: ”Imaginea de sine” Tipul lecției: comunicare și însușire de noi cunoștințe și abilități Obiectiv general (cadru) 1. Dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de sine. Obiective operaţionale: O1 - Dezvoltarea abilităților de comunicare eficientă; O2 - Cunoașterea noțiunii ”imagine de sine” O3 - Înțelegerea rolului imaginii de sine în dezvoltarea lor armonioasă O 4 – Conștientizarea și descoperirea anumitor informații despre ”EUL” lor actual și despre ”EUL” lor ideal O5 - Descoperirea modului în care sunt ”văzuți”de cei din jur

O6 - Recunoașterea caracteristicilor unui copil cu stimă de sine scăzută sau ridicată Competențe specifice:  respect şi încredere în sine şi în ceilalţi 

aprecierea unicităţii fiecăruia ca persoană unică şi valoroasă



toleranță, empatie, asertivitate

Strategii didactice: Metode și procedee didactice: conversația euristică, conversaţia catehetică, exercițiul, povestirea, explicația Mijloace didactice: laptop, proiector, instrumente de scris, fișe de lucru Evaluare: continuă (orală, scrisă)

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI

OB. de conţinut

1. Moment organizatoric

2. Verificarea cunoștințelor însușite anterior

3. Captarea atenției

RESURSE PROCEDURALE de forme de timp organizare

O1

Se prezintă pe sine, verifică prezența elevilor

O1

Recapitulează împreună cu elevii regulile după care se desfășoară ora de consiliere

O1

4. Anunțarea subiectului lecției și a obiectivelor operaționale

O1-O6

5. Dirijarea învățării / însușirea noilor cunoștințe

O3

Le cere copiilor să se prezinte fiecare, cerându-le să găsească o calitate sau un defect, care să înceapă cu una din literele numelui lor

1 min.

metode şi procedee

frontală

exerciţiul, conversaţia

frontală

conversația catehetică Slide-ulcu regulile

4 min.

mijloace didactice

-

latop, proiector bilețele

frontală

expunerea

(fiecare elev primește câte un bilețel în care este precizată o calitate care-l reprezintă)

activitate dirijată prin programe

explicația conversația euristică

laptop, proiector, tablă

activitate dirijată de Povestirea profesor Conversația euristică

Laptop, proiector

5 min.

Explică noțiunea de imagine de sine, clarifică rolul imaginii de sine în dezvoltarea armonioasă a fiecărei 10 min persoane. Dă exemple de caracteristici ale diverselor persoane, pentru ca elevii să le împartă corespunzător: stimă de sine scăzută, stimă de sine ridicată. Spune povestea orientală (Anexa 1) cu regele care își puse la încercare 10 min oamenii de la curte pentru un post important, apoi începe să pună întrebări copiilor.

EVALUARE (metode, instrumente, indicatori) evaluare continuă (orală)

-

evaluare continuă (orală)

evaluare continuă (orală)

Cum i-a pus la încercare regele? Cum au procedat unii curteni? Cum au procedat înțelepții? Cum a procedat vizirul? Care este morala acestei povestiri? 6. Fixarea cunoștințelor

O4, O5

7. Obținerea performanțelor

O1-O6

8. Asigurarea retenţiei şi transferul de cunoştinţe

O1-O6

9. Feedback prin raportarea la lecție

O1

Profesorul explică elevilor cum trebuie completată fișa din Anexa 2 – ”Cine sunt eu”, partea I și partea II. Fiecare elev are sarcina de a nota, timp de 5 minute, cum crede el că poate contribui la creșterea imaginii lui de sine Elevii vor primi anexa 3 acasă pe care vor nota și aspectele scrise de ei în clasă (aspecte care contribuie la creșterea imaginii de sine) Le cere elevilor să își scrie numele pe fișa din anexa 3 astfel: dacă mai doresc activități legate de imaginea de sine săși noteze numele în autobuz, dacă nu mai doresc discuții legate de această temă să-și noteze numele în stația de autobuz.

10 min

individuală

explicația exercițiul

fișă de lucru

5 min

individuală

exercițiul

fișă de lucru

3 min

individuală

exercițiul

fișă de lucru

Evaluare continuă (scrisă)

2 min

individuală

explicația, exercițiul

fișă de lucru

Evaluare continuă (scrisă)

Evaluare continuă (scrisă) Evaluare continuă (scrisă)

Anexa 1

"Un rege își puse curtea la o încercare pentru un post important. Numeroși oameni puternici și întelepți se aflau în jurul lui. - Ințelepților - spuse regele - am o problemă și vreau să văd care dintre voi este în stare să o rezolve. Ii conduse pe oameni la o ușă enormă, mai mare decât văzuseră ei vreodată. Regele le explică: - Aici vedeți cea mai mare și mai grea ușă din regatul meu. Care dintre voi poate să o deschidă? Unii dintre curteni scuturară doar din cap. Alții, care se numărau printre cei întelepți, se uitară la ușă mai de aproape, dar recunoscură că nu pot să o facă. Când întelepții spuseră asta, restul curții consimți că această problemă este dificil de rezolvat. Un singur vizir se duse la ușă. O examină cu ochii și cu degetele, încercă mai multe posibilități de a o deschide și, în cele din urmă, o trase cu o smucitură puternică, și ușa se deschise. Fusese lăsată întredeschisă numai, nu închisă complet, și nimic altceva nu fusese necesar, decât bunăvoința de a realiza ceva și curajul de a acționa cu îndrăzneală. Regele spuse :"Vei primi postul de la curte, pentu că tu nu te bizui doar pe ceea ce vezi sau auzi; tu iți pui propriile puteri în joc și ai curajul să riști o încercare “ (Nossrat Peseschkian. "Povești orientale )

Anexa 2

Nume, prenume

_________________

CINE SUNT EU ? (imaginea de sine) Prima parte a acestui exerciţiu te va ajuta să obţii informaţii despre EUL tău actual şi EUL tău ideal. Partea a doua a exerciţiului îţi va da o imagine despre modul cum te "văd" alte persoane. PARTEA I - Îndoaie foaia între coloanele 2 şi 3. Notează în coloana 2 câte un "X" în dreptul adjectivelor care, după părerea ta, exprimă o trăsătură care te caracterizează. Îndoaie apoi foaia între coloanele 2, 3 şi 4 astfel încât coloana 2 să fie acoperită. Notează în coloana 4 un "O" pentru fiecare adjectiv care exprimă însuşirea pe care ai dori să o ai dacă ai putea fi o persoană ideală. ADJECTIV

1. plin de umor independent prietenos ambiţios interesant cinstit atrăgător rezervat entuziast şmecher sensibil demn de încredere aspru inteligent comod vesel invidios energic cheltuitor politicos iscusit emotiv sigur pe sine liniştit curajos interiorizat echilibrat fragil sincer relaxat puternic impulsiv

Cum aş dori să fiu (O)

Cum sunt în prezent (X)

2.

3.

4.

PARTEA a II a1 Notează-ţi numele pe acest formular. Roagă-i pe colegii din grupa ta să bifeze, pe rând, în coloanele 2 şi 4, adjectivele care consideră că ţi se potrivesc. Compară apoi adjectivele bifate de colegul/a tău/ta cu lista ta completată în partea I a exerciţiului. Vei obţine o imagine comparativă între modul în care te vezi tu şi modul cum te văd alţii. Concluziile le vei trage singur !!! ADJECTIV

1.

2.

plin de umor independent prietenos ambiţios interesant cinstit atrăgător rezervat entuziast şmecher sensibil demn de încredere aspru inteligent comod vesel invidios energic cheltuitor politicos iscusit emotiv sigur pe sine liniştit curajos interiorizat echilibrat fragil sincer relaxat puternic impulsiv

1

Cum aş dori să fiu (O)

Cum sunt în prezent (X)

Adaptare după materialul „Management personal” – prof. Octavian Patraşcu

3.

4.

Anexa 3 Creșterea stimei de sine

1. Impăcarea cu sine - trebuie sa fii capabil să îți accepți eșecurile și greșelile și să te ierți pe tine însuți; astfel înveți de fapt să extragi ce nu a mers conform planului și data viitoare să reușești să faci mai bine. 2. Sistemul propriu de valori - să îți impui anumite standarde la care să te ridici, indiferent de standardele pe care cei din jurul tău și le impun. 3. Indepărtarea gândurilor negative - inclusiv a dezamăgirii personale și concentrarea pe gândurile pozitive. Dacă te vei concentra pe gândurile pozitive vei fi capabil să te ridici la propriile așteptări, vei avea o stimă de sine mai ridicată, iar cei din jurul tău (părinți, profesori, colegi, prieteni) vor începe să aibă o imagine pozitivă despre tine.

Anexa 4 

Scrie-ți numele astfel: în jurul autobuzului (dacă dorești să continuăm călătoria în “STIMA DE SINE” - dacă ți-a plăcut lecţia) sau în stație dacă nu vrei să mai discutăm alte aspecte ale acestei teme. Mulțumesc! 

More Documents from "claudia valcan"

Fisa Nr 2 Grup.docx
December 2019 28
Proiect-model.docx
December 2019 18
Poveste Stima De Sine.docx
December 2019 21
Dc_o-3r.docx
December 2019 14
Raport Consilieri (1).docx
December 2019 13