Proiect De Lectie.docx

  • Uploaded by: SaraPopa
  • 0
  • 0
  • December 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Proiect De Lectie.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 845
  • Pages: 6
Popa Sara-Elena Grupa 1434, FIM

PROIECT DE LECȚIE A. DATE GENERALE Disciplina: FIZICA Clasa: a VII-a Data: 28.11.2018 Unitatea de învățare: MECANISME SIMPLE Titlul lecției: LEGEA PARGHIEI Scopul lecției: însușirea notiunii de parghie Tipul lecției: lecție mixtă Locul de desfășurare: sala de clasa Durata lecției: 50 minute Conținutul activității de instruire: Cod C1

Arii de conținut 1. Noțiuni de bază

Subarii de conținut 1.1. Descriere. Elementele componente.

2.1. Principiul de funcționare. 2.2. Caracteristici. Utilizări. Obiective operaționale: La finalul lecției, elevii vor fi capabili: O1. Sa cunoasca definitia parghiei si cateva exemple de parghii O2. Sa stie definitia bratului fortei si fortele care actioneaza asupra unei parghii O3. Sa reprezinte cele 3 tipuri de parghii O4. Sa cunoasca legea parghiei si ce reprezinta fiecare marime fizica din relatie Mijloace de învățământ: C2

2. Caracteristici

Cod FE

Denumirea resursei materiale Fișă de evaluare

Strategii didactice: a) metode şi procedee: dialogul, explicaţia, observația, conversația b) metode materiale: foarfeca, tabla, desene, fișa de evaluare c) formă de organizare: individual d) modalități de evaluare: fișa de evaluare Bibliografie:https://www.pdfcoke.com/document/120149736/48897644-Manual-Fizica-Clasa-7-pdf, file:///C:/Users/Sara/Downloads/230834140-Proiect-Didactic-Parghia.pdf,http://www.referatele.com/referate/fizica/online3/Legea-parghieireferatele-com.php

Etapele lecției și evenimentele instruirii. Conținut. Obiective operaționale 1. Organizarea clasei pentru lecție ( 1min)

2. Verificarea cunoștințelor anterioare (10 min) 3. Transmiterea noilor cunoștințe (30 min)

Activitatea profesorului Notează absenții Creează condiții psihologice necesare începerii lecției.

Activitatea elevilor Comunică profesorului absenții.

Preiau sarcinile propuse de profesor. Verifică, prin sondaj, tema pentru Prezintă tema acasă. pentru acasă

Profesorul le adeseaza elevilor întrebările: Astazi vom vorbi despre parghii. In primul rand stiti ce este o parghie?Imi puteti da un exemplu de parghie? Vine cu explicații suplimentare la răspunsurile elevilor.

Metode de instruire Conversația

-

-

Conversația

-

Individuală Orală

Ascultă și urmăresc cu Conversație atenție cele spuse de profesor. Oferă răspunsuri la întrebările profesorului.

Strategia didactică Forme de Mijloace organizare de a activității instruire elevilor Frontală

Evaluare

B. DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Explicația

-

Frontală

-

Comunicarea titlului lecției și a obiectivelor operaționale

Enunță și scrie pe tablă titlul lecției: Legea parghiei și comunică elevilor obiectivele operaționale: O1. Sa cunoasca definitia parghiei si cateva exemple de parghii O2. Sa stie definitia bratului fortei si fortele care actioneaza asupra unei parghii O3. Sa reprezinte cele 3 tipuri de parghii O4. Sa cunoasca legea parghiei si ce reprezinta fiecare marime fizica din relatie

O1. Sa cunoasca definitia parghiei si cateva Le prezintă elevilor definitia exemple de parghii parghiei (O parghie este o bara rigida care se poate roti in jurul unui punct fix, numit punct de sprijin) si le da cateva exemple de parghii(o ranga, o roaba, o furca, bratul unei foarfeci, al unei pensete, a unei balante)

Elevii își notează titlul Expunerea lecției și rețin obiectivele operaționale

-

Frontală

-

Frontală

-

Explicația

Elevii sunt atenți si noteaza definitia.

Expunerea

Sunt atenți la explicațiile profesorului. Explicația

O2. Sa stie definitia bratului fortei si fortele care actioneaza asupra unei parghii. .

Prezinta fortele care actioneaza asupra parghiei: Asupra unei parghii actioneaza doua forte: -forta activa (F): forta care pune in miscare parghia -forta rezistenta(R): forta care trebuie invinsa

Ascultă, rețin și își notează informațiile prezentate de profesor.

O3. Sa reprezinte cele trei tipuri de parghii

Prezinta cele 3 tipuri de parghii: In functie de pozitia punctului de sprijin la o parghie acestea pot fi de 3 tipuri: Tipul I : punctul de sprijin se afla intre punctul de aplicatie al fortei

Frontală

Descrierea

Prezintă elevilor ce este bratul fortei Pentru orice parghie distanta de la punctul de sprijin la directia uneia din forte reprezinta bratul fortei respective. Realizeaza un desen prin care sa evidentieze care este bratul fortei.

Expunerea

Expunerea tabla

Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului.

explicatia

-

Frontală

-

active si cel al fortei rezistente Tipul II: punctul de sprijin se afla la un capat al parghiei, la celalalt capat fiind punctul de aplicatie al fortei active Tipul III: punctul de sprijin se afla la un capat al parghiei, la celalalt capat fiind punctul de aplicatie al fortei rezistente

Sunt atenti la ceea ce preda profesorul si deseneaza cele 3 tipuri de parghii. tabla

Deseneaza pe tabla fiecare tip de parghie. Explicația Conversația Adresează întrebarile: “Imi puteti spune de care tip de parghie este acest foarfece?Dar penseta? Dar roaba?” Asigurarea conexiunii inverse

Confirmă răspunsurile corecte și intervine, dacă este cazul, cu explicații suplimentare.

O4. Sa cunoasca legea parghiei si ce reprezinta fiecare marime fizica din relatie

Profesorul enunta legea parghiei si noteaza formula: Raportul fortelor este egal cu raportul invers al bratelor, daca parghia este in echilibru.

F/R = bR/bF

Elevii raspund intrebari

Ascultă și rețin explicațiile suplimentare

la

Conversația

Elevii noteaza legea si sunt atenti la explicatii Explicația

-

Frontală

-

F= forta activa R= forta rezistenta bF = bratul fortei active bR= bratul fortei rezistente

Aceasta relatie a fost descoperita pe cale experimentala de invatatul grec al antichitatii Arhimede (287-212 i.e.n.)

Fixarea cunoștințelor (9 min)

- Li se cere elevilor să completeze fișa de evaluare - Se discută modul în care aceștia trebuiau să completeze fișa de evaluare - Se formulează concluzii cu privire la importanța pârghiei

Conversația

Completează fișa

Fișa de evaluare Individuală

Frontală Elevii raspund intrebarile profesorului

la

Probă scrisă

Related Documents

Proiect !
May 2020 41
Proiect
October 2019 60
Proiect
July 2020 34
Proiect
August 2019 52
Proiect
October 2019 50
Proiect
April 2020 39

More Documents from ""