Pitanja-i-odgovori-b.p.docx

  • Uploaded by: Sarajevo Web
  • 0
  • 0
  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Pitanja-i-odgovori-b.p.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 1,289
  • Pages: 4
Pitanja i odgovori Baze Podataka ITEP III Semestar

1. Razlike između NoSQL i relacionih baza Relacioni model je model po kome su podaci u bazi podataka organizovani u formi rednih lista (ordered list), a grupisani relacijama. Redne liste su u stvari tabele sa redovima i kolonama, a povezanosti među tabelama nazivaju se relacije. NoSQL je skracenica za “Not Only SQL” a to znači da nije relaciona baza podataka, dakle ne postoje klasične relacije izmedju tabela. Jedan od razloga zašto su uvedene NoSQL baze jeste, između ostalog, to što relacione baze zauzimaju dosta resursa. Takodje, struktura podataka u NoSQL databazama se smatra da je fleksibilnija nego u relacionim bazama podataka. Postoje više tipova NoSQL baza, a klasična podela je bazirana na „modelu podataka“: Column, Document, Key-Value, Graph i Multi-model. NoSQL baze podataka primenjuju drugačije mehanizme za smeštanje I povezivanje podataka za razliku od relacionih baza podataka. Ako nije potrebno da se skladište podaci u tabelama ili postoje veze koje se ne mogu predstaviti klasičnim SQL relacijama I pritom je potrebno da se brzo pristupi podacima onda se za to koristi NoSQL baza. Dakle glavni benefit NoSQL baza je to što su veoma dobre za to za šta su namenjene. Takođe ne treba forsirati NoSQL baze za one stvari za koje nisu namenjene.

2. Strani ključ i njegova uloga u relacionoj bazi podataka Kolone koje predstavljaju reference na neke druge tabele nazivaju se strani ključevi. Strani ključ je simbol relacione baze podataka. Ograničavač stranog ključa (Foreign Key Constraint) održava fizičku relaciju između dve tabele. Jednostavnije rečeno, ne dozvoljava da u jednu tabelu bude unesena vrednost, ukoliko takva vrednost ne postoji u drugoj tabeli na povezanoj koloni. Odnosno, ne dozvoljava upravo ono što smo mi malopre uradili.

3. Razlike između tipova podataka char i varchar. Ovo je tip koji se veoma često koristi. U pitanju je tip koji prihvata niz karaktera (bajtova). Pri kreiranju prihvata parametar koji označava koliko će bajtova prihvatati kolona, odnosno polje: char(5) Ovaj tip prihvata pet karaktera i zauzima isto toliko bajtova (odnosno, duplo, ukoliko je reč o UNICODE karakterima). "Zaključno sa verzijom 4.0 MySQL-a kapacitet polja se izražavao u bajtima, tako da je za čuvanje tekstualne UNICODE vrednosti od 20 karaktera bilo potrebno navesti dužinu od 40 bajtova. Od verzije 5 MySQL kapacitet polja se izražava u karakterima, tako da je za čuvanje UNICODE tekstulane vrednosti od 20 karaktera, dovoljno navesti 20." To znači da, kada napravimo ovakav tip i u njega smestimo vrednost ‘x’, on će tu vrednost u bazi upamtiti kao x, ali će ipak zauzeti i prostor u memoriji za ostala 4 karaktera: varchar(5)

Ovako definisan tip takođe prihvata do 5 bajtova/karaktera, ali pri tom, ukoliko karaktera ima manje od pet, biće zauzeto prostora u memoriji samo za toliko koliko iznose podaci: 'a' = 1 bajt 'abcde' = 5 bajtova

4. Koncept sistema za upravljanje bazama podataka Postoje razni tipovi sistema za upravljanje bazama podataka koji su analogni i zavise od samog tipa baze podataka. S obzirom da proučavamo relacione baze podataka za nas su interesantni relacioni sistemi za upravljanje bazama podataka ili RDBMS (Relational database management system). Zapravo sistem za upravljanje bazom podataka je specijalno dizajnirana softverska aplikacija koja omogućava interakciju korisnika, drugih aplikacija sa jedne strane i same baze podataka sa druge strane. Drugim rečima RDBMS omogućava definisanje, kreiranje, pretragu, ažuriranje i administraciju jedne baze podataka.

5. Razlika između sistema za upravljanje bazama podataka i baze podataka Baza podataka predstavlja kolekciju podataka organizovanih tako da se podacima lako može manipulisati. Ukoliko uopšteno posmatramo, baze podataka bi se mogle podeliti prema tipu podataka koje sadrže pa bi tako postojale tekstualne, numeričke ili baze nekih drugih tipova podataka. Zapravo sistem za upravljanje bazom podataka je specijalno dizajnirana softverska aplikacija koja omogućava interakciju korisnika, drugih aplikacija sa jedne strane i same baze podataka sa druge strane. Drugim rečima RDBMS omogućava definisanje, kreiranje, pretragu, ažuriranje i administraciju jedne baze podataka.

6. Modeli baze podataka Relacioni model – zasnovan na matematičkom pojmu relacije. Podaci i veze među podacima se prikazuju preko tabela. Mrežni model – je baza podataka u kojoj su čvorovima predstavljeni podaci, a lukovi među čvorovima definišu veze među podacima; Hijerarhijski model – čine ga podaci složeni u hijerarhijsku strukturu; specijalni je slučaj mrežnog modela. Baza je predstavljena stablom. 7. Tipove relacija između tabela Spoljni ključevi povezuju dve tabele i definišu relacije. U relacionoj bazi podataka postoje tri osnovne vrste relacija prema broju stavki na svakoj strani relacije i to su: jedan prema jedan, jedan prema više i više prema više. Relacija tipa jedan prema jedan povezuje po jednu stavku u obe tabele. U relaciji tipa jedan prema više jedan red u jednoj tabeli povezan je sa više redova u drugoj tabeli. U tim odnosima tabela sa više redova imaće spoljni ključ prema tabeli sa jednim redom. U relaciji tipa više prema više, više redova u jednoj tabeli povezano je sa više redova u drugoj.

8. Elementi dijagrama entiteti veze Kako bi se vizualizovao dizajn prilikom modelovanja relacija i entiteta pribegava se crtanju dijagrama entiteta i zavisnosti (Entity Relationship dijagram). U ER dijagramu entiteti se predstavljaju pravougaonikom u okviru koga je napisan naziv entiteta. Tipično, baza podataka se koristi za predstavljanje određenih karakteristika, odnosno atributa već pomenutih entiteta. Inače, identifikacioni atribut (ili atributi) se naziva primarni ključ. U ER dijagramu, atributi se predstavljaju ovalnim oblicima sa nazivom atributa, i povezani su sa pripadajućim entitetom. Atributi koji predstavljaju primarni ključ prikazani su sa podvučenim nazivom.

9. Primarni ključ i njegova uloga u relacionoj bazi podataka Primarni ključ je osnovni ograničavajući faktor u jednoj tabeli. To je svojstvo kolone, koje ne omogućava da se vrednosti u njoj ponavljaju. Na ovaj način, lako je identifikovati bilo koji red kolone, jer se u svakom od njih nalazi unikatan primarni ključ. Primarni ključ je karakteristika skoro svake tabele, iako postoji mogućnost da se izbegne njegovo postavljanje.

10. Pojava kompozitnog primarnog ključa Kompozitni ključ ili složeni primarni ključ se odnosi na slučajeve gdje se koristi više od jedne kolone za određivanje primarnog ključa tabele. U takvim slučajevima, svi strani ključevi takođe moraju uključiti sve kolone u kombinovanom ključu. Kompozitni primarni ključ se pojavljuje kao potreba da se, u relacionim bazama, pruži mogućnost relacija više na više.

11. Pojam NoSQL baze podataka Definicija NOSQL baza podataka: Sledeća generacija baza podataka koja se odnosi na sledeća svojstva: – ne-relacione, distribuirane, otvorenog koda i horizontalno skalabine. Motivacija je nastala kroz traženje alternativa da se reše problemi za koje relacione baze nisu odgovarajuće i originalna namjera je moderna web baza podataka

12. Numericki tipovi podataka u relacionim bazama Numerički tipovi su tipovi koji prihvataju isključivo brojne vrednosti, bez obzira da li je reč o celim brojevima ili o brojevima sa decimalnim zarezom. Celobrojni numerički tipovi: int (sa derivacijama, tiny,small,medium,big...) Numerički tipovi sa pokretnim zarezom: Float, Double (isto kao float stim da ima duplu preciznost), Decimal

13. Tipovi relacija u bazama podataka Pod relacijama u bazama podataka podrazumjevamo odnos neke kolone jedne tabele u odnosu na drugu kolonu druge tabele (najčešće je to id kolona. Postoje tri tipa relacija i to: 1:1 (one-to-one), 1:N (one-to-many), M:N (many-to-many). 14. Proizvođači sistema za upravljanje relacionim bazama podataka, i njihova zastupljenost na tržištu Od proizvođača 14. Koncept normalizacije u relacionoj bazi podatka

16. Veze između tabela u relacionoj bazi podataka 17. Koncepti tabela i redova u relacionoj bazi podatka 18. Veza više na više? 19. Normalne forme (minimum 1 i 2) 20. Ograničenja u relacionoj bazi podataka 21. Grupacije u jeziku SQL (DDL,DML,DCL) 22. Komanda select - filtracija kolona 23. Spajanje tabela u upitima (inner i outer join) 24. Komanda select - filtracija redova 25. DDL, create komanda (create table) 26. Grupisanje podataka u rezultatu upita (group by) 27. Sortiranje i limitiranje rezultata upita (order by i limit) 28. Pogledi 29. Indeksi 30. DML (select, insert, update i delete)

More Documents from "Sarajevo Web"