Pis 1

  • April 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Pis 1 as PDF for free.

More details

  • Words: 1,637
  • Pages: 9
VI[A TEHNI^KA [KOLA ZA INDUSTRIJSKI MENAD`MENT KRU[EVAC

SEMINARSKI RAD IZ:

PROIZVODNO INFORMACIONIH SISTEMA

TEMA:

OSOBINE SISTEMA

STUDENTI: NASTAVNIK:

1. Ze~evi} Milica 496/99 2. Veli~kovi} Jasna 494/99 Gavri} 3. Ristovi} Aleksandar 562/99

PREDMETNI

Mr Zorica

SADR@AJ str. Uvod ..................................................................................................... .3 1.0. Osobine sistema ................................................................................ 4 1.1. Funkcionalnost sistema ................................................................... 4 1.2. Dinami~nost sistema ....................................................................... 5 1.3. Otvorenost sistema .......................................................................... 5 1.4. Multidimenzionalnost sistema ........................................................ 6 1.5. Nedeterminisanost sistema ............................................................. 7 2.0. Zaklju~ak .......................................................................................... 8 Literatura

Proizvodni informacioni sistemi –3–

Uvod Sama re~ sistem je gr~kog porekla i ozna~ava celinu – objekat sastavljen od delova. To je relativan i fleksibilan pojam i uglavno se koristi da ozna~i neku celinu sa odred|enim svojstvima koje se izdvaja iz sredine (okru`enju ) u kojoj se nalazi. To izdvajanje sistema iz okru`enja zavisi od istra`iva~a i polja njegovog interesovanja. Tako, recimo, za direktora sistem interesovanja predstavlja preduze}e, za sociologa dru{tvo, za matemati~ara brojevi, za kardiologa srce i sl. Iz tog razloga mnogi nau~nici razli~ito defini{u pojam sistema. Recimo S. Marijanovi} ka`e: " Svaki skup ~injenica, odnosa, ideja, principa ili sli~nih skupova (komponenata ) povezanih u odre|enoj koncepciji predstavalja zaokru`enu, relativno nezavisnu celinu koju nazivamo sistem". On dalje navodi ~etri osnovne grupe sistema:  sistemi ideja  sistemi funkcija  materijalni sistemi  biolo{ki sistemi Iako sistem predstavlja izdvojeni deo iz okru`enja on je ustvari deo neke kompleksnije celine – sistema vi{eg reda. Na primer, za neku privrednu granu kao sistem, preivreda predstavlja njegovo okru`enje tj. sistem vi{eg rada. Svaki sistem mo`e se podeliti na delove koji prestavljaju njegove podsisteme, i delje ti podsistemi mogu predstavljati sistem ni`ih podsistema. Svaki deo odnosno elemenat sistema poseduje neke karakteristike sistema kojem priprada i povezan je sa barem jednim elementom sistema. Tako|e svaki od elemenata sistema ima svoju funkciju u okviru sistema koji nazivamo "parcijalnom funkcijom".

Proizvodni informacioni sistemi –4-

1.0. Osobine sistma Kao osobine koje karakteri{u jedan sistem mo`emo izdvojiti slede}e:     

Funkcionalnost Dinami~nost Otvorenost Multidimenzionalnost Nedeterminisanost

1.1. Funkcionalnost sistema Funkcionisanje sistema ostvaruje se pokretanjem njegovih osnovnih komponenata. Ono je odre|eno unutra{njim svojstima elemantima, ulogama – funkcijama koje imaju u sistemu i na~inom njihovog povezivanja. R. Stojanovi} ka`e: "Svaki dinami~ki sitem jeste istovremno spoj strukture i funkcije. To su dva dela iste celine". Osnova funkcionisanja nalazi se u promenama njegovih sastavnih delova. Preomene u jednom elementu, preko mre`e veza, prenose se na susedne elemente i tako se talas pomena prostire kroz sistem i time se ostvaruje njegovo funkcionisanje u celini. Brzina prostiranja promena kroz sistem je uslovljena brzinom promena u njegovim sastavnim delovima i efikasno{}u kanala veza koji povezuju elemente tog sistema. U toku svog funkcionisanja sistem se nalazi u procesu kretanja i transformacije. Menjaju se uloge i funkcije pojednih delova sistema, raskidaju se stare veze i uspostavljaju nove, neki delovi sistema se raspadaju ili se kombinuju nove i sl. Kompleksnost samog pojma sistema proizilazi iz slo`enosti karakteristika realnog sveta koji je veoma te`ak za izu~avanje. Definisanjem sistema, njegovih veza sa okru`enjem kao i veza u okviru sistema mi elimini{emo sve {to je nebitno a izdvajamo i uklju~ujemo u sistem sve ono {to je bitno za postavljeni zadatak. Na taj postupak sa`imanja otkrivamo pravu su{tinu problema.

Proizvodni informacioni sistemi –5-

1.2. Dinami~nost sitema Nagli porast nau~no tehni~kih znanja daleko je prema{io sva dotada{nja znanja koje je ~ovek stvorio od svog nastanka. Prisutna je njena i dalja tendencija ubrzanog rasta {to ima za poseledicu sve ve}u dinamiku i kompleksnost u oblastima dru{tvenog `ivota i rada. Ova dinami~nost i kompleksnost prati i razvoj sistema. Brze promene u kojima funkcioni{u sistemi zahtevaju dinami~ke analize i uo~avanje povezanosti i interakcija izme|u svih elemenata. Dinami~nost kao osobina jednog sistema se mo`e prestaviti kao karakteristika koja prati korak s vremenom i njime je uslovljena. Kod dinami~kih sistema prezlaz sistema iz jednog u drugo stanje se ne de{eva trenutno, ve} kao rezultat nekog procesa koji se realizuje u toku nekog vremena. U su{tini svi realani sistemi su i dinami~ki. Me|utim, ako je vreme prelaska sistema iz jednog stanja u drugo vrlo malo, onda takve sisteme mo`emo smatrati stati~kim. Tako na primer, stonu lampu mo`emo smatrati za stati~ki sistem, jer je vreme prelaska iz stanja "uga{eno" u stanje "upaljeno" zanemarljivo malo u odnosu na vreme u kome se nalazi u stanju "upaljena" ili "uga{ena".

1.3. Otvorenost sistema Funkcionisanje bilo kog sistema odvija se u okviru neke sredine koja se naziva okru`enje. To okru`enje ~ine svi elementi koji ne pripradaju sistemu, ali su na dore|eni na~in povezani s njim odgovaraju}im vezama. Uz pomo} ovih veza se ostvaruje interakcija izme|u sistema i okru`enja. Elementi sistema koji su povezani sa elementima iz okru`enja ~ine grani~ne elemente sistema. Te veze sa okru`enjem ( slika br. 1 ) mogu biti dovodno ulazne ( X ) peko kojih okru`enje deluje na sistem ulaznim veli~inama, i odvodno-izlazne ( Y ) preko kojih sistem deluje na okru`enje izlaznim veli~inama. To me|usobno delovanje okru`enja na sistem i sistema na okru`enje mo`e da ima materijalni, energetski i inforamcioni karakter.

X

S

Slika br. 1 Op{ti prikaz sistema

Y

Proizovdni informacioni sistemi –6-

U principu, veze izme|u elemenata u okviru jednog sistema moraju biti ja~e nego izme|u sistema i okru`enja. Ta izra`ajnija povezanost elemenata u okviru tog sistema ~ini taj skup celinu po kojoj je prepoznatljiva u okviru nekog ve}eg sistema. Otvorenost sistema kao njena karakteristika podrazumeva uspostavljanje zna~ajne me|usobne razmene materija, informacija i energije izme|u sistema i okoline. Ta otvorneost sistema se mo`e objasniti kroz primer ~ovekovog organizma. On iz okru`enja crpi hranu i energiju koji predstavljaju uslov za njegov opstanak, a isto tako svojim radom uti~e na okolinu i menja je. I organizacione sisteme karakteri{e otvorenost i to u onolikoj meri koliko to doprinosi ostvarivanju njihovih ciljeva. Njihov opstanak je uslovljen tom interakcijom, zato ~im po~ne da gubi na toj razmeri sa okru`enjem on mora da se zatvori. Biolo{ki sistemi imaju ugra|en mehanizam samoregulacije koji reguli{e razmenu sa okru`enjem u skladu sa potrebama sistema. Primer za to je razmena toplote sa spolja{nom sredinom koja se vr{i preko otvaranja i zatvaranja pora na ko`i. Na taj na~in organizam reguli{e da se temperatura tela zadr`i u dozovoljenim granicama jer u suprotnom ugro`ava opstanak sistema. Da li je neki sistem otvoren ili zatvorne zavisi od toga koji je deo okoline uklju~en kao i od okoline koja okru`uje taj sistem.

1.4. Multidimenzionalnost sistema Kao rezultat funkcionisanja jednog sistema javljaju se promene i kretanja. Da bi smo mogli da uti~emo na sistem i njime upravljamo, moramo na odgovaraju}i na~in da sagledamo {ta se u njemu de{ava i da merimo i pratimo te promene. To merenje i pra}enje promena u sistemu se vr{i preko odgovaraju}ih karakteristi~nih veli~ina koje nazivamo promenljive ili varijable. Tako, na primer kod pra}enja stanja nivoa reka ili jezera slu`i visina vodostaja kao promenljiva; za promene zdravstvenog stanja ~oveka javlja se temperatura tela, gornji i donji krvni pritisak i sl.; kao pokazatelj razvijenosti privrede javlja se dohodak po glavi stanovnika itd. Broj tih pokazatelja ili parametra koji slu`e za pra}enje stanja sistema zavisi od slo`enosti konkretnog sistema i cilja izu~avanja. De{ava se ~esto i da jedan manje slo`en sistem ima veliki broj promenljivih ali se iz njega izdvajaju samo one koje su karakteristi~ne sa stanovi{ta cilja istr`ivanja. Recimo, za sanitarnog inspektora zna~ajnije su promenljive koje ukazuju na koncentraciju bakterija i {tetnih hemijskih otpadaka u reci nego nivo vodostaja. Svaki parametar mo`e da ima vrednost iz odre|enog skupa vrednosti koji se kre}e izme|u nekog minimuma i maksimuma. Recimo, temperatura tela mo`e da uzme vrednosti izme|u 36 0C – 42 0C. Grani~ne vrednosti promenljivih odre|uju i granice prostora stanja sistema. U tom prostoru sistem mo`e da dobije bilo koju ta~ku koja }e karakterisati njegovo stanje.

Proizvodni informacioni sistemi -7–

1.5. Nedetirminisanost sistema U odnosu na uzajamna dejstva koja se de{avaju u sistemu, sistemi se dele na:  deterministi~ke  nedetrministi~ke ( stohasti~ke ) Kod deterministi~kih sistema veze izme|u elemenata i doga|aja su strogo odre|eni – determinisani. Zna~i da je kod ovakvih sistema struktura i na~in rada u potpunosti poznat, tako da uvek mo`emo za neki ulaz ili upravlja~ku akciju unapred odrediti njegovo budu}e stanje. Kao primer za to mo`emo navesti elektronsku lampu kod koje dovo|enjem prekida~a u odre|ereni polo`aj prevodi sistem iz stanja "upaljeno" u stnje "uga{ena lampa" i obrnuto. Kod stohasti~kih sistema nije mogu}e ta~no predvideti posledice nekog ulaza ili akcije. Svaka upravlja~ka akcija ili ulaz u sistem kao i mnogobrojne promene stanja mogu imati za posledicu prelaz sistema ne u jedno predvi|eno stanje, ve} u jedno iz skupa mogu}ih stanja. Nedeterminisanost kao osobina ovih sistema se ozna~ava kao pojava koja karakteri{e procese ~ija se realizacija ne ostvaruje prema utvr|enom planu. Ono {to je karakteristi~no za ovu osobinu jeste slu~ajnost jer nepoznajemo dovoljno strukturu tog sistema ni na~in funkcionisanja da bi smo predvideli njihovo pona{anje. U stohasti~ke sisteme spada, na primer ~ovekov mozak, ~ovek i drugi biolo{ki organizmi, organizacioni sistemi, prirodne nepogode i sl.

Proizvodni informacioni sistemi –8-

2.0. Z a k lj u ~ a k Porast nau~no-tehni~kih znanja za poslednjih 30-tak godina, daleko je pre{ao sva dosada{nja znanja koja je ~ovek stvorio od svog nastanka. Ta tedencija sve ubrzanijeg rasta dovodi do sve ve}e dinamike i slo`enosti u svim oblastima dru{tvenog `ivota i rada. Ovaj dinamizam i kompleksnost prati i razvoj organizacionih sistema. Brze promene u kojima funkcioni{u, zahtevaju sve br`e reagovanja od strane poslovnih ljude, sve slo`enije i dublje analize kako bi mogli predvideti budu}e doga|aje i preduzeti upravlja~ke akcije radi ostvarivanja osnovih ciljeva organizacije. I ~ovek kao jedinka u tom sistemu mora da prona|e povezanosti i interakcije kako izme|u elemenata u okviru sistema tako i sitema sa okru`enjem, da bi opstao.

LITERATURA

1.

2.

Prof. dr V. Bulat, Prof. dr M. ^upi}, Mr Z. Gavri}, Prof. dr \. Nadrljanski, Prof. dr M. Radoj~i}, Mr S. Ran|i}, Mr S. [ljivi}, MENAD`MENT INFORMACIONI SISTEM, Vi{a tehni~ka {kola za industrijski menad`ment, ICIM, Kru{evac, 1998.god. Dr Bo{ko \uri|i}, Dr Dragan ]osi}, Mr Miomir Todorovi}, UVOD U INFORMACIONE SISTEME, Vi{a poslovna {kola, Beograd, 2000.god.

Related Documents

Pis 1
April 2020 12
Pis
May 2020 26
Metallics Pis
June 2020 19
Aan Pis
June 2020 25
Pis Status.xlsx
May 2020 18
Pis Pk.pptx
June 2020 17