Интензитет оптерећења вратила: F1 + F2 = 2Fp Обимна сила: F1 _ F2 = Ft Веза између сила у вучном и слободном огранку: F] = F2 -eμα - основа природног логаритма (е=2,718) μ - коефицијент трења између ремена и ременице узима се из табеле, док за клинасте ремене може се усвојити μ = 0,3 α (rad) - обухватни угао на мањој ременици
Резултантна сила која оптерећује вратило:
Оптерећење вратила:
За практично израчунавање резултантна сила која оптерећује вратило: - за пљоснате ремене парове - за клинасте ремене парове НАПОНИ У РЕМЕНУ Ремени су у току рада изложени затезању и савијању. Затезање потиче од силе у вучном огранку F1, силе у слободном огранку F2 и од центрифугалне силе Fc. Напон у вучном огранку већи је од напона у слободном огранку:
А = (mm2) - површина пресека ремена Напон од центрифугалне силе једнак је у свим попречним пресецима ремена: ρ (kg/m3) - густина ремена, из таблице, а за клинасти ремен ρ = 1250kg/m3 V (m/s) - брзина ремена h(mm) дебљина ремена d(mm) - пречник ременице Напон савијања:
E ( N/mm2 ) – модул еластичности Учестаност промене напона савијања: Највећи напон у ремену је у вучном огранку, када ремен прелази преко мање ременице и износи:
Динамичка издржљивост и радни век ремена Услед замора материјала или хабања додирних површина и услед еластичног клизања ремена долази до његовог хабања. Динамичка издржљивост ремена σN је највећи напон који ремен може да издржи при N промена напона савијања.
Динамичке издржљивости ремена при броју савијања No одређује се испитивањем и дате су у табелама. Број промена напона савијања N за разне преносне односе и радне услове дата је формулом: ξi - фактор утицаја преносног односа на издржљивост ремена, табела десно
Радни век ремена: t = F / fs (s) НОСИВОСТ РЕМЕНА Произвођачи ремена дају податке о носивости ремена
Носивост пљоснатог ремена Носивост пљоснатог ремена одређује се помоћу корисног напона у ремену:
Површина пресека ремена:
Ширина ремена:
Дозвољени корисни напон ремена: