Plan De Lecție- Comunicare.docx

  • Uploaded by: Emanuela Pode
  • 0
  • 0
  • June 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Plan De Lecție- Comunicare.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 926
  • Pages: 4
Plan de lecție- COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

I. Date generale Data: 27.03.2019 Unitatea de învățământ: Colegiul Național Gheorghe Șincai- Cluj-Napoca Profesor: Ioana Pode Clasa: a II-a B Disciplina: Limbă și comunicare Subiectul lecției: Poveste de povești Tipul lecției: Unitatea de învățământ: Cea mai frumoasă poveste Durata: 2x50 min

II. Competențe specifice 1. Transmiterea unor informaţii printr-o suită de enunţuri înlănţuite logic; 2. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare; 3. Exprimarea expresivă a ideilor în contexte familiare manifestând interes şi încredere în sine; 4. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convenţiilor de bază. III. Obiective operaționale: la sfîrșitul orei, elevii vor fi capabili: O1: să citească în fața clasei povestea realizată; O2: să construiască enunţuri și să le dezvolte, pe baza unui set de cuvinte date; O3: să utilizeze limbajul verbal şi nonverbal corespunzător, în vederea asigurării/ menţinerii atenţiei interlocutorului (contact vizual, expresie facială, claritate în exprimare, ton); O4: să utilizeze gesturi şi mişcări cu scopul de a-şi susţine afirmaţiile - exprimarea prin mimare a diferitelor emoţii şi reacţii; O5: să ilustreze coperta adecvat, potrivit cu conținutul poveștii. IV. Strategii didactice Metode și procedee de învățământ: conversația, expunerea, explicația Mijloace de învățământ: foi dictando A4, coli ministeriale, creioane, plic cu cele 10 cuvinte

Forme de organizare: pe grupe

V. Evaluarea Forme de evaluare: observaţia sistematică , evaluare orală

Etapele lecției

Activitatea cadrului didactic

Moment organizatoric 2 min

-se asigură climatul de ordine şi disciplină necesar desfăşurării activităţii; -pregătirea materialului didactic necesar; -stabilirea ordinii pentru începerea orei. Se va realiza prin adresarea a câtorva întrebări: -Ce este o poveste? -De ce sunt importante poveștile? -Ce fac ele pentru noi? -Cui sunt adresate poveștile? -Dar un om mare și-ar dori să citească o poveste? -Ce spuneți despre o piesă de teatru? Nu este și ea tot o poveste scriă? -Voi mergeți la teatru? -Cum se numește cel care scrie o poveste? Învățătoarea îi va ruga pe copii să facă un rezumat a poveștii „O poveste din cinci povești”, scrisă de elevi în clasa pregătitoare: -Mi-a arătat doamna învățătoare o poveste grozav de interesantă pe care voi ați scris-o în clasa pregătitoare. Vă mai amintiți despre ce poveste e vorba? Ați vrea să îmi povestiți pe scurt povestea? Elevii vor fi anunțați ce vor face azi la ora de Limbă și comunicare: -Văd că în clasa pregătitoare ați făcut o treabă minunată, așa că azi am să vă provoc să deveniți iar scriitori și să realizați o poveste, numai că de data aceasta aș dori să lucrați pe grupe mai mici și mai mult, cred că ar fi și mai spectaculos dacă ați ilustra și coperta peveștii voastre.

Verificarea cunoştinţelor dobândite anterior 8 min.

Captarea atenţiei 8 min.

Anunţarea subiectului şi a obiectivelor 2 min.

Activitatea elevilor -pregătirea materialelor necesare începerii şi desfăşurării orei. Elevii vor răspunde la întrebări, iar acolo unde nu vor fi siguri de răspuns, învățătoarea îi va ajuta.

Elevii își vor aminti conținutul poveștii și îl vor prezenta.

Elevii ascultă cu atenție

Prezentarea noului conținut și dirijarea învăţării 50 min.

Obţinerea performanţei 30 min.

Învățătoarea le explică elevilor cum se va desfășura activitatea: -Mai întâi vă voi grupa în grupulețe de câte 4. Apoi, fiecare grupă va primi un plic cu 10 cuvinte (Scobitoare, Crețulina, parașută, șampon, oaie, dicționar, ghețar, crampoane, degete, eșarfă), pe care va trebui să le folosiți in povestea voastră. !!! Atenție să nu ratați vreun cuvânt!! Puteți să schimbați forma cuvântului sau să folosiți de mai multe ori același cuvânt. -În momentul în care vă dau startul, primul lucru pe care îl veți face va fi să vă negociați rolurile în echipă și să stabiliți cine va scrie, cine va fi povestitorul în fața clasei, cine va ilustra coperta, fiecare trebuie să știți ce aveți de făcut și desigur toți să contribuiți cu idei la realizarea poveștii. Tot atunci va trebui să vă atribuiți un nume expresiv echipei voastre. - La sfârșitul activității vom evalua poveștile voastre urmărind mai multe criterii precum folosirea tuturor cuvintelor date, respectarera părților unei povești și formulele specifice acesteia, dacă și cum ați ilustrat coperta, dacă toți membrii echipei au participat activ la realizarea poveștii, expresivitatea in fața clasei, originalitatea și dacă ați lucrat în liniste. Și cum după faptă vine și răsplata, cadoul meu pentru că ați acceptat provocarea va fi acordarea de maximum 10 puncte echipelor care vor respecta toate criteriile. *învățătoarea va schița pe tablă un tabel cu cele 7 criterii (Anexa 1) - În ceea ce privește coperta vă rog să fiți atenți la cum o realizați, să cuprindă titlu(la mijloc), autorul (veti trece numele echipei voastre), localitatea și anul (jos), dar am să vă prezint un model pe tablă ( învățătoarea realizează un model de copertă pe tabla). Spor la treabă! După finalizare, un reprezentant sau doi din fiecare echipă, va/vor prezenta în fața clasei coperta și povestea pe care au realizat-o.

Elevii ascultă instrucțiunile, adresează întrebări și așteaptă cu nerăbdare să înceapă activitatea.

Elevii vor ieși în fața clasei și plini de entuziasm și carismă vor prezenta povestea.

Încheierea activităţii 3 min.

În funcție de criterii, învățătoarea va evalua fiecare grupă și va fi desemnată grupa câștigătoarea iar apoi, pentru a-i felicita se va striga de 3 ori „hip hip ura” pentru echipa 1 și „hip hip ura”pentru toate echipele.

Copiii vor aștepta să afle cine a câștigat și vor fi entuziasmați când, în final, toți vor primi aprecieri.

Anexa 1 Criterii

10 cuvinte (2p) Părți+formule specifice (2p) Coperta (2p) Asumare+respectare rol (1p) Expresivitatea (1p) Originaliatea (1p) Disciplină (1p) TOTAL

Grupa:

Grupa:

Grupa:

Grupa:

Grupa:

Grupa:

Grupa:

Related Documents


More Documents from ""