deska
8
AUTOCAD
Blok III. - úprava bloku Dalším důvodem pro systematické používání bloků je možnost snadné změny všech bloků stejného jména. Pokud upravíme vzhled jednoho bloku, změna se okamžitě promítne do vzhledu všech ostatních bloků ve výkrese. U bloku nemustíte pouze upravovat, ale obsah jednoho bloku můžete snadno zaměnit za blok s úplně jiným obsahem. Následující postup je možný pouze ve „velkém“ AutoCADu nikoliv v AutoCADu LT. 1. Otevřete si libovolný výkres, který obsahuje alespoň jeden blok. Pro zkoušení můžete použít ukázkový výkres s knihovnou symbolů stromů Strom PUDORYS.dwg , který najdete na stránkách www.balda.biz v sekci download.
a1
a2
a3
2. Ve výkresu si vyberte blok, který chcete upravovat. Upravovaný blok zobrazovaný na obrázkách se jmenuje Tree_03_T. obr. a 1
3. Přes vybraný blok nakreslete změny vzhledu bloku. obr. a 2 Při kreslení změn dodržujte zásadu, že bloky kreslíme v hladině 0. TYPO.TEXT Arial Arial Black Lido (©2001 Frantisek Storm & Storm Type Foundry)
3. Dvojklikněte na měněný blok a v dialogovém okně, které se objeví stikněte OK obr. a 3-5. 4. Na přikazovém řádku se objeví výzva Vyberte vnořené objekty. Vyberte celý upravovaný blok. Pokud blok pouze upravujete, vyberte pouze tu část bloku, kterou chcete změnit nebo vymazet.
6. Na pracovní ploše se objeví panel nástrojů Refedit. Klikněte na ikonu Odstranit objekty z pracovní sady obr. a 5-1 a vyberte objekty, které chcete z bloku odstranit. Potom stiskněte ikonu Přidat objekty do pracovní sady obr. a 5-2 a vyberte ty objekty, které chcete do upravovaného bloku přidat. 7. Úpravu bloku dokončete stisknutím ikony Uložit změny zpět do reference. obr. a 5-3 Takto lze upravovat bloky pouze s měřítkem jehož hodnota je jedna, pokud se vám v 5. bodě výše uvedeného postupu objeví na příkazové řádce hlášení ** Nelze editovat blok s nestejnými měřítky **, není možno blok měnit. Řešením tohoto problému se zabývá Tip na závěr v tomto čísle desky.
Copyright © 2005 Ing. arch. Vladimír Balda www.balda.biz
a4
a5
strana 1
deska
8
ARCHITECTURAL DESKTOP
Nejrozšířenější postup při tvorbě projektu vícepodlažní stavby v ADT, je že každé podlaží umístíte do zvláštního souboru. V adresáři s projektem se pak objeví tolik souborů kolik má navrhovaný objekt pater. Výhoda tohoto způsobu práce spočívá např. v tom, že modelování objektu se může rozdělit mezi sebou více lidí projekčního týmu a každý pracuje na přiděleném podlaží. V názvu souboru s podlažím přibyde informace o tom, které podlaží znázorňuje např. Dum A 1_NP.dwg, Dum A 01_PP.dwg. Předností práce v Architectural Desktopu je kromě prostorového znázornění možnost rychlého získání řezů nebo pohledů z modelovaného objektu. Před vygenerováním řezů nebo pohledů je však nutné jednotlivá patra umístěna v samostatných souborech obr adt 1 „sesadit“ na sebe obr. adt 2 . Všechny soubory s podlažími připojíme jako externí reference do zvláštního souboru ve kterém bude zobrazen celý projektovaný objekt. 1. Otevřete nový čistý výkres do, kterého budou vložena všechna podlaží. 2. V roletovém menu Vložit vyberte příkaz Externí referenci. 3. V dialogovém okně, které se objeví, vyberte soubor s prvním nadzemním podlažím. 4. Stejným způsobem vložte soubor s druhým nadzemním podlažím. Pouze v dialogovém okně Externí reference zadejte Z-ovou hodnotu Bodu vložení podle konstrukční výšky patra. Tímto způsobem připojíte postupně další patra, až budete mít sesazenou celou budovu. Nyní můžete celkového modelu stavby snadno vygenerovat řezy nebo pohledy. Po každém otevření finálního souboru se vám připojené soubory aktualizují a na celkové modelu se projeví změny, které jste udělali v jednotlivých podlažích.
Copyright © 2005 Ing. arch. Vladimír Balda www.balda.biz
adt 1
adt 3
adt 2
TYPO.TEXT Arial Arial Black Lido (©2001 Frantisek Storm & Storm Type Foundry)
Projekt vícepodlažního objektu
adt 4
strana 2
deska CAD MANAGMENT
Hladiny externích referencí
8 m1
Po připojení Externí reference přibudou ve výkrese nové hladiny obr. m-1. Názvy těchto hladin jsou shodné s názvy hladin připojovaného souboru, každý název ale začíná jménem připojovaného výkresu. Pohle tohoto názvu snadno hladiny připojeného výkresu identifikujeme a můžeme je podle potřeby vypnout, zmrazit apod. Externí reference se ve výkrese chová jako jeden celek (blok). Vybráním reference ve výkrese zjistíte, že stejně jako všechny ostatní entity přiřazeny nějaké hladině. Je to ta hladina, která byla nastavena jako aktuální při vkládání reference. Pro Externí referenci založte vlastní hladinu, která ve svém názvu ponese informaci o připojovaném souboru např. Xref-1NP. Přes tuto zvláštní hladinu můžete snadno zapínat zobrazení, resp. vypnutí celé Externí reference a to tak, že hladinu rozmrazíte resp. zmrazíte. TIP NA ZÁVĚR
Bloky s měřítkem jiným než 1 není možno pomocí příkazu Editovat referenci měnit. Hodnotu měřítka bloku snadno zjistíte v dialogovém okně příkazu Vlastnosti obr. t 1. Bez možnosti změny, ale nemůžeme jednoduchým způsobem upravovat všechny bloky stejného jména ve výkrese. Pokud ale upravíte měřítko vybraného bloku na hodnotu jedna (ve všech osách X, Y a Z) je možno ho upravovat způsobem uvedeným výše. Postup úpravy bloku s nestejným měřítkem: 1. Z vybraného bloku vytvoříme kopii, na které provedeme požadované úpravy.
t1
TYPO.TEXT Arial Arial Black Lido (©2001 Frantisek Storm & Storm Type Foundry)
Změna bloku s nestejným měřítkem
Kopii bloku vytváříme proto, abychom úpravy neprováděly na bloku, který je už ve výkrese přesně situován a má z nějakého důvodu určené měřítko.
2. V dialogovém okně příkazu Vlastnosti upravíme hodnoty měřítka zkopírovaného bloku na 1 a to ve všech osách (X,Y,Z). 3. Zkopírovaný blok upravíme do požadovaného vzhledu pomocí příkazu Editovat referenci (viz. Bloky III. – úprava bloků). Změna se projeví na všech ostatních blocích Copyright © 2005 Ing. arch. Vladimír Balda www.balda.biz
strana 3
deska
8
stejného jména ve výkrese. 4. Zkopírovaný blok, na kterém jste prováděli úpravy vymažte. INTERNET
www.tzb-info.cz
TYPO.TEXT Arial Arial Black Lido (©2001 Frantisek Storm & Storm Type Foundry)
Podle názvu TZB-info by se mohlo zdát, že se jedná o jednostranně zaměřený intenetový portál pro techniky z oblasti zařízení budov. Opak je pravdou, skladba portálu, i obsah jednotlivých článků je velice široká a často přesahuje hranice oboru. Své informace zde najdou nejenom profesionálové , ale i laikové, které třeba jen zajímá jakou tloušťkou izolace zateplit svůj dům.
Copyright © 2005 Ing. arch. Vladimír Balda www.balda.biz
strana 4