Kolokwium - 2009

  • April 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Kolokwium - 2009 as PDF for free.

More details

  • Words: 275
  • Pages: 1
PSO kolokwium Thursday, April 02, 2009 1:09 AM

Poniższe zadania należy rozwiązywad w osobnych plikach ".m" w Matlabie. Na koniec należy spakowad wszystkie pliki ".m" oraz rysunki i wrzucid do katalogu studenci. 1. Wygeneruj 1 sekundę sygnału o częstotliwośdi próbkowania 8kHz, wyrażonego jako sumę sygnałów sinusowych o podanych parametrach: a. f=1000.5 Hz, A=2, phi=2 rad b. f=6 kHz, A=3, phi=0 c. f=35 kHz, A=4, phi=π rad Jakie częstotliwości będa występowad w tak wygenerowanym sygnale i dlaczego?

2. Wylicz i narysuj widmo amplitudowe sygnału z zadania pierwszego. Zinterpretuj i opisz narysowany wykres: co reprezentują osi wykresu, co oznaczają poszczególne punkty danych na wykresie - zrób odniesienie do wartości z poprzedniego zadania. Możesz to zrobid w Matlabie używając narzędzi do rysowania. Odpowiedź zapisz w pliku 'zad2.fig' Co to jest przeciek częstotliwości i co możemy zrobid żeby go obniżyd?

3. Wczytaj plik 'noisy.wav' i narysuj jego wykres amplitudowy. Zapisz rysunek do pliku 'zad3.fig'. Jaka jest częstotliwośd próbkowania, rozdzielczośd bitowa i długośd pliku (w sekundach)? Czym jest częstotliowśd próbkowania i rozdzielczośd bitowa? Skwantyzuj podany plik na rozdzielczośd 3 bitów, narysuj wynik i zapisz do pliku 'zad3b.fig'.

4. Usuo szum z sygnału z zadania 3 używając metody filtrowania w dziedzinie częstotliwości: usuo wszelkie częstotliwości poniżej wybranego progu, tak żeby zostały tylko najsilniejsze częstotliwości. Wynik (wykres amplitudy) narysuj i zapisz do pliku 'zad4.fig'. 5. Wczytaj plik 'filter.mat' do środowiska Matlaba (File/Import Data). Zostaną wczytane dwie tablice A i B zawierające współczynniki filtra. a. Zaanalizuj i opisz cechy danego filtru. b. Zastosuj ten filtr na sygnale z zadania pierwszego. Narysuj widmo amplitudowe przefiltrowanego sygnału i zapisz do pliku zad5.fig. Porównaj rysunek do tego z zadania drugiego i wyjaśnij różnicę.

Miscellaneous Page 1

Related Documents

Kolokwium - 2009
April 2020 1
Kolokwium-zestaw3
November 2019 3
Kolokwium-zestaw 1
November 2019 0
2009
June 2020 15
2009
June 2020 13