PSO kolokwium Thursday, April 02, 2009 1:09 AM
Poniższe zadania należy rozwiązywad w osobnych plikach ".m" w Matlabie. Na koniec należy spakowad wszystkie pliki ".m" oraz rysunki i wrzucid do katalogu studenci. 1. Wygeneruj 1 sekundę sygnału o częstotliwośdi próbkowania 8kHz, wyrażonego jako sumę sygnałów sinusowych o podanych parametrach: a. f=1000.5 Hz, A=2, phi=2 rad b. f=6 kHz, A=3, phi=0 c. f=35 kHz, A=4, phi=π rad Jakie częstotliwości będa występowad w tak wygenerowanym sygnale i dlaczego?
2. Wylicz i narysuj widmo amplitudowe sygnału z zadania pierwszego. Zinterpretuj i opisz narysowany wykres: co reprezentują osi wykresu, co oznaczają poszczególne punkty danych na wykresie - zrób odniesienie do wartości z poprzedniego zadania. Możesz to zrobid w Matlabie używając narzędzi do rysowania. Odpowiedź zapisz w pliku 'zad2.fig' Co to jest przeciek częstotliwości i co możemy zrobid żeby go obniżyd?
3. Wczytaj plik 'noisy.wav' i narysuj jego wykres amplitudowy. Zapisz rysunek do pliku 'zad3.fig'. Jaka jest częstotliwośd próbkowania, rozdzielczośd bitowa i długośd pliku (w sekundach)? Czym jest częstotliowśd próbkowania i rozdzielczośd bitowa? Skwantyzuj podany plik na rozdzielczośd 3 bitów, narysuj wynik i zapisz do pliku 'zad3b.fig'.
4. Usuo szum z sygnału z zadania 3 używając metody filtrowania w dziedzinie częstotliwości: usuo wszelkie częstotliwości poniżej wybranego progu, tak żeby zostały tylko najsilniejsze częstotliwości. Wynik (wykres amplitudy) narysuj i zapisz do pliku 'zad4.fig'. 5. Wczytaj plik 'filter.mat' do środowiska Matlaba (File/Import Data). Zostaną wczytane dwie tablice A i B zawierające współczynniki filtra. a. Zaanalizuj i opisz cechy danego filtru. b. Zastosuj ten filtr na sygnale z zadania pierwszego. Narysuj widmo amplitudowe przefiltrowanego sygnału i zapisz do pliku zad5.fig. Porównaj rysunek do tego z zadania drugiego i wyjaśnij różnicę.
Miscellaneous Page 1