Fakultet POSLOVNE EKONOMIJE Studijski program POSLOVNA EKONOMIJA Smjer FINANCIJE i RAČUNOVODSTVO
KARAKTERISTIKE USPJEŠNOG PODUZETNIKA I RAZVOJ BIZNISA SEMINARSKI RAD
Prof. Dr. Krstan Borojević
Student ĐEMO RAMIĆ
Kiseljak, decembar 2018
SADRŽAJ: 1. UVOD ........................................................................................................ 3 1.1. Problem, predmet i objekat istraživanja ............................................... 3 1.2. Svrha i cilj istraživanja ......................................................................... 3 1.3. Radna i pomoćna hipoteza .................................................................. 4 1.4. Znanstvene metode ............................................................................. 4 1.5. Struktura rada ...................................................................................... 4 2. USPJEŠNI PODUZETNIK ......................................................................... 5 2.1. Definicija uspješnog poduzetnika ........................................................ 5 2.2. Tipovi poduzetnika .............................................................................. 6 2.3. Osobine uspješnog poduzetnika ......................................................... 6 2.4. Demografske karakteristike poduzetnika ......................................... 100 2.5. Od ideje do uspješnog poduzetnika ................................................ 102 2.6. Mitovi o uspješnom poduzetniku ..................................................... 103 3. RAZVOJ BIZNISA ................................................................................... 14 3.1. Ideje i razvoj biznisa ......................................................................... 14 3.2. Moguće realizacije u pokretanju biznisa ............................................ 15 3.4. Izbor vlasništva pokrenutog biznisa ................................................... 17 4. ZAKLJUČAK ........................................................................................... 19 LITERATURA ............................................................................................ 200
2
1. UVOD U ovom seminarskom radu bit će govora o uspješnom poduzetniku, njegovim karakteristikama i razvoju biznisa. Bit poduzetništva je u nemiru, stalnim traženjem novih ideja, maštovitosti u pronalaženju novih mogućnosti poslovanja, pouzdanoj intuiciji i procjeni te vještine i hrabrosti. Prije nego počnem govoriti o osobinama uspješnog poduzetnika i prije nego se baziram na naslov teme objasnit cu šta je poduzetništvo. Društvena važnost poduzetništva očituje se kroz: planiranje, poreze i doprinose državi, zapošljavanje i plaćanje drugih osoba, poticanje drugih na ulazak i ulaganje u poduzetničke poduhvate. Sama problematika poduzetništva se danas, i pored većeg interesovanja i sve većeg broja publikacija koje se direktno i indirektno njom bave, karakteriše izuzetnom fragmentarnošću i višim stepenom kontraveznosti.
1.1. Problem, predmet i objekat istraživanja Poduzetništvo je spremnost pojednica ili više partnera da uz određeno ulaganje kapitala i preuzimanja rizika uz neizvjesnost uđe u poslovni pothvat sa ciljem stvaranja profita. To je način gospodarskog djelovanja u kojem poduzetnik odlučuje što, kako i za koga stvarati nešto na tržištu, realizaciji ulazećih poduhvata na svoj trošak i rizik sticanja dobiti. Problem ovog istraživanja jeste kako postati uspješni poduzetnik i kako razviti biznis. Poduzetnici su glavne osobe u poduzetništvu. To su osobe koje imaju jaku motivaciju i samopouzdanje, te su u svim slučajevima spremni na preuzimanje rizika koje nosi pokretanje nekog biznisa. Prema tome u ovom seminarskom radu glavni objekat istraživanja su poduzetnici.
1.2. Svrha i cilj istraživanja Osnovni cilj ovog seminarskog rada jeste da se uvidi važnost poduzetnika. Da uvidimo na koji način mi možemo postati uspješni poduzetnici i kako uspjeti razviti biznis na najbolji način.
3
1.3. Radna i pomoćna hipoteza Na temelju predmeta i cilja istraživanja postavlja se glavna (radna) hipoteza ovog seminarskog rada a ona glasi : “ Uloga uspješnog poduzetnika je da svojim talentom i umjećem pridonese upjehu poduzetnišva i razvoju biznisa.”
1.4. Znanstvene metode U ovom seminarkom radu postoji nekoliko znanstvenih metoda. Ove metode sam koristio da bih došao do cilja istraživanja. 1. Metoda analize i sinteze. Ove metode su korištene kako bi se analizirao značaj poduzetnika u razvoju biznisa i kako bi se shvatila njegova važnost u poduzetništvu, a uz pomoć sinteze sam došla do određenih zaključaka. 2. Deduktivna metoda je korištena kako bi se prihvatila hipoteza i objasnile neke činjenice vezane za uspješnog poduzetnika i razvoj biznisa. 3. Metoda posmatranja je korištena kako bi se vidjelo da se uz pomoć uspješnog poduzetnika može dobro voditi neka firma i dobro razviti biznis koji će dugo opstati na tržištu.
1.5. Struktura rada Ovaj seminarski rad se sastoji iz nekoliko osnovnih poglavlja i podpoglavlja. Prvo poglavlje, uvod, se sastoji od pet podpoglavlja a to su: - Problem, predmet i objekat istraživanja, - Svrha i cilj istraživanja, - Struktura rada, - Znanstvene metode, - Radna i pomoćna hipoteza.
4
U drugom poglavlju stoji jasno i precizno definisan pojam poduzetnika i poduzetništva, navedene su osobine poduzetnika, tipovi poduzetnika, funkcionalne karakteristike poduzetnika i faktori koji utiču na poduzetnika i poduzetništvo. U trećem poglavlju sam govorio nešto više o razvoju biznisa i o najvećim vještinama za razvoj biznisa. U posljednjem, četvrtom poglavlju, sam izveo zaključak o razvoju biznisa i uspješnom poduzetniku i prihvatio navedenu radnu hipotezu.
2. USPJEŠNI PODUZETNIK
2.1. Definicija uspješnog poduzetnika Poduzetnik je osoba koja zna preduvidjeti događaje, odlučna je ali pri tome i precizna. Poduzetnik je inovator koji u novome vidi izazov i dobitak. On živi u neizvjesnosti i sa stresom i stoga mora imati povjerenje u svoje sposobnosti, vjerovati da može savladati nevidljive prepreke. Poduzetnik na samom početku traga za novim poslovinim prilikama, ali postepeno dolazi do ideja. Za psihologa poduzetnik je osoba koja je usmjerena na zadovoljenje neke potrebe. Najkompletnija definicija poduzetnika je ta da su poduzetnici osobe koje znaju učinkovito spojiti nove ideje, znanstvene spoznaje i njihove tehnološke aplikacije, kapital, ljude i najnevjerojatnije zamisli inovatora, sanjara i zanesenjaka pretvoriti u proizvode ili usluge kojima će zadovoljiti ljudske želje i potrebe te pri tomeprofitirati.1 Poduzetnik se najčešće definira kao osoba koja pokreće nove poslove, te samostalno organizira i kontrolira tok poslovanja. Ne postoji niti jedan univerzalni recept za uspješno poduzetništvo. Ulazak u turbulentan poduzetnički svijet nikad neće biti lagan, što zapravo znači da ne postoji univerzalni recept za uspjeh poduzetnika. Za uspjeh nekog posla ili rješavanja nekog cilja zadužen je, zapravo odgovoran je poduzetnik. On svojim trudom, radom i zalaganjem za taj posao dolazi do cilja .2
Kuvačić, N.: Poduzetnik i poduzetničke osobine, Sveučilišni studijski centar za stručne studije odjek za računovodstvo i finansije, 1999, str. 2 2 Obradić , V.: Women in Adria, Uspješno poduzetništvo, Zagreb, 10.09.2013, str. 4 1
5
2.2. Tipovi poduzetnika
Podjela poduzetnika je izvršena prema njihovom pojavnom obliku kroz faze razvoja preduzeća. Svaka od tih faza zahtjeva i neke specifične sposobnosti na temelju kojih se javljaju specifične vrste poduzetnika kao što su:3 1. pionir (u fazi izgradnje poduzeća, osnivač, pun energije i ideja, odlučan, potpuno se posvećuje poduzeću) 2. maher (u fazi rasta poduzeća, snažna, autoritativna i ambiciozna osoba koja vrlo brzo kreće unaprijed) 3. straget (u fazi diferencijacije, vrlo angažiran, željan uspjeha, ali i svjestan da ne može sam upravljati poduzećem pa je sklon decentralizaciji) 4. trener (u fazi konsolidacije poduzeća, motivira suradnike, nedostaje mu kreativnost.) 2.3. Osobine uspješnog poduzetnika Poduzetnik je generator promjena nekih novih ideja i inovacija, ali ga čini bitno drugačijim od ostalih ljudi. Njegov je zadatak da ostalim nudi svoje proizvode i usluge. Spremnost na rizik bavljenja poduzetništvom prva je i ključna karakteristika poduzetnika. Poduzetnik je proizvođač konkretnih vrijednosti ovo su neke od njegovih ličnih osobina: - ambiciozan (cilja na velike stvari) - ažuran (njegov moto je: što možeš učiniti danas, ne ostavljaj za sutra) - društven (ima veliki broj prijatelja i saradnika) - fleksibilan (ne boji se promjena) - hrabar (proračunato rizikuje kada je potrebno) - individualac (ne treba mu niko kako bi ga slijedio u poslu) - lider (spreman voditi druge) - obrazovan (uvijek teži tome da usavrši svoje znanje)
3
http://hr.wikipedia.org/wiki/Poduzetnik
6
- optimističan (ne dopušta da neuspjeh iz prošlosti utiče na njegovu budućnost) - organizovan (uvijek izrađuje kratkoročne i dugoročne planove svih svojim poslovima) - realan ( ima realne odluke u svemu) - samouvjeren (vjeruje u svoje mogućnosti) - skroman (ne hvali samog sebe) - stabilan (ne dopušta da lični problemi utiču na njegov život i posao) - štedljiv ( ne troši više nego što treba) - uporan ( prepreke i probleme vidi kao izazov a ne kao odustajanje) Osnovne osobine svakog uspješnog poduzetnika su:4 - inovativnost, - razumno preuzimanje rizika, - samouvjerenost, - uporan rad, - postavljanje ciljeva, - odgovornost. Inovativnost. Srž poduzetništva ukazuje na prisustvo nezadovoljstvo trenutačnim stanjem i svijesti da je potrebno postupiti drugačije. Na osnovu toga je za poduzetništvo nužno vezana inovativnost. Razumno preuzimanje rizika. Izloženost riziku proizilazi iz činjenica da je uspješni poduzetnik uvijek i inovator, a inovacija je vezana za promjenu. Od uspješnog poduzetnika se očekuje razumno prihvaćanje rizika u obavljanju poduzetničkog posla. Samouvjerenost. Oni vjeruju u sebe i vjeruju da mogu nadmašiti druge u svom poslu. Često vjeruju da su im izgledi za uspjeh mnogo veći nego što to pokazuju činjenice koje su oni sami prikupili.
4
https://www.google.ba/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&ved=0CE0QFjAE&url=http% 3A%2F%2Fwww.ef.unze.ba%2Fdocs%2FPoduzetnistvo%2FPoduzetnistvo.ppt&ei=WyuzUrmoBarmywP8k4K4 Bg&usg=AFQjCNGssRuobZzjkGxXpeF6jliZQnbfqQ
7
Uporan rad. Poduzetnici su rad shvatiti kao zadovoljtvo, pa ne treba čuditi stajalište da se poduzetnici odmaraju dok rade. Postavljanje ciljeva. Uspješni poduzetnici postavljaju ciljeve koje mogu ostvariti u realnom vremenu, ali u procesu ostvarenja postavljenog cilja stalno tragaju za novim ciljevima.Oni zadovoljstvo nalaze u traženju i ispunjavanju novih ciljeva. Poduzetnici su sposobni da prikažu određenu ideju ili koncept na način koji je za druge interesantan, provokativan ili stimulativan. Te osobe su obdarene određenim karakteristikama po kojima se razlikuju od drugih. Poduzetnik posjeduje izraženu želju za velikim ostarenjima, koje se na tržištu iskazuju u stalnoj borbi za bolju poziciju. On smatra da će uz pomoć naticanja sa svojom konkurencijom steći još veći posticaj da bude bolji i uspješniji. Jedna od jako važnih karakteristika poduzetnika jeste da na brz način rješava probleme. Zapravo poduzetnici u svakom problemu koji je nastupio vide potencijalnu šansu preduzeća i uvijek traže oblasti u kojima potrebe ljudi nisu zadovoljne ili su zadovoljne na neadekvatan način. Uspješni poduzetnici se mogu karakterisati kao osobe koje imaju izuzetnu samostalnost u radu, sa visokim stepenom istrajnosti i samopouzdanja kao i vjerovanja u sopstveni kvalitet. Poduzetnici su svjesni toga da na tržitu postoji neograničen broj šansi za pokretanje nekog biznisa ili preduzeća, samo ih treba na adekvatan način prepoznati i u praksi pravilno iskoristiti.5 Nešto što je jako dobra osobina uspješnog poduzetnika jeste da jako malo ili skoro nikako ne obraća pažnju na ono što se desilo u prošlosti. Niti obraća pažnju na protekle neuspjehe. Oni u sadašnjem trenutku aktivno rade na otkrivanju novih šansi, koje se nalaze na nekom bližem ili daljem vremenskom horizontu. Svaki uspješni poduzetnik ima viziju onoga što je moguće i spreman je po svaku cijenu da investira svoj novac, trud i vrijeme u proces transformacije svojih ideja u određeni proizvod ili uslugu. Uspješni poduzetnici misle nekoliko godina unaprijed i spremni su da nešto kratkoročno žrtvuju radi ostvarivanja dugoročnih poslovnih ciljeva. Oni su u potpunom skladu sa sadašnjim trenutkom u kome žive, ali su aktivno uključeni u analizu trendova koji mogu da otvore neke nove šanse i perspektive u budućnosti.
5
http://dl.unvi.edu.ba/file.php/11/preduzetnistvo_knjiga.pdf
8
Poduzetnici ispoljavaju svoju kreativnost u svim fazama biznisa. Da bi poduzetnik postao uspješan mora biti prvenstveno krativan. Prilikom izbora biznis ideje, preduzetnik treba da identifikuje neku nezadovoljenu potrebu na tržištu i da zatim na kreativan način utvrdi mogućnosti za dopunu tog prostora na tržištu. Poduzetnih svoju kreativnost može izraziti na mnogo načina. Kreativnost podrazumijeva upravo prevazilaženje takvih mentalnih ideja i posmatranje pojedinih problema iz različitih perspektiva. Uspješni poduzetnik treba da jasno definiše svoje ciljeve. Svaki cilj treba da bude jasan, precizan, pravilno odabaran i mjerljiv. On prije nego se posveti samoj realizaciju svog cilja mora predvidjeti ono što se u biznisu obično smatra teško predvidljivim. U svim, pa čak i na prvi pogled nepovoljnim okolnostima, preduzetnik traži potencijalne šanse .Preduzetnik uvijek treba da definiše realne ciljeve i načine njihovog ostvarivanja. Uspješni preduzetnik je uvijek dobar planer. Prije nego pokrene neki biznis mora napraviti plan kako ga realizovati. Pored planiranja razvoja biznisa mora i vršiti njegove korekcije uvijek kada se dogode neke značajne promjene u okruženju. Još jedna od važnih osobina uspješnog poduzetnika je realni optimizam. Optimizam omogućava prevazilaženje prepreka sa kojima se preduzetnik suočava na putevima realizacije svog biznisa. Optimizam je jedan pozivtivan stav o budućnosti. Realni oprimista, u ovom slučaju poduzetnik, gaji jedan pozitivan stav prema budućnosti ali ne i uvjerenje da će se sve odvijati savršeno po njega. On je svejstan da ga povremeno mogu očkivati neke nevolje i neke neočekivane stvari ali on vjeruje da će biti u stanju da se u tom momentu uspješno nosi sa njima. Optimizam vidi šanse u svakoj, pa čak i na prvi pogled nepovoljnoj situaciji. Optimista ne gleda na propast nekog biznisa kao na razarajuću kategoriju i pojavu, već prije svega kao značajno iskustvo koje omogućava još jedan pokušaj, ovog puta na drugačijim osnovama, metodama i strategijama. Preduzetnici su osobe koje žive i sa uspjehom i neuspjehom svog biznisa. Oni da bi postali uspješni moraju se mnogih stvari odreći i biti jaki te boriti se sa svim problemima koji im se nađu. Poduzetnik je svestan toga da se niti jedan uspjeh ne može postići preko noći zato on ne odustaje od zamišljene misije. Ide hrabro i odlučno. Poduzetnik nikad ne odustaje od realizacije određenih ideja sve dok vjeruje da postoje značajne tržišne mogućnosti za njegov proizvod i usluge.
9
2.5. Demografske karakteristike poduzetnika
U grupu ovih elemenata posebno mjesto zauzimaju slijedeći: starosno doba, rasa, vjerska pripadnost te polna pripadnost. Poduzetništvo nije vezano za starosno doba te poduzetnik može postati uspješan u bilo kojoj fazi života ako zadovaljava određene kvalitete i mogućnosti. Što se tiče polne pripadnosti istraživanje S. Birley o razlikama između preduzetnika muškaraca i žena je pokazala sljedeće: 6 1. Muškarci i žene imaju slične motivacije za startovanje preduzetničke karijere, 2. Veoma su slični po pitanju bračnog statusa. Žene su mnogo više pritisnute porodičnim problemima prilikom donošenja odluke o kretanju i startovanju biznisa (želja da imaju djecu, stabilnu porodicu), 3. Slični su problemi sa kojima se suočavaju u pronalaženju kapitala, mada ima određenih indicija da žene, svojim šarmom i komunikativnošću, mogu lakše da dođu do potrebnih sredstava i resursa, 4. Žene više preferiraju trgovinski i servisni biznis nego muškarci.
2.4. Ponašanje uspješnog poduzetnika
Niti jednom poduzetniku nije u praksi da koristi izgovore kad naiđe na prepreku naime on ima svoje principe po kojim nastavlja dalje. Da bi poduzetnik postao uspješan treba poći od same ideje pa na dalje. Najčešći izvor ideja za poduzetnika dolazi iz prijašnjeg ili sadašnjeg hobija ili prepoznavanja šupljina na tržištu. Neka od ponašanja uspješnog poduzetnika su: 1. djeluje energično, istrajno i precizno, 2. misli racionalno, logično i objektivno, 3. fokusira se na stvarnost, 4. organizuje sebe, svoj život i posao u svrhu postizanja podobnih akcija, 5. cijeni vrijeme, koristi ga efikasno, 6
http://dl.unvi.edu.ba/file.php/11/preduzetnistvo_knjiga.pdf
10
6. postavlja jasna pitanja i pažljivo sluša, 7. izbjegava mistične reakcije, 8. postavlja ciljeve i teži da ih postigne, 9. provodi dio vremena sa zaposlenicima izvan posla, 10. omogućava zaposlenicima da stalno uče i napreduju, 11. prije nego nekog kazni, otkrije razloge neuspjeha, Poduzetnici neke vještine mogu imati urođene a neke stiću određenom praksom. Neke od poduzetničkih vještina su:7
1. uvjeravanje 2. pregovaranje 3. strateško razmišljanje 4. artikuliranje ideja 5. donošenje odluka 6. društveno umrežavanje Preduzetnici mogu biti: preduzetnici kao tehničari, preduzetnici kao kreatori organizacija i preduzetnici kao ugovarači poslova. 1. Preduzetnici kao tehničari. Imaju izuzetno naglašenu tehničku orijentaciju. Oni obožavaju pronalaske i ideje o novim proizvodima, a njihov osnovni cilj je kreiranje novih tržišta i novih industrijskih grana koje su bazirane na novim tehnologijama. Kreiranje organizacije vide uglavnom kao instrument ostvarenja definisanih ciljeva, a ne kao krajnji cilj. 2. Preduzetnici kao kreatori organizacija. Puno je primjera iz prakse koji ukazuju da neki preduzetnici uživaju u procesima kreiranja organizacije. Osjećajući da je njihova uloga najznačajnija u tim procesima kako u pogledu profita koji ostvaruje, tako i u pogledu broja zaposlenih radnika. Za njih je najvažnije da od male naprave veliku firmu. 3.Preduzetnici kao ugovarači poslova.Ova grupa preduzetnika uživa u „izazovima“ procesa ugovaranja, pregovaranja i sklapanja novih poslovnih aranžmana. Oni vole inicijalne aktivnosti. 7
Singer , S.: Tko je poduzetnik , Ekonomski fakultet u Osijeku, Osijek, 2006-2007, str. 9
11
2.5. Od ideje do uspješnog poduzetnika Poduzetništvo jest proces koji traje i koji se sastoji iz nekoliko faza ili koraka ako poduzetnik ispoštuje sve te korake i striktno ih se pridržava doći će do uspjeha i uz tog dobiti epitet uspješnog poduzenik. Tačnije poduzetništvo se sastoji od sedam koraka a to su:8 1. ideja, 2. gruba poslovna skica, 3.obrazovanje za izradu poslovnog plana, 4. poslovni plan, 5. poslovni proctor, 6. saradnici, 7. capital. Ideje poduzetnika. Ideja poduzetnika o tome čime će se baviti uopće ne mora biti nova. Mada se nova ideja ne isljučuje. Najčešći izvor ideja za poduzetnički poduhavat dolazi iz prijašnjeg ili pak sadašnjeg rada. Na osnovu ideje stvara se motiv za dalji rad. Gruba poslovna skica. Gruba poslovna slika poduzetniku može poslužiti da definira svoj proizvod ili usluge. Isto tako uz pomoć poslovne skice može predpostaviti ko su njegovi potencijalni kupci ili konkuretni. Zatim može da razmisli na koji način će ponuditi svoj proizvod tržištu, preračunati svoje troškove i dobit. Gruba poslova skica poduzetniku može biti od velike koristi, tačnije uz pomoć nje može shvatiti da li se njegova ideja treba nastaviti realizovati ili odbaciti zbog nemogućnosti realizacije. Obrazovanje za izradu poslovnog plana. Obrazovanje za izradu poslovnog plana je jedna od obaveza koju poduzetnik treba ispuniti. Poduzetnik prije nego započne neki biznis mora za to biti obrazovan i poznavati sva pravila poduzetništva. Mora biti spretan u izradi poslovnog plana, jer je baš dobra realizacija poslovng plana ključ uspjeha.
8
Pozarić, S: Put do uspješnog poduzetništva, Ustanova za profesionalnu rehabilitaciju URIHO, Zagreb , 2002, str. 10
12
Poslovni plan. Poslovni plan označava opis poslovne ideje i mjera koje su potrebne za realizaciju posla. Osim toga sadrži procjenu potrebnih ljudskih i financijskih resursa (troškova). Poslovni plan je važan preduvjet za povećanje kapitala ili povecanje privlaćnosti za investitore.9 Poslovni prostor. Da bi poduzetnih bio uspješan u realizaciji zamišljenog plana mora strogo vodici računa o odabiru poslovnog prostora gdje želi biznis pokrenuti. Kapital. Kapital je ekonomska vrijednost koja se ulaže u proizvodnju ili neku drugu ekonomsku djelatnost s osnovnom svrhom da se uveća, dakle da donese neku dobit.10 Uspješni poduzetnici su oni koji su brzo naučili da svoje poslovne ideje mogu ostvarivati, a da pritom ne moraju posjedovati sredstva. Vrlo se često čuje kako je kapital presudan faktor za uspješnost poduzetnika i njegove ideje. Suradnici. Suradnici i njihov odabir vrlo su važan faktor u ostvarenju poduzetničkog poduhvata, a i presudan za dobivanje financijskih sredstava. Često se zaboravlja na mogućnost korištenja usluga vanjskih stručnih suradnika. Svaki poduzetnik koji svoj biznis pokrene na ovaj način a uz to se pridržava ovih navedenih sedam koraka doći će do uspješnog poduhvata i njegov biznis će opstati zasigurno na tržištu i naravno on će postati uspješni poduzetnik. 2.6. Mitovi o uspješnom poduzetniku
Postoji dosta mitova o poduzetnicima neki od njih su:11/12 1. Poduzetnici su rođeni a ne stvoreni. (stvarnost: poduzetnici mogu imati neke urođene katakteristike i kvalitete a neke stiću praksom i na taj način vremenom postaju uspješni)
9
Singler, Axel: Businessplan, München , 2010, str.128 , ISBN 978-3-448-10041-9 Haufe-Lexware, München, 2010, S.9ff., ISBN 978-3-448-10041-9
10
http://hr.wikipedia.org/wiki/Kapital
Barringer , B.- Ireland, D. : “ Pearsons Prentice Hall“ , Centar za razvoj poduzetništva (izdanje na bosanskom jeziku) New Jersey, 2006. str. 4-25 12 http://dl.unvi.edu.ba/file.php/11/preduzetnistvo_knjiga.pdf 11
13
2. Poduzetnici su kockari. (stvarnost: poduzetnici su odgovorni i veoma racionalni ljudi) 3. Poduzetnici bi trebali biti mladi i energični. (stvarnost: uspješnost jednog poduzetnika ne ovisi o starosnoj dobi) 4. Preduzetnik se rađa. (stvarnost: sve je više dokaza da uspješni preduzetnici „nastaju“ kao rezultat adekvatne kombinacije radnog iskustva, znanja i posjedovanja odgovarajućih preduzetničkih vještina) 5. Svako može da startuje biznis. (stvarnost: ako želite da krenete sa nekim biznisom, bitno je ne samo spoznati šansu i definisati ideju, još je važnije tu ideju realizovati) 6. „Ako imaš novac, imaš sve“. (stvarnost: novac je možda najmanje važan faktor uspjeha nekog biznisa) 7. Preduzetnik je motivisan isključivo finansijskim rezultatima. (stvarnost: preduzetnik se rukovodi dugoročnom vizijom izgradnje stabilne firme irealizacije definisanih poslovnih ciljeva prije nego „instant“ bogaćenjem)
3. RAZVOJ BIZNISA
3.1. Ideje i razvoj biznisa Pokretanje biznisa je zahtjevan i odgovoran posao. Biznis postaje realnost onda kada preduzetnik krene u akciju tj. otpočne sa njegovom realizacijom. Cilj svakog poduzetnika je da dođe do cilja i razvije biznis, ali svjesni su da je to dugotrajan proces. Biznis traži prije svega strpljenje i istrajnost. Da bi razvili neki biznis moramo poći prvo od ideje poduzetnika. Prvo dolazi do kreiranja, tačnije definisanja biznis ideja zatim treba dobro realizovatii tu ideju i početi upravljati biznisom. Najveći broj biznis ideja je baziran na inkrementalnim promjenama, zbog čega je sve prisutnija jedna šira definicija, koja preduzetnikom smatra osobu koja može da spozna, definiše i ocijeni određenu poslovnu šansu i da se adekvatno organizuje njene realizacije u praksi. Razvoj biznisa nosi sa sobom i prednosti i nedostatke.
14
Da bi ideje sproveli u djelo potrebno je napraviti poslovni plan za razvoj biznisa. Taj poslovni plan će da služi poduzetniku kao analiza poduhvata i svih njegovih djelovanja te za uočavanje svih potrebnih elemenata za njegovo uspješno ostvarivanje. Uspješni posao temelji se na dobrom planu i ustrajanom radu na ostvarivanju tog plana. Kvalitetno pripremljen poslovni plan će biti od velike pomoći poduzetniku da kvalitetno razvije planirani biznis. Svjesni smo toga da mnogi poduzetnici imaju dosta ideja o pokretanju i razvoju biznisa ali nisu sigurni kako i na koji način te ideje realizovati. Pored opasnosti koje nosi sa sobom , uspješan razvoj biznisa nudi i određene nagrade : 1. Zadovoljstvo poslom, 2. Finansijska nagrada, 3. Osjećaj uspjeha, 4. Sloboda odlučivanja i poslovnog izbora, 5.Priznanje sredine i društva.
3.2. Moguće realizacije u pokretanju biznisa
Da bi porenuli neki biznis možemo se odlučiti između tri mogućnosti a to su: da li pokrenuti već postojaći biznis, da li pokrenuti novi biznis ili čak se opredjeliti za neke druge poslove.
1. Kupovina postojaćeg biznisa Prednosti korištenja postojaćeg biznisa: a) kao dokazan posao, u pozitivnom smislu, može bitno da smanji rizik poslovanja i omogući lakše finansiranje i pristup izvorima finansiranja , b) posao ima razrađene kanale prodaje i kanale nabavke, c) postoji već uhodana radna snaga, koja ne zahtjeva neku dodatnu obuku,
15
d) u slučaju da se proizvodni kapaciteti rentiraju a ne kupuju, bitno se smanjuje iznos kapitala potrebnog za otpočinjanje biznisa. Nedostaci kupovine postojećeg biznisa: a) neki biznis se često nudi na prodaju onda kada se suoči sa odreñenim problemima, veoma često, razlozi koje ističe vlasnik – prodavac ne moraju biti i stvarni razlozi prodaje, b) nepovoljan imidž koji postojeći vlasnik i njegova firma imaju kod kupaca može veoma lako da se prenese i na novog vlasnika, c) postojeća radna snaga možda nije po ukusu novog vlasnika i ne odgovara mu, d) lokacija nekog biznisa nije najbolja e) građevinski objekti nisu najadekvatniji, što zahtjeva dodatne troškove rekonstrukcije, f) oprema je stara (fizički i moralno), što zahtjeva njihovu zamjenu. 2. Novi biznis Osnovne prednosti pokretanja nekog novog biznisa: a) mogućnost pozicioniranja biznisa na željenoj lokaciji, b) fizički kapaciteti se instaliraju prema unaprijed definisanim ciljevima u okviru biznis plana, c) mogućnosti inoviranja su mnogo veće ako se počinje potpuno novi biznis, pri čemu se sve faze proizvodnje proizvoda tj. usluga projektuju prema ideji vlasnika, d) otpočinjanjem novog biznisa, preduzetnik kreira sopstveni imidž, e) kupujući neku firmu, preduzetnik kupuje njenu profitabilnost, pri čemu se nova firma može osnovati sa manje para i pri tome realizovati isti ili veći profit. Nedostatci pokretanja novog biznisa: a) visok rizik, b) potrebno je da proñe dosta vremena da bi se izgradilo povjerenje potrošača, c) problem obezbjeñivanja sredstava, d) proces uhodavanja takoñe zahtijeva vrijeme, što podrazumijeva uspostavljanje kanala nabavke, kanala prodaje i kanala kreditnih sredstava.
16
3.4. Izbor vlasništva pokrenutog biznisa13
Oblik vlasništva koji će preduzetnik izabrati za svoj biznis može biti od krucijalne važnosti za njegov uspjeh. Postoje tri osnovna oblika valsništva: solo vlasništvo, partnerstvo i korporativni model, pri čemu svaki ima svoje prednosti i nedostatke. Prije nego odlučimo razviti neki biznis moramo biti odlučni kakav će to biznis da bude. Solo vlasništvo. Solo vlasništvo je najjednostavniji oblik vlasništva. Ono podrazumijeva da je firma u vlasništvu samo jedne osobe. Ta osoba je direktno uključena u svakodnevno funkcionisanje biznisa, ima totalnu kontrolu nad biznisom i totalnu odgovornost za njegov uspjeh tj. neuspjeh (preduzetniku pripadaju svi profiti, ali isto tako i svi gubici i dugovi, koje ostvari u svom poslovanju). Prednosti solo vlasništva su slijedeće: a) mogućnost da se postane sam svoj gazda, b) lako je otpočeti i razviti biznis, c) mogućnost zadržanja cjeloukupnog profita, d) prihod biznisa se oporezuje kao vlasiti prihod. Nedostaci solo vlasništva: a) preuzimanje neograničene odgovornosti, b) investicioni kapital koji se može prikupiti je ograničen, c) preduzetnik mora da bude „univerzalan“, d) teško je zadržati najkvalitetnije ljude, osim ako im se ne ponudi dio vlasništva firme, e) životni vijek biznisa je ograničen.
Partnerstvo. O partnerstvu u biznisu govorimo onda kada dvije ili više osoba dijele vlasništvo nad cjelokupnom aktivom tj. poslovnim sredstvima firme. Ugovorom o partnerstvu, oni unaprijed definišu iznos kapitala koji svaki partner investira, kao i procenat profita koji svako od njih dobija. Na taj način se odgovornost za uspjeh tj. neuspjeh biznisa dijeli u odreñenoj proporciji na sve partnere.
13
http://dl.unvi.edu.ba/file.php/11/preduzetnistvo_knjiga.pdf
17
Prednosti partnerstva: a) dvije glave su pametnije od jedne, b) lako se počinje, c) veće su mogućnosti dobijanja investicionog kapitala, d) partneri uglavnom plaćaju samo porez na lična primanja, e) kvalitetniji stručnjaci mogu da postanu partneri. Nedostaci partnerstva: a) partneri imaju neograničenu odgovornost, b) profit mora da se dijeli, c) partneri se često ne slažu, d) životni vijek biznisa je ograničen. Ograničeno (djelimično) partnerstvo. Praksa partnerstva poznaje dvije vrste partnerstva: generalno i ograničeno (djelimično). Generalni partneri preuzimaju neograničenu odgovornost u biznisu. Za razliku od njih, djelimični partneri svoju odgovornost ograničavaju iznosom svojih inicijalnih investicija. Zbog toga, djelimični partner ne preuzima aktivnu ulogu u menadžmentu firme i njegovo povlačanje iz biznisa ne mora da rasturi partnerstvo (ukoliko naravno ostali partneri žele da nastave biznis). Ukoliko se neko odluči na ograničeno partnerstvo, veoma je bitno u ugovoru o partnerstvu navesti ko su djelimični partneri i kakva su njihova prava i odgovornosti. Korporativni model. Ovaj oblik organizacije biznisa se značajno razlikuje od solo vlasništva i partnerskog vlasništva, i često se tretira kao „vještačka tvorevina“ koja posjeduje ista prava i odgovornosti kao i svaki pojedinac. Za razliku od solo vlasništva ili partnerstva, korporacija kao poseban entitet, ne prestaje sa postojanjem nakon svake promjene vlasništva. Zbog toga korporacija ima mogućnosti neograničenog životnog vijeka. Prednosti korporativnog modela: a) akcionari imaju ograničenu odgovornost, b) korporacija može da pribavi najveći investicioni kapital, c) korporacija ima neograničeni životni vijek, d) vlasništvo se lako prenosi sa jedno na drugo lice, e) zbog odvajanja funkcije vlasništva od funkcije menadžmenta, korporacija najefikasnije koristi usluge menadžera – eksperta.
18
Nedostaci korporativnog modela: a) korporacija se oporezuje dvostruko, b) otpočinjanje biznisa u korporativnom obliku je veoma skupo, c) korporacije podliježu mnogo izraženijoj zakonskoj regulativi.
4. ZAKLJUČAK
U ovom seminarskom radu smo mogli vidjeti kako je uloga poduzetnika velika u razvoju biznisa. Postoji niz osobina koje karakterišu poduzetnika. Da bi postali uspješni poduzetnik moramo biti odlučni, odgovorni i precizni. Poduzetnik postaje uspješan na osnovu svojih djela i rezultata a ne na osnovu popularnosti. Da bi razvili neki biznis moramo prvo poći od same ideje. Naša ideja mora biti jasna, precizna i pravilno odabrana. Moramo biti odlučni kakav ćemo biznis pokrenuti te da li će to biti novi ili već neki biznis koji postoji, zatim trebamo odlučiti ko će još imati udjela u tom biznisu. Ovo je jako opširna i bitna temu u poduzetništvu. Smatram da poduzetnik mora poznavati sva pravila i propise poduzetništva da bi uspješno razvije neki biznis.
19
LITERATURA
Knjige: 1. Barringer,B-Ireland, D : “ Pearsons Prentice Hall“ , Centar za razvoj poduzetništva (izdanje na bosanskom jeziku) New Jersey, 2006. str. 4-25, Haufe-Lexware, Businessplan, München, 2010, S.9ff., ISBN 978-3-44810041-9, 2.
3. Kuvačić, N.:Poduzetnik i poduzetničke osobine, Sveučilišni studijski centar za stručne studije odjek za računovodstvo i finansije, 1999, str. 2, 4. Obradić , V.: Women in Adria, Uspješno poduzetništvo, Zagreb, 10.09.2013, str. 4, 5. Pozarić, S: Put do uspješnog poduzetništva, URIHO, Zagreb , 2002, str. 10, 6. Singer , S.: Tko je poduzetnik , Ekonomski fakultet u Osijeku, Osjek, 20062007, str. 9, 7. Singler, Axel: Businessplan, München , 2010, str.128 , ISBN 978-3-44810041-9 ,
Internet ( online): 1.https://www.google.ba/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad =rja&ved=0CE0QFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.ef.unze.ba%2Fdocs%2F Poduzetnistvo%2FPoduzetnistvo.ppt&ei=WyuzUrmoBarmywP8k4K4Bg&usg =AFQjCNGssRuobZzjkGxXpeF6jliZQnbfqQ, 2.http://dl.unvi.edu.ba/file.php/11/preduzetnistvo_knjiga.pdf, 3.http://dl.unvi.edu.ba/file.php/11/preduzetnistvo_knjiga.pdf,
5.http://dl.unvi.edu.ba/file.php/11/preduzetnistvo_knjiga.pdf ,
6.http://hr.wikipedia.org/wiki/Poslovni_plan
20