I Pred Ispitna Obavaza

  • June 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View I Pred Ispitna Obavaza as PDF for free.

More details

  • Words: 3,593
  • Pages: 13
Predmet:

1.

Međunarodne finansije

Osnovne karakteristike statičkog finansijskog izveštavanja Monoistička teorija bilansa. Dve osnovne forme statičkog finansijskog izveštavanja su: - starije (nerazvijeno) shvatanje bilansa, - novije (razvijeno) shvatanje bilansa. Osnovne karakteristike starijeg statičkog shvatanja bilansa su: - imovinski položaj preduzeća proizilazi iz međusobnog konfrotiranja stanja imovine i obaveza (na dan bilansiranja), - periodnični rezultat se izračunava posrednim putem, - ne vrši se uočavanje unutrašnje povezanosti između BS i BU, - procenjivanje u bilansu vršilo se na osnovu nabavnih vrednosti. Osnovne karakteristike novijeg statičkog shvatanja bilansa su: - razvoj učenja o raščlanjivanju (BU i BS), - iskazivanje uspeha se dobija iz međusobnog konfrotiranja rashoda i prihoda , - BU omogućava da se steken uvid u poslovni rezultat (dobitak ili gubitak). Sve do kraja I svetskog rata statičkog shvatanje bilansa bilo je dominantno shvatanje.

2.

Osnovne karakteristike dinamičkog finansijskog izveštavanja

Tvorac dinamičkog shvatanja bilansa je nemački profesor Schmalenbach sa svojim delom „Dynamische Bilanz“. Kao i statičko shvatanje bilansa i dinamičko predstavlja monoističku teoriju bilansa. Po dinamičkom shvatanju bilans je pomoćno sredstvo pomoću koga se ukupno trajanje poslovnog života preduzeća razlaže na poslovne godine i utvrđuje se periodični račun uspeha. Po ovom shvatanju bilans stanja sadrži u sebi tri osnovne grupe pozicija u aktivi i pasivi. Aktiva : 1.) Likvidna sredstva, 2.) Buduća izdavanja 3.) Budući prihodi

Pasiva: 1.) Sopstveni kapital, 2.) Buduća primanja i 3.) Budući rashodi

Prema dinamičkom shvatanju bilansa, sagledava se kretanje vrednosti u preduzeću – utrošeni rad i sredstva su rashodi, efekti trošenja su prihodi, neutrošena sredstva preduzeća su aktiva, angažovani rad ili investirani kapital preduzeća je pasiva. Dinamičko shvatanje bilansa predstavlja teoriju o kretanju vrednosti u preduzeću. Akcenat je na sadržini, a ne na formi bilansa. Osnovni cilj dinamičke teorije bilansa je taj da se može utvrditi imovina preduzeća.

_______________________________________________________________________________ -3-

Predmet:

3.

Međunarodne finansije

Objasniti karakteristike organskog finansijskog izveštavanja

Tvorac organskog shvatanja bilansa je nemački profesor Schmit sa svojim delom „Organski bilans po dnevnoj vrednosti“. Organska teorija se naziva dualističkom zato što se oba cilja bilansa (izračunavanje imovine i izračunavanja uspeha) ističu kao ravnopravna. Po ovom shvatanju preduzeće predstavlja organiski deo privrede a između BS i BU postoji neraskidiva veza. Pristalice organske teorije bilansa smatraju da je BU neophodan instrument obračuna periodičnog fin. rezultata. Ispravan BU uslovljava ispravan račun imovine iz čega proističe međusobna uslovljenost. Zalagali su se za to da se realiteti finansiraju isključivo iz sopstvenog kapitala a potraživanja i novac iz obaveza. Smatraju da između obračuna nerealnih fin.rezultata i privrednih cikljusa postoji povezanost. Organska povezanost između preduzeća i države se uspostavlja adekvatnom poreskom i monetarnom politikom (dolazi do povećanja finalne tražnje, oživljavanja konjukture i zaokreta privrednog ciklusa ka uzlaznoj putanji).

4. Objasniti na šta su usmerene koncepcije razvijene za oblikovanje tabele finansiranja Koncepcije razvijene za oblikovanje tabele finansiranja su usmerene na otklanjanje nedostataka i nesposobnosti BS i BU za celovito sagledavanje i razumevanje geneze finansijske situacije preduzeća tokom poslovne godine. Za finalnu ocenu upotrebne vrednosti različitih koncepata kompariraju se sledeće tabele: - tabela monetarnih tokova, - tabela kretanja imovine i - funkcionalna tabela upotreba - izvori.

5.

Objasniti tabelu monetarnih tokova

Tabela monetarnih tokova indicira na prikazivanje svih primanja i izdavanja koja su se dogodila u toku konkretnog vremenskog perioda, kao i na prikazivanje varijacija neto gotovine u nizu uzastopnih momenata. Tabela monetarnih tokova direktno je povezana sa finansijskim planom ili planom novčanih tokova i predstavlja osnovu kontrole njegovog izvršenja. Ima odličan informativni značaj zato što prikazuje jasno razdvajanje elemenata vezanih za operacije redovnog poslovanja, za vanredne operacije kao i operacije vezane za kupovinu i prodaju HoV, investiranje... Prenaglašena je važnost i značaj gotovine za opstanak preduzeća.

6.

Objasniti tabelu kretanja imovine

Tabela kretanja imovine ima formu uravnoteženog pregleda ukupnosti izvora namenjenih pokriću ukupnih ulaganja. Elementi tabele kretanja imovine predstavljaju izvore sredstava i upotrebu. Na strani izvora sredstava nalaze se sl. elementi: - izvori samofinansiranja; - vanredni izvori _______________________________________________________________________________ -4-

Predmet:

Međunarodne finansije -

povećanje sopstvenih izvora; povećanje po osnovu dodatnih dugoročnih i srednjoročnih zajmova; povećanje kratkoročnih obaveza; naplata dugoročnih i srednjeročnih kredita

Redosledu elemenata aktive bilansa stanja odgovara upotreba izvora sredstava uz razliku što se ulaganjima u imobilizacije priključuje vraćanje dugoročnih i srednjoročnih kredita. Njen glavni nedostatak je nemogućnost da indicira na uslove kratkoročnog finansijskog ekvilibrijuma (fin.ravnoteže).

7.

Objasniti funkcionalnu tabelu upotreba - izvori

Tabela upoteba – izvori nastala je kao rezultat nastojanja da se otklone nedostaci koncepta tabele kretanja imovine. Osnovu funkcionalne tabele upotreba-izvori čini makroekonomska analiza veze između operacija proizvodnje i raspodele finansijskih efekata sa finansijskim operacijama. U upotrebi je i naziv višegodišnja tabela finansijskih tokova. Poseduje kompletirane informacije za ocenu uslova kratkoročnog i dugoročnog finansijskog ekvilibrijuma (fin.ravnoteže) i ističe finansijske veze operacija svih vrsta realizovanih u toku konkretnog poslovnog perioda kao i njihov odraz na visinu neto obrtnog fonda

8.

Kritički osvrt na finansijsko izveštavanje u našoj praksi

U proteklom vremenskom periodu finansijskom izveštavanju nije se poklanjala adekvatna pažnja niti je zahtevano od preduzeća da u svom izveštavanju uključuje tabele finansiranja. Finansijsko izveštavanje ostalo je u strogo tradicionalnom konceptu ( BS i BU ) i predstavljalo je formalizovani spisak posebnih podataka kao i neformalan izveštaj o poslovanju u kome se opisuju promene elemnata uspeha a najviše raspodele u odnosu na planske ili ostvarene rezultate. Iz navedenih činjenica možemo da zaključimo da u našem društvu ne postoji izgrađeni koncept finansiranja kao i da ne postoji izgrađeni sistem kontrole i ocene razvoja finansijske situacije preduzeća.

9.

Objasniti zbog čega su neophodne promene u računovodstvenoj profesiji

Kvalitet finansijsko-računovodstvenog izveštavanja preduzeća i ostalih privrednih subjekata u našoj zemlji je na vrlo niskom nivou a upravo on ima ključnu ulogu u minimiziranju investicionog rizika. Od računovođa se zahteva čitav niz specifičnih veština vezanih za finansijski menadžment, menadžersko računovodstvo, korporativno finansijsko upravljanje, poreski sistem, internu reviziju, strategijsko planiranje i marketing. Računovodstvena profesija mora da ima veći broj ekspreata u primeni MRS i MSR prilikom pripremanja i revizije finansijskih izveštaja. Neophodno je da naša računovodstvena profesija dobije međunarodno priznat plan i program kojih obuhvata specijalistička znanja koje poseduju računovođe u tržišnoj ekonomiji. Mora se dokazati da sistem edukacije sadrži međunarodni plan i program koji na odgovarajući način prenosi znanje na računovođe kao i izvršiti

_______________________________________________________________________________ -5-

Predmet:

Međunarodne finansije

nezavisnu proveru znanja i sposobnost da isto primenu u praksi. Proveru bi trebalo da vrši Udruženje računovođa i revizora za svakog pojedinačnog člana.

10. Objasniti aktuelni društveno - ekonomski ambijent koji onemogućava reviziji davanja bilo kakvih pozitivnih efekata Aktueni društveno-ekonomski ambijent onemogućava reviziji računovodstvenih iskaza davanje bilo kakavih pozitivnih efekata i predstavlja sledeće činjenice: - transformacija društvenog kapitala u druge oblike svojine skoro da nije ni započela, - tržišna ekonomija nije se menjala poslednjih 10 godina - uključivanje u svetsku ekonomiju je veoma sporo, - društvena preduzeća su osiromašena i u većini njjih je bez dotoka svežeg kapitala nemoguće pokrenuti poslovnu aktivnost; - inostrani kapital koji ulazi u zemlju je zanemarljivoj veličini; - stvorene su socijalne razlike - radnici u društvenim preduzećima su manje ili više zainteresovani za računovostvene iskaze i činjenicu da li oni istinito i objektivno prikazuju stanje i izvore sredstava kao i poslovni rezultat; - rukovodstvo preduzeća ne odgovara pred drđavnim organima u pogledu uspešnosti poslovanja; - politički establišment ne pokreće pitanje o razlozima neuspešnog poslovanja društvenih preduzeća i ne zalaže se za kontrolu i nadzor nad njihovim poslovanjem.

11. Navesti nadležnosti i odgovornosti koje pripadaju vrhovnom menadžmentu preduzeća Nadležnosti i odgovornosti koje pripadaju vrhovnom menadžmentu preduzeća su sledeće: - polaganje računa o stanju, uspehu i promenama u finansijskom položaju preduzeća, - donošenje pojedinačnih finansijsko-poslovnih odluka i - planiranje i kontrola ostvarenja preduzeća u domenu stanja, uspeha i promenama finansijskog položaja preduzeća .

12. Navesti dvojaku ulogu top menadžmenta a zatim objasniti zašto ni jedno od njih top menadžment ne realizuje na adekvatan način Top menadžment u jednom preduzeću ima dvojaku ulogu i to: 1. kreator je eksternih finansijsko-računovodstvenih informacija i 2. korisnik je finansijsko-računovodstvenih informacija o preduzeću koje vodi, od drugim preduzećima i informacija društvenog računovodstva – statistike nacionalnog dohotka. Ni jednu od navedenih uloga, top menadžment ne realizuje na adekvatan način zbog: - niske računovodstvene obrazovanosti članova top menadžmenta, _______________________________________________________________________________ -6-

Predmet:

Međunarodne finansije -

13.

neadekvatanog stepena poslovne etike i odusustva sankcija za slučaj emitovanja nedovoljno relevatnih, pouzdanih i uporedivih finansijsko-računovodstvenih informacija.

Objasniti termin gep informacionih očekivanja i navedite izvore gepa

Gep informacionih očekivanja predstavlja nesklad između onog što finansijski izveštaji nude i javnog interesa u vezi sa tim. Izvor gepa informacionih očekivanja nalazi se u glavnom cilju finansijskog izveštavanja (fin. izveštaji: BS, BU, izveštaji o kretanjima u finansijskoj situaciji preduzeća , anex) .

14. Uloga finansijske revizije u poboljšanju informativne mogućnosti finansijskog izveštaja Finansijska revizija ima vešestruku ulogu u poboljšanju informativne mogućnosti finansijskog izveštaja i ogleda se u: - prihvatanju koncepta novog preduzeća; - otklanjanjanju postojećeg konflikta ciljeva izmešu bilansne teorije i politike bilansa; - zahtevu zaštite poverilaca; - strategijskom upravljanju.

15. Navest i šta se može proglasiti vrhunskim ciljem svakog preduzeća i objasniti horizontalnu i vertikalnu povezanost ciljeva pojedinih funkcionalnih područja sa navedenim vrhunskim ciljem Vrhunskim ciljem svakog preduzeća se može proglasiti maksimiranje dobitka u dugom vremenskom periodu. Vrhunski cilje preduzeća i ciljevi pojedinih funkcionalnih područja u preduzeću(nabavka, proizvodnja, prodaja, finansije) povezani su horizontalno i vertikalno Horizontalna povezanost znači da su parcijalni ciljevi po pojedinim funkcionalnim područjima potpuno ravnopravni. Vertikalna povezanost predstavlja postojanje redosleda ostvarivanja pracijalnih ciljeva po pojedinim funkcionalnim područjima.

16. Bilans je najefikasnije sredstvo za polaganje računa menadžmenta preduzećaobjasniti Tvrdanja da je bilans najefikasnije sredstvo za polaganje računa menadžmenta preduzeća proizilazi iz činjenice da je politika bilansa izvedena iz politike preduzeća. To znači da politika bilansa služi isključivo za ostvarenje ciljeva politike preduzeća i parcijalnih ciljeva po pojedinim funkcionalnim područjima. Realizacija vrhunskog cilja preduzeća (maksimiranje dobitka u dugom vremenskom periodu) i parcijalnih ciljeva pojedinih funkcionalnih područja prelama se kroz bilans. _______________________________________________________________________________ -7-

Predmet:

17.

Međunarodne finansije

Objasniti područje i predmet politike bilansa

Područje politike bilansa određeno je zahtevima korisnika bilansnih informacija vezanih za informacije o BS i BU. Interni korisnici bilansa zainteresovani su za max realno sagledavanje finansijskog položaja i rentabilnosti. Bilansiranje za potrebe eksternih korisnika je ograničeno teorijom bilansa, načelima bilansiranja kao i pravilima procenjivanja i zakonskim propisima o bilansiranju. Područje primene politike bilansa može biti materijalna i formalna politika bilansa. Predmet politike bilansa – glavni predmet – predstavlja godišnji zaključni bilans jer on simultano služi i interesima preduzeća i interesima eksternih korisnika. Godišnji zaključni bilans mora po formi i sadržini da bude prilagođen cilju polaganja računa i oceni realizacije cilja politikepreduzeća. Interesi internih korisnika bilansa u pogledu materijalne sadržine godišnjeg bilansa nisu uvek u saglasnosti sa interesima eksternih korisnika bilansa. Predmet politike bilasa jesu i: - specijalni bilansi: - bilans razdvajanja, - bilans fuzije, - bilans sanacije, - bilans promene pravne forme, - likvidacioni bilans. - poreski bilans - zbog načela obrnute merodavnosti (izveden je iz poslovnog bilansa).

18.

Strategija bilansa

Strategija bilansa predstvlja izbor ciljeva poslovne politike preduzeća i politike njegovih funkcionalnih područja – posebno finansijske politike. Politika bilansa služi politici preduzeća da obuhvati sve one ciljeve politike preduzeća i njenih funkcionalnih područja koji se odnose na finansijsku situaciju i finansijski rezultat kao i ciljeve koji se odnose na politiku publikovanja. Politika bilansa će poslužiti kao sredstvo za ostvarenje vrhunskog cilja politike finansijske funkcije putem: - politike bilansiranja stanja i uspeha (stvaranje što većih latentnih rezervi), - politike raspodela dobitka - 2 principa - princip stabilizov. dobitka za raspodelu - princip „odrešenih ruku“,

.

- politike olakšavanja poreza - 2 koncepta - smanjenje poreza i - odlaganje poreza za naredni obračunski period.

19. Za razliku od strategije bilansa, taktika bilansiranja predstavlja izbor sredstava i instrumenata za njegovo ostvarenje – objasniti Taktika bilansiranja predstavlja izbor instrumenata za njegovo ostvarenje. _______________________________________________________________________________ -8-

Predmet:

Međunarodne finansije

Instrumenti taktike bilansiranja mogu se klasifikovati na različite načine: - u odnosu na raspoloživost: - bilansno taktički; - determinisani. - prema ciljevima: - instrumenti koji deluju samo na finansijski položaj; - instrumenti koji deluju na visinu finansijskog rezultata. - po vremenskom kriterijumu: - instrumenti na početku i u toku poslovnog perioda; - instrumenti neposredno pred dan bilansiranja; - instrumenti nakon dana bilansiranja. - prema uticaju na godišnji obračun: - instrumenti za oblikovanje forme; - instrumenti za uticaj na sadržinu godišnjeg obračuna.

20. Objasniti instrumente politike bilansa koji se primenjuju na početku i u toku poslovnog perioda Grupa instrumenta koja se primenjuje na početku i u toku poslovnog perioda utvrđuje se planskim bilansom i ima za cilj da oblikuje realno moguću najpovoljniju materijalnu sadržinu bilansa. Planski bilans stanja treba simultano da izražava željenu i realno moguću strukturu aktive i pasive u smislu dugoročne fin. ravnoteže, kratkoročne fin. ravnoteže i zaduženosti. Planski bilans uspeha projektuje fin. razultat koji će omogućiti ostvarenje planirane finansijske situacije. Izradi planskog BS i planskog BU prethode planovi po pojedinim funkcionalnim područjima (prodaje, nabavke, proizvodnje, investicija i finansijskih dugoročnih ulaganja..).

21.

Objasniti instrumente koji se primenjuju neposredno pred dan bilansiranja  

osnovni cilj ovih instrumenata je uticanje određenim poslovnim potezima na bilanse agregate razlikuju se sledeći instrumenti: - instrumenti koji se odnose samo na bilans stanja - podrazumeva sledeće mere: konvertovanje kratkorocnih u dugoročne zajmove, reprogramiranje dugoročnih zajmova, odlaganje planiranih dugoročnih plasmana, ubrzavanje, naplate potraživanja od kupaca, smanjenje nabavke .... - instrumenti koji se odnose na oba agregatna stanja. - mere koje na njih utiču deluju u suprotnom smeru (mere koje utiču na povećanje fin. rezultata imaju suprotan efekat na fin. situaciju i obrnuto.

_______________________________________________________________________________ -9-

Predmet:

22.

Međunarodne finansije

Objasniti instrumente koji se primenjuju nakon dana bilansiranja    



nakon dana bilansiranja nije više moguće uticati na poslovne događaje ovim instrumentima se oblikuje forma i sadržina bilansa; nakon dana bilansa vrši se uobličavanje poslovnih događaja koji su nastali do dana bilansa na formu bilansa se može uticati putem: - raščlanjivanja; - primenom ili odustajanjem od bruto principa; - pružanjem više ili manje informacija u napomenama uz fin.izveštaje ; - pružanjem više ili manje informacija u poslovnom izveštaju uprave. na materijalnu sadržinu bilansa se može uticati putem: - primene različitih metoda otpisivanja (linearna, progresivna, degresivna i funkcionalna); - mogućnost obračuna amortizacije iznad zakonom propisanih stopa; - primena različitih metoda otpisa sitnog inventara (FIFO, LIFO,HIFO LOFO) ......

23. Navesti istorijske okolnosti koje su dovele do različitih računovodstvenih rešenja  1929.god. – početak svetske ekonomske krize – Njujorška berza i Američki institut za računovodstvo su pripremili zajednička stručna pravila.  1929.-1933. – Svetska ekonomska kriza – Komisija za nadzor berzi je zajedno sa predstavnicima Savezne vlade i računovodstveno-revizorske organizacije bila autor opštih računovodstvenih načela (GAAP) koja su postala osnovna pravila obavezna za sve članove berze.  Nakon II svetskog rata – prihvatanje direktiva EZ - izrada novih propisa o delovanju privrednih društava u Evropi  Pad socijalizma (početkom 90-ih) – novi ekonomski i pravni sistemi u zemljama gde je dominirao socijalizam. Većina zemalja je uzela MRS kao uzor za izaradu sopstvenih računovodstvenih standarda dok su Srbija i Hrvatska izabrale njihovu neposrednu primenu.

24. Navesti činjenice koje su motivisale zemlje članice EZ da propise o polaganju računa, završne račune učine razumljivim Dve su bitne činjenice koje su motivisale zenlje članice EZ da se propisima o polaganju računa završni računi učine razumljivijim. Prva činjenica predstavlja potrebu za konstituisanjem zajedničkog tržišta. Druga bitna činjenica motivisana je okolnošću da su se u pojedinim zemljama propisi o polaganju računa delimično razivlijali ali i veoma različito. _______________________________________________________________________________ - 10 -

Predmet:

Međunarodne finansije

25. Navesti redosled kojim su donošene direktiv e EZ i objasniti šta regulišu: I, IV, VII, VIII direktiva I direktiva - vezana je za publikovanje izveštaja, - usvojena 9.marta 1968.god. IV direktiva - odnosi se na unifikovani godišnji računovodstveni izveštaji o ekonomskom položaju i uspehu društva kapitala ( DD, DOO,KD) na osnovu deonica, - usvojena 25.jula 1978.god. VII direktiva - odnosi se na izradu konsolidovanih bilansa društva kapitala, - usvojena 13.juna 1983.god. VIII direktiva - tretira eksternu reviziju godišnjih obračuna poslovanja društava - usvojena 10.aprila 1984.god.

26. Objasniti odnos prema globalnoj harmonizaciji polaganja računa u našoj praksi Odluku o neposrednoj primeni MRS doneo je Savez računovođa i revizora Jugoslavije i upravo ta odluka donela je nedoumice da li prihvatanje MRS znači napuštanje dotadašnjih JRS kao i pitanje šta će biti sa problematikom računovodstva i računovodstvenih izveštavanja koja je pokrivena sa JRS a nije sa MRS i obrnuto. U poslednje vreme došlo je do bitnih izmena u MRS a da JRS nisu ni menjani. Ni Zakon o računovodstvu iz 1997.god nije doveo do harmonizacije jugoslovenskog računovodstva i finansijskog izveštavanja sa relevantnim MRS. Rešenje iz MRS je neophodno postepeno prihvatiti vodeći računa o određenim specifičnostima nacionalne privrede koju regulišu samo neophodni posebni nacionalni standardi koji bi činili celinu sa MRS. Kao jedan od prvih koraka učinjenih ka primeni Međunarodnih standarda revizije smatra se objavljivanje prevoda MSR sa engleskog jezika 1998.god.

27.

Objasniti etički aspekt finansijskog izveštvanja i revizije

Etička načela i pravila profesionalnog ponašanja prisutna su u svakom kodeksu profesionalnog ponašanja. Glavna načela profesionalnog ponašanja obuhvataju: - načelo inegriteta, - načelo objektivnosti i - načelo kompetentnosti i dužne pažnje. _______________________________________________________________________________ - 11 -

Predmet:

Međunarodne finansije

Kodeks profesionalne etike u većini razvijenih zemalja tržišne privrede sastoji se iz 4 kategorije etičkih standarda: - koncepti profesionalne etike, - pravila ponašanja koja se sastoje od prinudnih zabrana, - tumačenja pravila ponašanja koja se publikuju od strane odbora komiteta za profesionalnu etiku i - etička pravila (na njih se može gledati kao na odluke suda) Najvažniji elementi koncepta profesionalne etike i pravila ponašanja revizora su: - nezavisnost, - objektivnost, - opšti i tehnički standardi, - odgovornost prema klijentima, - odgovornost prema kolegama i - ostale odgovornosti i postupci.

28.

Objasniti osnovnu namenu i posebnu karakteristiku interneta

Osnovna namena interneta je najpre pristup informacijama i uslugama od interesa za konkretnog korisnika kao i povezivanje sa drugim lokacijama. Zbog toga pored klasičnih opštih ili tematskih web portala (Google, Yahoo...) imamo i brojne specijalizovane B2B koji služe za komunikaciju, elektronsko poslovanje i elektronsku trgovinu između kompanija i B2C tzv. elektronske prodavnice ... Posebna karakteristika interneta je virtuelno nestajanje nacionalnih granica. Nastaje zbog potreba kompanija koje zahtevaju tržišta bez granica.

29.

Objasniti primenu zakonskih pravila za finansijsko izveštavanje na Web-u

Na Web-u trenutno ne postoje precizna pravila i standardi koji bi određivali šta je dozvoljeno u procesu finansijskog izveštavanja. Svetska zakonska regulativa čini velike napore kako bi finansijsko izveštavanje na Web-u dobilo zakonsku formu i teži ka tome da informacije koje su predstavljene putem Web-a budu identične sa kompanijskim papirnim finansijskim izveštajima. Određeni broj kompanija na svojim Web sajtovima prezentuje samo zbirne informacije dok veliki broj kompanija ne želi da prikaže svoj kompletan finansijski izveštaj.

30.

Objasniti dostupnost informacija na Web-u

Dostupnost informacija na Web-u podrazumeva i download odnosno prepisivanje prezentacije na disk korisnika. Najčešće se prepisuju u posebnom dokumentacionom formatu – PDF koji je proizvod softverske kompanije Adobe Acrobat. Korisnici mogu podatke trenutno da pregledaju ili da ih snime i naknadno analiziraju. _______________________________________________________________________________ - 12 -

Predmet:

Međunarodne finansije

31. Objasniti saglasnost Web prezentacija finansijskih izveštaja opšte prihvaćenim računovodstvenim principima

sa

Kompanije u svoju Web prezentaciju finansijskih izveštaja uključuju pozitivne materijale a isključuje negativne, odnosno iskazuju samo sumarne rezultate. Zbog toga moraju da budu obazrive i precizne jer često izostavljaju veoma važne i korisnicima potrebne informacije. Savez računovođa i revizora , u sklopu preporuka IFAC-a trebalo bi da sugeriše i obaveže naše poslovno okruženje da umesto sumarnog prikazivanja finansijskih izveštaja vrši kompletno Web prikazivanje.

32.

Objasniti granice godišnjeg finansijskog izveštavanja putem Web-a

Kompanije koje prezentuju svoj finansijski izveštaj na Web sajtu često atraktivnim superlinkovima navode korisnike finansijskih izveštaja da napuste pregled godišnjih izveštaja a da oni toga nisu ni svesni i upute ih na druge lokacije. Na svom Web sajtu one veoma mali prostor ustupljuju za informacije koje su vezane za finansijske izveštaje ali zato veliku pažnju poklanjaju komercijalnim i marketinškim aktivnostima i informacijama. Takav agresivan način informisanja skreće pažnju potencijalnog ali i neiskusnog ulagača sa bitnih finansijskih indikatora. Zbog takvih problema potrebno je insistirati na jasnom označavanju granica godišenjeg finansijskog izveštaja na Web sajtu kao i istaći neophodnost donošenja potrebne zakonske regulative.

33.

Identifikacija konačnog korisnika finansijskog izveštavanja

Prilikom dizajniranja svog finansijskog izveštaja na Web-u, kompanija može da ima u planu već definisane korisnike – fin.analitičare i Web stranice zaštićuje odgovarajućom lozinkom. U praksi se najčešće dešava da korisnik nije već pomenuti definisani korisnik, već za dostupnost informacija može da se javi bilo ko. Zbog takvih nepoznatih korisnika kompanije prilikom dizajniranja i publikovanja fin. izveštaja trebalo bi da stave neki znak upozorenja o nameni Web sajta.

34.

Objasniti propise za priključak kod finansijskog izveštavanja na Web-u

„Propisi za priključak“ predstavljaju skup opštih formulisanih postupaka kod finansijskog izveštavanja na Web-u . Fromulisan je i preporučen u izveštaju 1999.god. koji je pripremljen za Komitet za Međunarodne računovodstvene standarde (IASC). Materijal je u predloženom izveštaju obrađen kroz 43 elementa i u njemu se detaljno obrađuju uslovi koji moraju da budu ispunjeni prilikom Web prezentacije godišnjeg finansijskog izveštaja. Definišu se i predlozi za postavljanje granica za godišnji finansijski izveštaj koji na i informisanje korisnika da tačno zna kada je ušao odnosno izašao iz oblasti godišnjeg finansijskog izveštaja. _______________________________________________________________________________ - 13 -

Predmet:

Međunarodne finansije

Propisi su trenutno u fazi razmatranja i verovatno je da će uskoro biti primenjeni.

35.

Objasniti prošireni izveštajni jezik XBRL

XBRL predstavlja multinacionalni koperativni poduhvat dizajniranja sa ciljem da se proizvede jedan nemenski interoperativni finansijski izveštajni jezik na Web-u. Pomoću proširenog poslovnog izveštajnog jezika (XLBR) omogućeno je korisnicima lakše pronalaženje postavljenih informacija vezanih za finansijsko izveštavanje na Web-u, kao i njihova transparentnost i laka raspoloživost za korisničku zajednicu. On ne predstavlja skup standarda koji definiše koliki obim sadržaja ili detalja kompanija mora da uključi u svoj Web sajt i daje kompaniji slobodu odlučivanja o pomenutom izboru. XBRL omogućava kompaniji odgovarajući standardizovani dizajn za informacije koje ona prezentuje u svoj finansijski izveštaj a zatim povećava i pobljšava vidljivost informacija za automatsko pretrazivanje.

_______________________________________________________________________________ - 14 -

Predmet:

Međunarodne finansije

_______________________________________________________________________________ - 15 -

Related Documents