PROIECT DIDACTIC Institutia:: Liceul Teoretic ,,Dante Alighieri” Data: 15. 03. 2019 Clasa: a III-a ,,D” Învatator: Paladi Ana Disciplina: Educația tehnologică Subiectul lectiei: Punctul cruciulita Tipul lectiei: Consolidarea si dezvoltarea cunostintelor Durata: 45 minute
OBIECTIVELE LECŢIEI: La sfârşitul lecţiei, elevul va fi capabil:
O1. să relateze despre materialele și ustensilele necesare pentru cusătură; O2. să utilizeze toate materialele necesare pentru a efectua punctul cruciulita; O4. să utilizeze toate materialele necesare pentru a executa punctul cruciulita; O5. să dezvolte creativitatea prin crearea unei cusături in cruciulita. Produse: Confectionare de lucrari
Criterii de succes: 1. Selectez si pastrez in conditii adecvate materialele, ustensilele necesare; 2. Respect etapele tehnologice; 3. Utilizez schite, scheme si diferite tehnici de lucru; 4. Realizez lucrarea cu acuratete; 5. Respect normele de igiena si protectie a muncii; 6. Finisez articolul.
Strategii didactice -Forme de organizare: individuala, frontala; -Metode şi procedee: conversația, descoperirea, explicația, demonstrația. -Mijloace de învăţare: manual, imagini. Strategii de evaluare: autoevaluare
Bibliografie: 1. CURRICULUM NAȚIONAL Învățământul primar Chișinău, 2018.
2. REPERE METODOLOGICE PRIVIND ORGANIZAREA PROCESULUI EDUCAȚIONAL LA EDUCAȚIA TEHNOLOGICĂ ÎN ANUL DE STUDII 2018-2019. 3. METODOLOGIA PRIVIND IMPLEMENTAREA EVALUĂRII CRITERIALE PRIN DESCRIPTORI CLASA A III-A Chișinău, 2017.
4. Educați tehnologică, manual pentru clasa a III- a.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI Strategii didactice
T Etapele
Activitatea învățătorului
Metode şi
Activitatea elevului
lecţiei
Mijloace
procedee
Strategii de Forme de
evaluare
organizare a activităţii
Moment organizatoric
Captarea atenţiei
Vor fi asigurate condițiile optime desfășurării lecției de educatia tehnologică, pregatirea materialelor didactice necesare Descoperirea subiectului cu ajutorul Alfabetului cifrat. -Pe tablă sunt niște litere iar sub ele sunt cifre, fiecărei cifre i se atribuie o literă, iar la tablă sunt scrie niște litere. În locul cifrelor trebui să scrieți literele astfel ve-ți afla care va fi subiectul lecției de azi. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Elevii descoperă subiectul Punct cruciulita
Organizarea clasei;
1’
Conversaţia
Frontal
Capacitatea de
pregǎtesc materialele
Concentrare a
necesare
atenţiei Apreciere 5’
Descoperirea Explicația Conversaţia
Alfabetul cifrat
Frontal Individual
Anunţarea
Anunțarea subiectului:
subiectului
Astazi la lectie vom efectua
lecţiei şi a
puntul cruciulita pe prosop
5’ Elevii sunt atenti la anunatarea temei si a obiectivelor
conversația
Frontal
capacitatea de a face cunostinta cu obiectivele
obiectivelor
educatia
acesteia Se prezinta elevilor lucrarea- model si Demonstrarea impreuna cu elevii se identifica materialele din modului de care este alcatuita lucrarea lucru Se explica si se demonstreaza modul de executie al lucrarii (etapele de lucru): 1. Se executa de la stanga spre dreapta(pasul de baza); 2. Se executa de la dreapta spre stanga, lucrand cu acul de sus in jos(pasul de acoperire). Anexa1 Model de cruciuliță
tehnologica
Elevii sunt atenti la explicarea etapelor 10’ punctul cruciulita
Explicația Panza Conversația Demonstrația Ac Ata
Frontal
Observarea comportamentului non-verbal
Realizarea Frontal
lucrarii propriu-zise
Invatatoarea solicita elevilor sa realizeze lucrarea corespunzatoare,
Analiza
orientandu-se dupa etapele
lucrarilor
de lucru expuse, folosind
Aprecieri globale Conversatia
si individuale
corect tehnicile de lucru. Pe parcursul lectiei indrum, corectez, incurajez. Incheierea
Se fac aprecieri pentru a
lectiei
vedea munca depusa de elevi in efectuarea cruciulitei Se vor face aprecieri generale si individuale asupra participarii elevilor la lectie, precum si a comportamentului lor pe parcursul lectiei.
Conversatia
Frontal
ANEXA 1
Liceul Teoretic,,Dante Alighieri”
Proiect didactic la Educaţia tehnologică
Învaţător:: Paladi Ana
Chișinău, 2019