Temat laborki: 3. MODULACJA SSB – METODA FILTROWA. Data: 18.X.2007 Wykonywali: Leszek Romanowski, Marcin Sikora, Jarosław Grochowina // grupa T2 Sprawozdanie opracował: Jarosław Grochowina 1. Wyznaczanie charakterystyki filtru dolnoprzepustowego 2. a) na wejściu nadajnika; : czestotliwosc wejsciowa 500hz
f.graniczna=4021
Wykres charakterystyki:
czestotliwosc wejsciowa 2750Hz, maximum
2. Wyznaczanie charakterystyki filtru dolnoprzepustowego b)pasmowego za pierwszym mieszaczem Przekroczona wartosc graniczna
Maximum
i ponownie przekroczona wartośc graniczna amplitudy
Analogicznie było dalej, ale nie mam zdjęć. W czasie laborek stworzyłem następujący wykres:
2. Wyznaczanie charakterystyki filtru dolnoprzepustowego b) pasmowego za drugim mieszaczem. Przekroczona wartość graniczna amplitudy
drugie maximum
Maximum napięcia
i druga wartość graniczna amplitudy
Charakterystyka na podstawie obserwacji i powyżych wykresów:
2. Zaobserwować przebiegi napięć na wyjściach poszczególnych elementów układu po podaniu na wejście modulatora SSB sinusoidalnego sygnału modulującego o częstotliwości 1kHz. Co tu dużo pisać, badaliśmy przebiegi tak jak w poleceniu, pokolei za każdym elementem układu, Poniżej zdjęcia:
3. Obejrzeć widmo sygnału na wyjściu modulatora SSB. Uprzejmie informuje, że widmo obejrzeliśmy. Pan również może je obejrzeć na poniższym zdjęciu:
4. Przedstawiam obliczenia: f.demodulacji=(fN1 + fN2)*2 , mnożymy przez 2 ponieważ pojawia się przerzutnik szchmidta Dane odczytujemy bezpośrednio z urządzeń:
Zatem f.N1=6,17 [kHz] f.N2=55,56 [kHz] f.demodulacji=123,46 [kHz] Przebiegi na wyjściu wyglądają tak:
za przerzutnikiem sygnał jest 2 razy mniejszy
5. Obejrzeć przebieg na wyjściu demodulatora. Wyznaczyć charakterystykę częstotliwościową całego układu nadajnik-odbiornik SSB. Obejrzeliśmy przebieg. Po kolei podawaliśmy na układ wszystkie częstotliwośći. Charakterystyka wygląda tak:
Widmo zmierzone pokrywa się z widmem teoretycznym w częstotliwośćiach 1-3 kHz, jednak w widmie teoretycznym nie ma skoku w częstotliwościach 10-12kHz, który nie ma praktycznego wpływu na działanie filtru.