Clr Clasa I.doc

  • Uploaded by: Ele Na
  • 0
  • 0
  • July 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Clr Clasa I.doc as PDF for free.

More details

  • Words: 818
  • Pages: 7
PROIECT DE LECȚIE DATA : CLASA: I PROPUNĂTOR: UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: DISCIPLINA: Comunicare în limba română TEMA: Recapitulare: ,,Literele şi sunetele a, m, u, n, i, e, o, c, r, ă, l “ TIPUL LECȚIEI: Recapitulare şi sistematizare COMPETENȚE SPECIFICE: 1.1.Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate; 1.2.Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate; 3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână; 4.1. Scrierea literelor de mână; Competență disciplină integrată-MEM 1.1.Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100 OBIECTIVE OPERAȚIONALE : 1.1- O1- să formuleze răspunsuri la cel puţin jumătate dintre întrebările adresate; 1.2- O2= să precizeze silabele şi sunetele acestora din cuvinte sugerate de imagini, cuvinte propuse; 3.1- O3=să formeze cuvinte cu silabele date; 3.1 -O4= să citeasca corect cel puțin 3 cuvinte și o propoziție din cele prezentate: 3.1 –O5=să descopere intrusul din seria de cuvinte; 4.1- O6= să transcrie corect jumătate din cuvintele și propozițiile date; 1.1- O7=să numere și să scrie în casetă numarul corespunzător de silabe. STRATEGII DIDACTICE: METODE ȘI PROCEE: metoda fonetică, analitico- sintetică, citirea explicativă, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic. RESURSE: umane: învăţător şi un elev materiale: ☺ alfabetar; ☺ tablă magnetică ☺ planşe cu litere, 1

☺ fişe de lucru, a) temporale: 45’ b)bibliografice: Molan, V., Lapoviţă, A., Fierăscu, A.- Îndrumător pentru predarea limbii române- clasa I, Ed. Petrion, 1999 Iordăchescu, C.- Să dezlegăm tainele abecedarului, Ed. Carminis, Piteşti, 2006

2

DESFĂȘURAREA LECȚIEI ETAPELE INSTRUIRII/ DOZAREA 1. Moment organizatoric

OB. Op.

CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI

Activitatea propunătorului

Activitatea elevilor

Creez condiţiile organizatorice necesare pentru desfăşurarea eficientă a lecţiei.

Elevul se mobilizează afectiv şi intelectual.

Voi arăta o imagine cu luna, si-i voi cere să denumească imaginea, să despartă în silabe, să rosteasca pe rând silabele, apoi voi cere să specifice sunetele care se aud în prima, respectiv a doua silbă

Privește cu interes imaginea prezentată;

STRATEGII DIDACTICE Metode și Forme de procedee organizare

EVALUARE

individual

1min

2. Captarea atenţiei 9 min

O1

O2

Răspunde la întrebari.

3

Conversația metoda fonetică, analiticosintetică

Observarea sistematică individual

3. Anunţarea temei și a obiectivelor 2 min

4. Verificarea, recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor anterioare 25 min

O1

O4

Folosind un limbaj accesibil elevului, comunic titlul și obiectivele lecţiei. Enunț titlul lectiei ,, Literele şi sunetele a, m, u, n, i, e, o, c, r, ă, l

Ascultă cu atentie.

Voi iniția o discuţie despre lecţia învăţată anterior, respectiv, Sunetul şi literele l,L.

Răspunde la întrebări ;



Explicaţia individual

Se citeşte lecţia din manual(pag.45) astfel:-selectiv,integral.

Voi anunţa titlul lecţiei noi, respectiv, Recapitularea literelor învăţate şi prezint obiectivele operaţionale.

individual

Aprecierea verbală

Conversația Citește respectând cerințele ;

Scriu titlul pe tablă. Voi scrie cuvinte la tabla magnetica folosind alfabetarul mare, dar şi pe bănci din alfabetarul mic, apoi se transcriu pe tablă şi pe caiete. mac, Ana, măr, Nicu, nuc, nor. O3

Voi pezenta un exerciţiul scris pe flip-chart și-i voi cere elevului să formeze cât mai multe cuvinte folosind silabele date: ma, re, ca, nă, mi, nă

O6

Voi propune exerciţiul „Eu zic una, tu zici multe!” în care elevul trebuie să găsească

Ascultă cu atenție ; Scrie titlul lecției pe

Observarea sistematică

caiet ; Folosindu-se de alfabetar va forma cuvintele de la tablă și le va citi Va scrie pe flip-chart cuvintele formate cu silabele date: mare, cană, mină

4

Exercițiul

pluralul cuvintelor scrise pe flip-chart O6

O3

cocor-............................

Găsește pluralul cuvintelor date : mere

oră-..................

cocori

măr- ................

ou-............................

ore

Propun rezolvare unei fișe de lucru (Anexa 1 ) Așază cuvintele la locul lor pentru ca propoziţia să aibă înţeles: O7

măr

?

un

Corina

are

Cer să schimbe semnul de punctuatie si să intoneze corect! O5

Joc didactic: „Intruşii” Scop: identificarea categoriilor de cuvinte

ouă așază cuvintele în ordine, obținând propoziția interogativă Corina are un mar ?

* Taie ce nu se potriveşte:

Conversația

Schimbă semnul de punctuație și obține propoziția enunțiativă Corina are un mar.

Sarcina didactică: eliminarea cuvintelor care nu aparţin categoriei enumerate recompensă: ecuson

O5

Exercițiul

Aprecierea verbală

Obsevarea sistematică

Jocul didactic

măr

mură

cană

Găsește intrusul din nucă fiecare serie de cuvinte

nor

iarnă

nea

nară

cană

5

cal

ramură

miel

rac

nară

Exercițiul

ramură

5. Obţinerea performanţei

O1

Fişă de lucru 2 (Anexa 2) Explicaţia

* Scrie ce reprezintă fiecare desen:

7 min

Privește cu atenție imaginile de pe fișă și scrie cuvântul corespunzător.

O3

formativă

Fac aprecieri cu privire la modul cum a participat elevul la oră şi-l recompensez cu un stimulent

Observarea sistematică

Aprecierea verbală

voi face aprecieri despre viteza de lucru a elevului şi despre calitatea rezolvării cerinţei.

4. Evaluarea

Exercițiul

Individual

Ascultă cu atenție; Se bucură de aprecieri și stimulentul primit

1 min

6

stimulent

FIȘĂ DE LUCRU (Anexa 2) 

măr

Așază cuvintele la locul lor pentru ca propoziţia să aibă înţeles:

?

un

Corina

are

FIȘĂ DE LUCRU (Anexa 2)

* Scrie ce reprezintă fiecare desen:

7

Related Documents

Clr Clasa I.doc
July 2020 12
Clr
November 2019 44
Idoc Jobs.docx
December 2019 39
Idoc Transactions
August 2019 42
Idoc[1]
November 2019 43
Idoc Steps
May 2020 34

More Documents from ""