Chinacom.docx

  • Uploaded by: Tamara Bagrin
  • 0
  • 0
  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Chinacom.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 504
  • Pages: 3
PROIECT DE LECŢIE OBIECTUL: Geografia Continentelor SUBIECTUL: CHINA CLASA:

a VII-a

DATA: 3.12.2014

Prof. Georgeta Tuţă

DEMERS DIDACTIC:



Motivaţia: - această lecţie este importantă deoarece, prin atuurile pe care le are statul studiat, constituie un model de urmat - în plus, prin studiul acestei lecţii elevii capată deprinderi noi, învaţă să se orienteze în spaţiu şi îşi dezvoltă capacitatea de a selecta şi de a prelucra informaţiile în funcţie de relevanţa acestora în realitate

Competenţe: - utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice - raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic - dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă - utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi - citirea corectă a denumirilor şi termenilor geografici din limbi străine - indentificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe hartă - poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice



Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor şti: O1 – să precizeze pozitia geografică şi limitele Chinei în condiţiile utilizării hărţii. O2 - să indentifice principalele aspecte specifice cadrului natural al Chinei (relief, clima, ape, vegetaţie) citind şi interpretând hărţile pe care le au la dispoziţie O3 – să expună informaţii generale privitoare la populaţia şi aşezările omeneşti din China O4 – să prezinte caracteristicile generale referitoare la resursele naturale şi economia Chinei O5 – să completeze corespunzător itemii fişei primite



Condiţii prealabile: - elevii au cunoştinţe despre principalele caracteristici ale cadrului natural din Asia, ştiu să se orienteze pe hartă; de asemenea, elevii cunosc semnele convenţionale si au noţinunile de bază, de geografie fizică, achiziţionate în anii anteriori.



Evaluare: - evaluarea se va realiza pe baza de întrebări, cu ajutorul hărţii pe care elevii vor identifica principalele elemente ale cadrului natural şi marile oraşe din Asia.



Resurse şi managementul timpului: - resurse de timp: 50 minute



Strategii didactice: - resurse materiale: harta fizică a Chinei/Asiei, videoproiectorul, tabla şi ustensilele de scris, manualele şi fişele de lucru. - resurse procedurale: explicaţia, lucrul cu harta, conversaţia, povestirea, problematizarea.



Tipul şi varianta de lecţie: - lecţie de dobândire de noi cunoştinţe prin descoperire pe cale deductivă

Lecţia propriu-zisă (desfăşurarea activităţii)

Moment organizatoric: - salutul ( “ Aţi mâncat orez azi? “) - prezenţa - pregătirea materialelor didactice

Verificarea cunoştinţelor anterioare:

 verificarea se va realiza pe baza unei fise de lucru din materialul studiat până în prezent dar se vor adresa de asemenea întrebri suplimentare referitoare la lecţia anterioară

Dobândirea noilor cunoştinte:  dobândirea noilor cunoştinţe se va realiza pe cale deductivă, elevii vor participa activ la lecţie (schema tablei – vezi fişa ataşată)

Fixarea cunoştinţelor:

 fixarea cunoştinţelor se va realiza cu ajutorul a unor ghicitori şi întrebări prin care se va cere elevilor să identifice pe hartă elementele cadrului natural corespunzătoare Chinei, principalele oraşe şi statele învecinate. Tema pentru acasă:  elevii vor învăţa lecţia predată şi vor desena harta Chinei pe o foaie de calc; pe hartă vor fixa

vecinii Chinei, principalele unităţi de relief şi principalele oraşe.

More Documents from "Tamara Bagrin"

May 2020 5
May 2020 8
Chinacom.docx
May 2020 2
Alexandru Cel Bun.docx
December 2019 11
May 2020 30
May 2020 37