Bojana-opis

  • November 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Bojana-opis as PDF for free.

More details

  • Words: 1,414
  • Pages: 6
OPIS IZVEDBE UPORABE e-GRADIV PRI POUKU ( obrazec za učitelje) Nivo /Razred

Šolski predmet

6. r MATEMATIKA Uporabljeno e-gradivo /IKT orodja/Projekt/Programska oprema… Uporabila sem gradivo, ki se nahaja na strani E-um perpetu-um (http://www.eum.si). Pouk je potekal v računalniški učilnici. Vsak učenec je reševal naloge na svojem računalniku. Učni sklop

Medpredmetna povezava

Geometrija in merjenje Geometrijski liki - kvadrat in pravokotnik; obseg kvadrata in pravokotnika

Trajanje (šol. ure) Uporaba tega e-gradiva je trajala 3 šolske ure. 1. ura: sreda, 26. 11. 2008 (zaporedna številka ure: 43) 2. ura: četrtek, 27. 11. 2008 (zaporedna številka ure: 44) 3. ura: petek, 28. 11. 2008 (zaporedna številka ure: 45) Učni cilji /UN •

Učenec prepozna in poimenuje kvadrat, pravokotnik.



Učenec opiše medsebojno lego stranic in lastnosti stranic.



Učenec nariše kvadrat, pravokotnik.



Učenec izračuna obseg kvadrata in pravokotnika s pomočjo seštevanja, množenja.



Učenec uporabi obrazec za računanje obsega.



Učenec izračuna dolžino stranice kvadrata iz njegovega obsega s pomočjo deljenja.

Izvedbo projekta je omogočilo sofinanciranje Evropskega socialnega sklada Evropske unije in Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo.

Potek dela in izdelki učencev/dijakov: 1. SREDA, 26. 11. 2008 Učenci sami prižgejo računalnike  ob pomoči verbalnih navodil poiščejo zahtevano stran na internetu (http://www.e-um.si)  kliknejo gumb DEVETLETKA  poiščejo 4. razred  geometrija  pravokotnik in kvadrat. Vsak dobi tudi delovne liste, ki vsebujejo dodatna navodila in obrazložitve. Rezultate vpisujejo tudi na liste, ki jih na koncu vpnejo v mape. Delo ves čas spremljam z dodatno razlago.

a.) Na sliki so prikazani liki, naloga učencev je, da v prazna polja spodaj vpišejo manjkajoče besede in števila. Na delovnih listih imajo že vpisani 2 rešitvi (petkotnik in osemkotnik), saj tega pri pouku nismo podrobno obravnavali. Preverijo pravilnost odgovorov in rezultate zapišejo na svoje liste.

b.) Skupaj podrobneje pregledamo poglavje o lastnostih pravokotnika in kvadrata. Posebej poudarimo vzporednost, pravokotnost in dolžino stranic.

c.) Vsak učenec dobi trakove iz kartona. Iz njih sestavi pravokotnik in kvadrat. Meri dolžine stranic in ugotavlja, če prej opisane lastnosti veljajo tudi za njegov pravokotnik in kvadrat.

d.) Naloge rešujejo samostojno. Pri 1. in 2. nalogi kliknejo krožec ob pravilnem odgovoru ter zapišejo število pravilnih odgovorov na delovne liste.

e.) Tretjo nalogo rešijo na delovnih listih. Originalna naloga je prezahtevna, zato sem jo prilagodila. S pomočjo podanih podatkov narišejo pravokotnik in kvadrat. Rišejo z geotrikotnikom – posebej so pozorni na pravokotnost in vzporednost stranic. Oglišča in stranice v skladu z dogovorom označijo.

f.) Tudi četrto nalogo rešijo na delovnih listih. S pomočjo podanih podatkov narišejo pravokotnik. Rišejo z geotrikotnikom – posebej so pozorni na pravokotnost in vzporednost stranic. Oglišča in stranice v skladu z dogovorom označijo. Nalogo rešujejo samostojno od začetka do konca.

Izvedbo projekta je omogočilo sofinanciranje Evropskega socialnega sklada Evropske unije in Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo.

2. ČETRTEK, 27. 11. 2008 Učenci sami prižgejo računalnike  ob pomoči verbalnih navodil poiščejo zahtevano stran na internetu (http://www.e-um.si)  kliknejo gumb DEVETLETKA  poiščejo 5. razred  geometrija  obseg kvadrata in pravokotnika. Vsak dobi tudi delovne liste, ki vsebujejo dodatna navodila in obrazložitve. Rezultate vpisujejo tudi na liste, ki jih na koncu vpnejo v mape. Delo ves čas spremljam z dodatno razlago.

a.) Ponovimo lastnosti kvadrata in pravokotnika. V prazna polja vpišejo odgovore in preverijo pravilnost. Število pravilnih odgovorov vpišejo na delovne liste.

b.) Ogledajo si animacijo v kateri se stranice kvadrata zvrstijo ena zraven druge. Enako naredijo s svojim kvadratom iz kartonastih trakov – stranice položijo eno zraven druge. Izmerijo dolžine posameznih stranic in dolžino celega obsega. Ugotovijo, da je za izračun obsega potrebno dolžine stranic sešteti ali jih množiti s 4. Obrazec za računanje obsega kvadrata vpišejo na delovne liste.

c.) Na delovnih listih izračunajo obsege kvadratov. Vsakič morajo zapisati tudi obrazec za obseg. Seštevajo lahko pisno, ustno ali s pomočjo stotiškega kvadrata. Rezultate vpišejo v desno stran tabele in preverijo pravilnost. Število pravilnih odgovorov vpišejo na liste. Prve tri obsege računamo skupaj, naprej delajo samostojno.

d.) Računanje dolžine stranic iz obsega obravnavamo prilagojeno. Iz kartonastega traku naredijo kvadrat tako, da trak razdelijo na 4 enako dolge dele. Izmerijo dolžino obsega in dolžino posamezne stranice. Ugotovijo, da je za izračun dolžine stranice potrebno obseg razdeliti na 4 dele – se pravi, da uporabimo operacijo deljenja.

e.) Na delovnih listih izračunajo dolžine stranic iz obsegov kvadratov. Pomagajo si lahko s tabelo množenja. Rezultate vpišejo v desno stran tabele in preverijo pravilnost. Število pravilnih odgovorov vpišejo na liste.

Izvedbo projekta je omogočilo sofinanciranje Evropskega socialnega sklada Evropske unije in Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo.

3. PETEK, 28. 11. 2008 Učenci sami prižgejo računalnike  ob pomoči verbalnih navodil poiščejo zahtevano stran na internetu (http://www.e-um.si)  kliknejo gumb DEVETLETKA  poiščejo 5. razred  geometrija  obseg kvadrata in pravokotnika. Vsak dobi tudi delovne liste, ki vsebujejo dodatna navodila in obrazložitve. Rezultate vpisujejo tudi na liste, ki jih na koncu vpnejo v mape. Delo ves čas spremljam z dodatno razlago.

a.) Ponovimo lastnosti kvadrata in pravokotnika. V prazna polja vpišejo odgovore in preverijo pravilnost. Število pravilnih odgovorov vpišejo na delovne liste.

b.) Sestavijo pravokotnik iz kartonastih trakov. Pravokotnik nato razdrejo in stranice položijo eno zraven druge. Izmerijo dolžine posameznih stranic in dolžino celega obsega. Ugotovijo, da je za izračun obsega potrebno vse dolžine stranic sešteti. Obrazec za računanje obsega pravokotnika vpišejo na delovne liste.

c.) Na delovnih listih izračunajo obsege pravokotnikov. Vsakič morajo zapisati tudi obrazec za obseg. Seštevajo lahko pisno, ustno ali s pomočjo stotiškega kvadrata. Rezultate vpišejo v desno stran tabele in preverijo pravilnost. Število pravilnih odgovorov vpišejo na liste. Prva dva obsega računamo skupaj, naprej delajo samostojno. Rezultate vpišejo v desno stran tabele in preverijo pravilnost. Število pravilnih odgovorov vpišejo na liste.

S snovjo ne nadaljujemo, saj je računanje dolžin stranic pravokotnika iz njegovega obsega prezahtevno.

Učenci po vsaki uri za domačo nalogo dobijo delovne liste s podobnimi nalogami.

Izvedbo projekta je omogočilo sofinanciranje Evropskega socialnega sklada Evropske unije in Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo.

Učiteljeve aktivnosti/naloge 1. Podrobno pregleda internetno stran in ugotovi primernost posameznih odsekov. Snov po potrebi prilagodi s pomočjo navodil na delovnih listih. 2. Nekaj dni pred izvajanjem projekta učencem predstavi delo, pokaže internetno stran in razloži načine reševanja posameznih nalog. 3. Pripravi delovne liste, trakove, ostale pripomočke... 4. Pomaga učencem odpreti internetno stran. 5. Ves čas vodi delo; opazuje učence, podaja navodila in učence usmerja. 6. Pregleda rešene delovne liste in ugotovi močna, šibka področja ter področja, ki bi potrebovala dodatno razlago.

Refleksija, zanimivosti, prednosti/slabosti/predlogi… Z izvedbo tega projekta sem zelo zadovoljna. Izkazalo se je, da so učenci pri tej obliki dela bolj aktivni, stopnja pozornosti je mnogo višja, zato so tudi rezultati boljši. Tudi učenci so bili s tem načinom učenja zelo zadovoljni. Z zanimanjem so sledili dogajanju na ekranih, pozorno so poslušali razlago in natančno reševali naloge. Svoje napake so lahko sami opazili in jih tudi popravili. Pri delu na računalniku so se zelo dobro znašli, kar me je prijetno presenetilo.

Priprava je zahtevala precej časa. Težave sem imela z iskanjem ustreznega gradiva, saj gradivo za OŠ-NIS še ne obstaja. Tako sem prilagodila gradivo za matematiko v 4. in 5. razredu devetletke. Pomagala sem si tudi s tem, da sem za učence pripravila delovne liste, ki so vključevali dodatna navodila in pojasnila. Poleg tega sem delo učencev ves čas pozorno spremljala in jih po potrebi usmerjala. Na srečo je ta skupina ena od najmanjših na naši šoli; težave bi se pojavile, če bi želela to obliko poučevanja uporabiti v kateri drugi skupini, ki jo tudi poučujem – število otrok je preveliko, pa tudi večina oddelkov je kombiniranih. V takih pogojih bi bilo delo nemogoče.

Želela bi si, da bi bilo na voljo še več gradiva; tako bi imeli tudi učitelji na OŠ-NIS možnost najti ustrezno gradivo ali ga vsaj prilagoditi. Trenutno je za naše področje uporabnih le nekaj strani. Ta oblika dela se je izkazala za zelo uspešno, učenci so jo izredno dobro sprejeli, zato bi bilo zaželjeno, da se še več ur izvede na ta način.

Izvedbo projekta je omogočilo sofinanciranje Evropskega socialnega sklada Evropske unije in Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo.

Večje težave so se pojavile le pri reševanju vprašalnikov za učence – sestavljeni so bili povsem neustrezno in otrokom nerazumljivo. Vprašanja so bila sestavljena, zapletena in široko zastavljena. Le s pomočjo obširne pomoči in dodatne razlage smo pridobili njihova mnenja.

Opombe

ŠOLA: OŠ POLDETA STRAŽIŠARJA JESENICE

UČITELJ: BOJANA BURJA DNE: 30. 11. 2008

Izvedbo projekta je omogočilo sofinanciranje Evropskega socialnega sklada Evropske unije in Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo.