Aar

  • April 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Aar as PDF for free.

More details

  • Words: 640
  • Pages: 3
Elektricky diaľkový prenos (technické prostriedky) Miesta kde sa ma meranie realizovať ,môžu byt od seba rôzne vzdialene (metre až kilometre).Pri veľkých prenosových vzdialenostiach sa meraním získaný elektricky signál zmení na iný pomocný elektricky signál ,vhodnejší na prenos na veľké vzdialenosti. Tento signál predstavuje mieronosnú veličinu, z elektrickej stránky často kvalitatívne odlišnú od pôvodnej elektrickej veličiny. Veľkosť pôvodnej meranej veličiny sa musí jednoznačné určiť niektorými vlastnosťami mieronostnej veličiny. Diaľkové elektrické prenosy sú preto uskutočňované rôznymi sústavami mieronostných veličín. Sústava diaľkového prenosu elektrického prenosu je spôsob fyzikálnych prevodov meranej veličiny na výstupnú veličinu pri diaľkovom prenose. Sústavy na elektricky diaľkový prenos delíme takto: 1,Podla charakteru mieronosnej veličiny: a, Analógové sústavy (s plynule sa meniacou mierunostnou veličinou) b, Číslicové- digitálne sústavy (s diskrétne sa meniacom mierunostnov veličinou) 2, Podľa použitej mieronosnej veličiny: a, Amplitúdové sústavy (intenzívne) b, Frekvenčne sústavy c, impulzne sústavy Spojenie medzi vysielačov a prijímacou sústavou sa realizuje ako A, jednoduché vedenie B, Niekolkonásobné frekvenčné využité vedenie C, Rádiospoj (bezdrôtové vedenie)

Automatické Ovládanie Ovládaním rozumieme riadenie bez spätnej kontroly meraním. Môže byt ručné alebo automatické. Pri používaní automatických a regulačných zariadení sa pri niektorých úkonoch nevyhneme ručnému ovládaniu. Ide o zapínanie a vypínanie jednoduchých a zložitých výrobných zariadení ,zmenu niektorého parametru ovládaného zariadenia(teplota odporovej pece,....)

Ručné ovládanie

Princíp ručného ovládania si ukážeme na ovládaní elektromotora. Asynchrónne motory s kotvou na krátko sú najmä pohonom pre menšie výrobne zariadenia a stroje. Môžu sa pripájať na sieť priamo alebo sa spúšťajú prepínaním z hviezdy do trojuholníka, pripadne inom spôsobom. Na obrázku číslo 2 je schéma ručného ovládania asynchrónneho motora ,pripájaného štikacom na sieť.

Automatické ovládanie Väčšie asynchrónne motory sa nesmú spúšťať upriamim pripojením na sieť pre veľký prúdový naraz zo siete a tím rušenie ďalších spotrebičov pripojených na siet. Pripájajú sa preto tak, že pri normálnom chode ma spojene statorové vinutie do trojuholníka. Pri spustení sa toto vinutie prechodne spoji do hviezdy a tým sa napätie na jednotlivých fázach vinutia zníži asi na 60 percent a prúdový naraz zo siete sa zníži a jednu tretinu oproti priamemu pripojeniu do trojuholníka. Po určitom čaše sa statorové vinutie prepojí z hviezdy do trojuholníka a motor môže pracovať z plných výkonom. Na obrázku číslo 3 je silnoprúdová schéma pripojenia a rozbehu motora s prepínaním z hviezdy na trojuholník. Ide o programové ovládanie, ktoré sa skladá z niektorých operácii ,pričom ich sled je funkciou času. Sled informácii sa riadi vopred nastaveným programom.

Automatická Signalizácia Automatická signalizácia je súčasť automatickej kontroly kontrolovaného procesu. Pri signalizácii ide obyčajné o upozorňovanie obsluhy na chybu alebo okamžitý chod, pripadne stav zariadenia. Výstup obvodu automatickej signalizácie generuje obyčajné Akusticky ,svetelný alebo iný optický signál (padáčik). Pri malých zariadeniach vystačí spravidla svetelný neprerušovaný signál s jednou alebo dvoma žiarovkami. Ak sa signalizácia vykonáva jednou žiarovkou a ide signalizáciu poruchy môžeme voliť signalizáciu poruchy (ale aj iného stavu) na tmu alebo na svetlo. Pri indikácii na tmu žiarovka pri správnom stave zariadenia svieti a pri poruche zhasne. Pri indikácii na svetlo nesvieti keď je všetko v poriadku ale ak nastane porucha tak sa rozviati. Pri pretavení vlákna žiarovky môže nastať falošná indikácia (žiarovka nesiete hoci je porucha) Preto je vhodnejšia signalizácia dvoma žiarovkami, z ktorých každá vyjadruje svetlom jeden stav zariadenia (chod vypnutie, chod a porucha). Jedna z obidvoch žiaroviek musí svietiť. Ak nesvieti ani jedna, je v signalizačných obvodoch porucha. V niektorých prípadoch je preto vhodne zvoliť na signalizovanie prerušované svetlo. Najlepšie farebne rozlíšené jednotlivé prevádzkové a poruchové stavy. Pozívame tieto farebne signály: Zelený signál- signalizuje pokojový stav, zariadenie bez napätia, regulátor nepôsobí na regulovanú sústavu

Červený signál- prevádzkový stav, zariadenie je pod napätím, regulátor pôsobí na regulovanú veličinu Žltý signál- signalizuje mimoriadny prevádzkový stav, kriticky, poruchový stav, napr. prekročenie požadovaných hodnôt, zvýšené tepoty atd... Modry signál- používa sa na signalizovanie stavov. Ako akustická signalizácia sa často používa húkačka a zvonček, ktoré musí uviesť do činnosti porucha alebo stav ktorý to ma signalizovať.

Related Documents

Aar
April 2020 9
Cfr - Aar
October 2019 26
After-action-review-aar
December 2019 9
Aar Gen Baseball 24
December 2019 26
Aar Gen Tennis 28
December 2019 23
Aar Gen Hockey 23
December 2019 24