333ebook Pl

  • Uploaded by: Roman Targosz
  • 0
  • 0
  • October 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 333ebook Pl as PDF for free.

More details

  • Words: 2,543
  • Pages: 12
JakoϾ zasilania - poradnik

Harmoniczne

Degrees

3.3.3

Harmoniczne

Current (A)

Filtry aktywne

Harmoniczne Rzeczywista wartoϾ skuteczna (RMS) - jedyny prawdziwy wyznacznik Shri Karve MGE UPS System Ltd Marzec 2001

Polskie Centrum Promocji Miedzi S.A. (PCPM S.A.) Polskie Centrum Promocji Miedzi S.A. jest organizacj¹ non-profit, finansowan¹ przez dostawców miedzi oraz producentów pragn¹cych zachêciæ odbiorców do stosowania miedzi i jej stopów oraz promuj¹cych ich prawid³owe i efektywne zastosowanie. Dzia³alnoœæ Centrum obejmuje zapewnienie technicznego doradztwa i informacji tym, którzy s¹ zainteresowani wykorzystaniem miedzi w jej wszystkich aspektach. Centrum równie¿ zapewnia ³¹cznoœæ miêdzy jednostkami badawczymi a przemys³em wykorzystuj¹cym miedŸ w produkcji oraz utrzymuje blisk¹ ³¹cznoœæ z innymi organizacjami zajmuj¹cymi siê rozwojem miedzi na ca³ym œwiecie. Europejski Instytut Miedzi (ECI) Europejski Instytut Miedzi jest spó³k¹ joint venture Miêdzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Miedzi (ICA) i IWCC. ECI, dziêki swoim cz³onkom, zajmuje siê w imieniu najwiêkszych producentów miedzi na œwiecie i czo³owych europejskich producentów - promocj¹ miedzi w Europie. Powsta³y w styczniu 1996 roku Europejski Instytut Miedzi jest wspierany dziêki sieci dziesiêciu Towarzystw Rozwoju Miedzi (CDA) w krajach Beneluksu, we Francji, w Niemczech, Grecji, na Wêgrzech, we W³oszech, w Polsce, Skandynawii,Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Towarzystwo rozwija swoj¹ dzia³alnoœæ podjêt¹ przez CDA powsta³¹ w 1959 roku oraz dziêki INCRA (Miêdzynarodowemu Towarzystwu Badañ Miedzi) powsta³emu w 1961 roku. Zrzeczenie siê odpowiedzialnoœci Polskie Centrum Promocji Miedzi S.A. oraz Europejski Instytut Miedzi zrzekaj¹ siê wszelkiej odpowiedzialnoœci za bezpoœrednie b¹dŸ poœrednie skutki jak równie¿ nieprzewidziane szkody, które mog¹ byæ poniesione w wyniku u¿ycia informacji lub nieumiejêtnego u¿ycia informacji lub danych zawartych w niniejszej publikacji.

Copyright© Polskie Centrum Promocji Miedzi S.A. Reprodukcja materia³u zawartego w niniejszej publikacji jest legalna pod warunkiem reprodukcji w ca³oœci i podania jej Ÿród³a.

Polskie Centrum Promocji Miedzi S.A. 50-136 Wroc³aw pl. 1 Maja 1-2 Polska

European Copper Institute 168 Avenue de Tervueren B-1150 Brussels Belgium

Tel: Fax: e-mail: Website:

Tel: Fax: Email: Website:

00 48 71 78 12 502 00 48 71 78 12 504 [email protected] www.miedz.org.pl

00 32 2 777 70 70 00 32 2 777 70 79 [email protected] www.eurocopper.org

Filtry aktywne Filtry aktywne W niespe³na 10 lat jakoœæ zasilania uros³a od zainteresowania naukowców do kwestii o najwy¿szym znaczeniu. Przy ci¹gle rosn¹cej iloœci obci¹¿eñ urz¹dzeñ elektronicznych i zwiêkszaj¹cej siê iloœci zak³óceñ harmonicznych w systemie zasilania, firmy w coraz wiêkszym stopniu zale¿ne s¹ od urz¹dzeñ wra¿liwych na zak³ócenia w zasilaniu energi¹ elektryczn¹. Filtry aktywne staj¹ siê coraz wa¿niejsze dla zak³adów energetycznych i ich klientów.

Wstêp Problemy wywo³ywane przez pr¹dy harmoniczne w instalacjach i sieciach zasilania s¹ omówione w Czêœci 3.1. naszego poradnika. Du¿a czêœæ obci¹¿enia istniej¹cego w przemyœle, handlu i gospodarstwach domowych to obecnie obci¹¿enie nieliniowe, a poziom zak³óceñ w sieciach niskiego napiêcia jest powa¿nym problemem. Mo¿liwe problemy, które mog¹ wywo³aæ zbyt wysokie harmoniczne napiêcia w sieci zasilania zauwa¿ono ju¿ dawno i stworzono procedury oraz standardy, aby wyeliminowaæ zniekszta³cenia. Zastosowanie tych procedur i standardów przynios³o pozytywne skutki w tym sensie, ¿e problemy klientów prawie zawsze maj¹ swoje Ÿród³o wewn¹trz swoich w³asnych instalacji i rzadko pochodz¹ z sieci. Jeœli taka sytuacja ma siê utrzymaæ, u¿ytkownicy powinni ograniczyæ harmoniczne pr¹dowe wprowadzane do sieci. Aby to zrobiæ, musz¹ stosowaæ filtracjê harmoniczn¹ przy pomocy trzech dostêpnych metod, z których ka¿da ma zalety i wady: M

filtry bierne,

M

transformatory - izolacja, po³¹czenie zig zac, po³¹czenia grupowe transformatorów,

M

filtry aktywne.

Ta czêœæ poradnika omawia zastosowanie filtrów czynnych, czasami nazywanych czynnymi korektorami harmonicznych (AHC). Przyk³ad urz¹dzenia tutaj omawianego to korektor produkowany przez firmê MGE UPS Systems Limited i sprzedawany pod nazw¹ handlow¹ „SineWave”. Dostarczane urz¹dzenia ³agodz¹ce wp³yw harmonicznych mog¹ spe³niaæ wymagania dostawcy energii (tzn. wymagania G5/4 lub ich miejscowe odpowiedniki) lub rozwi¹zywaæ problemy z harmonicznymi wewn¹trz sieci u¿ytkownika energii. Umiejscowienie i rodzaj stosowanych urz¹dzeñ zale¿y od konkretnych warunków danego zak³adu i zwykle wymaga szczegó³owego badania harmonicznych. Tam gdzie stosuje siê urz¹dzenia przetwarzaj¹ce dane, wystêpuj¹ wszystkie nieparzyste harmoniczne, wywo³uj¹ce takie problemy jak przeci¹¿enie przewodów neutralnych harmonicznymi 3-go rzêdu (nieparzyste wielokrotnoœci trzech). Takie problemy mo¿na zmniejszyæ przez stosowanie sprawdzonych rozwi¹zañ konstrukcyjnych - prawid³owe wymiarowanie kabli w momencie ich instalowania. Jednak czêsto zmiany w przeznaczeniu budynku lub rozplanowanie pomieszczeñ powoduj¹ pojawianie siê takich problemów dopiero póŸniej. Problem jest wiêkszy w przypadku pomieszczeñ biurowych czêsto zmienianych, co za sob¹ poci¹ga zmiany profilu zasilania obwodów ze stosunkowo „czystego” na posiadaj¹cy wiele odkszta³ceñ. Innymi s³owy, harmoniczne zmieniaj¹ siê wraz ze zmianami w budynkach i w miarê dodawania nowych i przemieszczaniem starych urz¹dzeñ. Takie zmiany zwykle planuje siê, zapominaj¹c o wp³ywie, jakie mog¹ one wywieraæ na instalacje elektryczne. Wymiana kabli w budynku bez przerywania w nim pracy mo¿e byæ bardzo droga i zajmuj¹ca i dlatego nale¿y stosowaæ inne metody rozwi¹zywania problemów z harmonicznymi. Mo¿liwe jest zastosowanie filtrów biernych, ale doœæ trudno zaprojektowaæ wydajny filtr bocznikowy trzeciej harmonicznej. Wszystkie filtry bierne bêd¹ dzia³aæ tylko na te czêstotliwoœci harmoniczne, na które zosta³y zaprojektowane, tak wiêc konkretne czêstotliwoœci mog¹ wymagaæ zastosowania konkretnych filtrów. W ka¿dym razie, w miarê zmiany dzia³ania i powstawania zak³óceñ harmonicznych, filtry bierne mog¹ wymagaæ wymiany lub uzupe³nieñ. Transformatory po³¹czone zygzakowo i transformatory z izolacj¹ w trójk¹t s¹ skuteczne w zwalczaniu harmonicznych 3-go rzêdu, ale nie maj¹ wp³ywu na inne harmoniczne. W takiej sytuacji dobrym rozwi¹zaniem jest zastosowanie filtrów aktywnych.

Topologia filtrów aktywnych Pomys³ stosowania filtrów aktywnych jest doœæ stary, jednak brak odpowiedniej niedrogiej techniki spowolni³ prace nad takim urz¹dzeniem na wiele lat. Dzisiaj szeroko dostêpne izolowane bramkowe tranzystory bipolarne (IGBT) oraz cyfrowe procesory przetwarzaj¹ce sygna³y (DSP) sprawiaj¹, ¿e filtry aktywne (AHC) s¹ bardzo praktycznym rozwi¹zaniem. Sposób dzia³ania takich urz¹dzeñ jest prosty; stosuje siê zasilacze elektroniczne do wytwarzania pr¹dów harmonicznych, wymaganych przez obci¹¿enia nieliniowe, tak ¿e potrzebne jest normalne zasilanie, aby dostarczyæ pr¹d podstawowy. Rys. 1 przedstawia zasadê dzia³ania urz¹dzenia bocznikowego.



Filtry aktywne

Rys. 1. Filtr aktywny po³¹czony równolegle.

Pr¹d obci¹¿enia mierzony w przek³adniku pr¹dowym jest analizowany przez procesor (DSP), aby wyznaczyæ profil harmonicznych. Ta informacja jest wykorzystywana przez generator harmonicznych do generowania dok³adnie takich harmonicznych pr¹dowych, jakie s¹ pobierane od strony zasilania w nastêpnym okresie fali podstawowej. W praktyce harmoniczna pr¹dowa jest obni¿ana o oko³o 90%. Ze wzglêdu na to, ¿e dzia³anie filtra aktywnego opiera siê na pomiarze z przek³adnika pr¹dowego, szybko dostosowuje siê on do zmian harmonicznych obci¹¿enia. Analiza i generowanie harmonicznych to procesy sterowane cyfrowo i dlatego ³atwo zaprogramowaæ urz¹dzenie do usuwania tylko niektórych harmonicznych w celu zapewnienia jak najwiêkszej wydajnoœci przy danych parametrach takiego urz¹dzenia. Istnieje wiele ró¿nych topologii filtrów aktywnych. Niektóre z nich s¹ opisane poni¿ej. Dla ka¿dej topologii problem stanowi¹ wymagane parametry znamionowe sk³adowych oraz metoda doboru ca³ego urz¹dzenia pod wzglêdem obci¹¿eñ, które nale¿y korygowaæ.

Filtry aktywne szeregowe Ten rodzaj filtrów po³¹czonych szeregowo w sieci rozdzielczej koryguje zarówno harmoniczne pr¹dowe pobierane przez obci¹¿enie, jak i odkszta³cenia napiêcia ju¿ obecne w systemie zasilania. Z technicznego punktu widzenia takie rozwi¹zanie jest podobne do filtra liniowego i musi byæ dostosowane do parametrów znamionowych obci¹¿enia ³¹cznego.

Rys. 2. Filtr aktywny szeregowy.

Filtry aktywne Filtry aktywne równoleg³e Urz¹dzenia te, zwane równie¿ filtrami bocznikowymi, s¹ pod³¹czone równolegle do linii pr¹du przemiennego i wystarczy je dobraæ do harmonicznych pr¹dowych pobieranych przez obci¹¿enie(a) nieliniowe. Ten rodzaj filtrów jest dok³adnie opisany w dalszej czêœci naszego poradnika. Rys. 3. Filtr aktywny po³¹czony równolegle.

Filtry aktywne hybrydowe To rozwi¹zanie, ³¹cz¹ce filtry aktywne (AHC) z filtrem pasywnym, mo¿e byæ po³¹czone zarówno szeregowo, jak i równolegle. W niektórych przypadkach takie rozwi¹zanie mo¿e byæ rozwi¹zaniem najefektywniejszym kosztowo. W filtrze pasywnym odbywa siê filtrowanie podstawowe (na przyk³ad harmonicznych 5-go rzêdu), a filtr aktywny (AHC), dziêki swojej precyzji i dynamice, koryguje harmoniczne innych rzêdów.

Rys. 4. Filtry aktywne hybrydowe.

Zasada dzia³ania filtra aktywnego po³¹czonego równolegle Filtr aktywny jest pod³¹czony równolegle do linii zasilaj¹cej i nieustannie generuje harmoniczne pr¹dowe, które dok³adnie odpowiadaj¹ sk³adowym harmonicznym, pobieranym przez obci¹¿enie. W rezultacie kszta³t fali pr¹du p³yn¹cego ze Ÿród³a zasilania pozostaje sinusoidalny. Ca³e spektrum harmonicznych o niskiej czêstotliwoœci od drugiej do dwudziestej pi¹tej harmonicznej jest kompensowane. Jeœli pr¹dy harmoniczne pobierane przez obci¹¿enie s¹ wiêksze ni¿ parametry znamionowe filtra aktywnego (AHC), urz¹dzenie takie automatycznie obni¿a amplitudê generowanych harmonicznych pr¹dowych do maksymalnych wartoœci znamionowych; nie da siê wiêc takiego urz¹dzenia przeci¹¿yæ i bêdzie ono utrzymywa³o pr¹d na poziomie maksymalnych wartoœci znamionowych. Filtry harmoniczne mog¹ wiêc bez przeszkód i ryzyka uszkodzenia kompensowaæ, choæby czêœciowo, harmoniczne o wartoœci ponadznamionowej dla filtra.

Punkty po³¹czeñ i konfiguracje Filtry aktywne (AHC) mog¹ byæ instalowane w ró¿nych punktach systemów rozdzielczych: M

centralnie w punkcie po³¹czenia z sieci¹ publiczn¹ (PCC), aby korygowaæ harmoniczne pr¹dowe w ca³ym systemie (Rys. 5, pozycja A),

M

czêœciowa korekcja pr¹dów harmonicznych (Rys. 5, pozycja B),

M

blisko obci¹¿eñ generuj¹cych harmoniczne, aby zapewniæ miejscow¹ filtracjê harmonicznych pr¹dowych (Rys. 5, pozycja C).

Warto zauwa¿yæ, ¿e filtr harmoniczny reaguje tylko na „ni¿sze” harmoniczne; na przyk³ad filtr w pozycji B koryguje tylko harmoniczne wywo³ane obci¹¿eniami w linii zasilaj¹cej S3 i nie reaguje w innych liniach zasilaj¹cych. Umo¿liwia to du¿¹ elastycznoœæ przy ustalaniu konfiguracji filtrów. Przy stosowaniu wszystkich rodzajów filtrów „oczyszczona” zostaje wy³¹cznie strona zasilania, podczas gdy strona obci¹¿enia jest nadal „zaœmiecona” harmonicznymi. W zwi¹zku z tym kable i przewody po stronie obci¹¿enia nadal wymagaj¹ wymiarowania dla istnienia harmonicznych i zwi¹zanego z nimi efektu naskórkowoœci.

!

Filtry aktywne Idealnie by³oby, gdyby filtracja harmonicznych mia³a miejsce w punkcie ich powstawania. Aby zoptymalizowaæ tak¹ filtracjê, mo¿na po³¹czyæ kilka filtrów harmonicznych w ró¿nych konfiguracjach w ró¿nych miejscach w systemie rozdzielczym, osi¹gaj¹c w ten sposób pe³n¹ elastycznoœæ i du¿y wybór sposobów filtracji. Najbardziej popularne konfiguracje s¹ opisane w nastêpnych dwóch paragrafach.

Rys. 5. Trójpoziomowy radialny system rozdzielczy z mo¿liwymi punktami po³¹czenia filtrów harmonicznych. "

Filtry aktywne

Rys. 6. Konfiguracja równoleg³a.

Konfiguracja równoleg³a Taki uk³ad, przedstawiony na Rys. 6, spe³nia trzy ró¿ne wymagania: M

zwiêkszone mo¿liwoœci filtracji w danym punkcie systemu zasilania pr¹du przemiennego, przez po³¹czenie czterech filtrów o tych samych parametrach znamionowych,

M

zwiêkszone mo¿liwoœci filtracji przy ewentualnej rozbudowie systemu w przysz³oœci,

M

zwiêkszona niezawodnoœæ dziêki zastosowaniu filtra o tych samych parametrach znamionowych dla zwiêkszenia redundancji systemu.

Rys. 7. Konfiguracja kaskadowa.

Konfiguracja kaskadowa Taki uk³ad, przedstawiony na Rys. 7, posiada nastêpuj¹ce zalety: M

zwiêkszone ogólne mo¿liwoœci filtracji dziêki zastosowaniu filtra o takich samych lub innych parametrach znamionowych,

M

miejscowa filtracja konkretnego obci¹¿enia lub harmonicznej oraz szeroka filtracja grupy obci¹¿eñ nieliniowych, #

Filtry aktywne Wyniki prób eksploatacyjnych Ta czêœæ poradnika przedstawia niektóre typowe wyniki zastosowania filtrów aktywnych (AHC) przy obci¹¿eniach nieliniowych. Prezentowane dane przedstawiaj¹ mo¿liwe do osi¹gniêcia poziomy filtracji przy zwyczajnym zastosowaniu w przemyœle i budynkach us³ugowych.

Obci¹¿enia typu PC Obci¹¿enia typu PC charakteryzuje wystêpowanie du¿ej iloœci wszystkich nieparzystych harmonicznych niskiego rzêdu i bardzo wysokie poziomy trzecich, pi¹tych, siódmych i dziewi¹tych harmonicznych. Rys. 8 przedstawia typowe spektrum takich obci¹¿eñ.

Rys. 8. Obci¹¿enia typu PC bez filtracji.

Ten rodzaj napiêcia wywo³uje wiele problemów, takich jak przeci¹¿enie przewodów neutralnych, przegrzewanie siê transformatorów oraz nagrzewanie siê z powodu efektu naskórkowoœci (patrz - Czêœæ 3.1 poradnika). Zastosowanie przy takim obci¹¿eniu filtrów aktywnych (AHC) powoduje powstanie spektrum pr¹du zasilania przedstawione na Rys. 9. Poprawa jest wyraŸnie widoczna - ³¹czne odkszta³cenie harmoniczne pr¹dowe (THDI) zmniejsza siê z 92,6% do 2,9% (32-krotnie), a wartoœæ skuteczna pr¹du (RMS) zmniejsza siê o 21%. Ca³kowita korekcja, taka jak na Rys. 9, wymaga wiêcej pr¹du z filtra. W zale¿noœci od okolicznoœci mo¿e zaistnieæ koniecznoœæ wyeliminowania wszystkich pr¹dów harmonicznych. Byæ mo¿e ten problem nale¿y wi¹zaæ wy³¹cznie na przyk³ad z trzeci¹ harmoniczn¹ i byæ mo¿e wystarczy zaj¹æ siê tylko ni¹. Rys. 10 przedstawia efekt wywo³any na pr¹dzie zasilania poprzez zaprogramowanie filtra na filtracjê wy³¹cznie trzeciej harmonicznej. Korzyœci¹ zastosowania takiej metody jest to, ¿e problem jest rozwi¹zany przy ni¿szym pr¹dzie filtra aktywnego (AHC) i w zwi¹zku z tym jeden taki filtr mo¿e sobie poradziæ z o wiele wiêkszym obci¹¿eniem.

$

Filtry aktywne

Rys. 9. Ca³kowita filtracja przy obci¹¿eniu typu PC.

Rys. 10. Czêœciowa filtracja przy obci¹¿eniu typu PC.

Obci¹¿enia napêdów bezstopniowych Rys. 10 przedstawia typowe obci¹¿enie napêdu bezstopniowego obci¹¿onego czêœciowo. Najwy¿sze sk³adowe (pi¹ta i siódma) mog¹ wywo³ywaæ powa¿ne problemy w instalacji, takie jak przegrzanie transformatora i mog¹ stanowiæ du¿¹ przeszkodê w spe³nieniu wymagañ klienta dotycz¹cych ograniczeñ harmonicznych pr¹dowych. Dodanie filtra aktywnego (AHC) i zapewnienie pe³nej filtracji powoduje powstanie spektrum przedstawionego na Rys. 12. W takim przypadku ³¹czne odkszta³cenie harmonicznych pr¹dowych (THDI) zmniejsza siê ze 124% do 13,4% (9,3-krotnie), a wartoœæ skuteczna pr¹du (RMS) zmniejsza siê o 30%. %

Filtry aktywne

Rys. 11. Typowe obci¹¿enie napêdu bezstopniowego bez filtracji.

Rys. 12. Filtracja obci¹¿enia napêdu bezstopniowego.

Zalety filtra aktywnego (AHC) Filtr aktywny (AHC) posiada nastêpuj¹ce zalety: M

zmniejsza ³¹czne odkszta³cenie harmonicznych pr¹dowych (THDI) oko³o 10 razy,

M

poprawia wspó³czynnik mocy,

M

zabezpiecza przed zmianami czêstotliwoœci, np. podczas pracy generatora awaryjnego,

M

nie wystêpuje ryzyko rezonansu przy ¿adnej czêstotliwoœci harmonicznej,

M

nie mo¿na go przeci¹¿yæ,

M

jest elastyczny,

M

mo¿liwe jest programowanie przez u¿ytkownika, tak aby, w razie potrzeby, reagowa³ na konkretne czêstotliwoœci harmoniczne.

Filtr aktywny (AHC) jest rozwi¹zaniem ³atwym do zastosowania nawet przy z³o¿onych problemach. Jest bardzo elastyczny, przez co mo¿e mieæ zastosowanie przy zmianach w konfiguracji urz¹dzeñ w budynkach i jest ³atwy w u¿yciu. &

Europejskie Centra Promocji Miedzi i partnerzy programu Leonardo da Vinci Power Quality Benelux European Copper Institute

W³ochy Istituto Italiano del Rame

168 Avenue de Tervueren B-1150 Brussels Belgium Tel: 00 32 2 777 70 70 Fax: 00 32 2 777 70 79 Email: [email protected] Web: www.eurocopper.org Kontakt: H. De Keulenaer

Via Corradino d’Ascanio 4 I-20142 Milano Italy Tel: 00 39 02 89301330 Fax: 00 39 02 89301513 Email: [email protected] Web: www.iir.it Kontakt: V. Loconsolo

Copper Benelux

Via Cardinal Maffi 21 I-27100 Pavia Italy Tel: 00 39 0382 538934 Fax: 00 39 0382 308028 Email: [email protected] Web www.ecd.it Kontakt: Dr A. Baggini

168 Avenue de Tervueren B-1150 Brussels Belgium Tel: 00 32 2 777 7090 Fax: 00 32 2 777 7099 Email: [email protected] Web: www.copperbenelux.org Kontakt: B. Dôme

Hevrox

Schoebroeckstraat 62 B-3583 Beringen Belgium Tel: 00 32 11 454 420 Fax: 00 32 11 454 423 Email: [email protected] Kontakt: I. Hendrikx

KU Leuven

Kasteelpark Arenberg 10 B-3001 Leuven-Heverlee Belgium Tel: 00 32 16 32 10 20 Fax: 00 32 16 32 19 85 Email: [email protected] Kontakt: Prof. Dr R. Belmans

Niemcy Deutsches Kupferinstitut e.V

Am Bonneshof 5 D-40474 Duesseldorf Germany Tel: 00 49 211 4796 323 Fax: 00 49 211 4796 310 Email: [email protected] Web: www.kupferinstitut.de Kontakt: S. Fassbinder

HTW

Goebenstrasse 40 D-66117 Saarbruecken Germany Tel: 00 49 681 5867 279 Fax: 00 49 681 5867 302 Email: [email protected] Kontakt: Prof Dr W. Langguth

Institutio Italiano del Rame

TU Bergamo Viale G Marconi 5 I-24044 Dalmine (BG) Italy Tel: 00 39 035 27 73 07 Fax: 00 39 035 56 27 79 Email: [email protected] Kontakt: Prof. R. Colombi

Wielka Brytania Copper Development Association

Verulam Industrial Estate 224 London Road St Albans Hertfordshire AL1 1AQ England Tel: 00 44 1727 731205 Fax: 00 44 1727 731216 Email: [email protected] Webs: www.cda.org.uk & www.brass.org Kontakt: A. Vessey

Polska Polskie Centrum Promocji Miedzi S.A. Pl.1 Maja 1-2 PL-50-136 Wroc³aw Polska Tel: 00 48 71 78 12 502 Fax: 00 48 71 78 12 504 Email: [email protected] Kontakt: P. Jurasz

Politechnika Wroc³awska Wybrze¿e Wyspianskiego 27 PL-50-370 Wroc³aw Polska Tel: 00 48 71 32 80 192 Fax: 00 48 71 32 03 596 Email: [email protected] Kontakt: Prof. Dr hab. in¿. H. Markiewicz Dr in¿. A. Klajn

MGE UPS Systems Ltd Orion Hous 171-177 High Street Harrow HA3 %EA Tel.: Fax: website:

020 8861 4040 020 8861 2812 www.mgeups.com

Shri Karve

Polskie Centrum Promocji Miedzi S.A. 50-136 Wroc³aw pl. 1 Maja 1-2 Polska

European Copper Institute 168 Avenue de Tervueren B-1150 Brussels Belgium

Tel: Fax: e-mail: Website:

Tel: Fax: Email: Website:

00 48 71 78 12 502 00 48 71 78 12 504 [email protected] www.miedz.org.pl

00 32 2 777 70 70 00 32 2 777 70 79 [email protected] www.eurocopper.org

Related Documents

333ebook Pl
October 2019 30
Pl
May 2020 41
Pl
June 2020 27
Pl
May 2020 33
Pl
May 2020 59
331ebook Pl
October 2019 14

More Documents from "Roman Targosz"

333ebook Pl
October 2019 30
#3 Konstancin Referaty
October 2019 26
542ebook Pl
October 2019 30
250ebook Pl
October 2019 23