PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învăţământ : Şcoala Gimnazială ,,Alecu Russo” Iași Clasa : I B Data : 17.05.2018 Propunător : Rudac-Petercă Mădălina Aria curriculară : Matematică şi Ştiinţe ale naturii Disciplina : Matematică şi explorarea mediului Unitatea tematică:Vine vacanța Subiectul : Adunarea şi scăderea numerelor cu trecere peste ordin Tipul lecției : Lecție de recapitulare și consolidare a cunoștințelor Scopul: Consolidarea cunoştinţelor referitoare la adunarea şi scăderea în concentrul 0- 100 ; Compențe generale : 1. Utilizarea numerelor în calcule elementare 5. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea și reprezentarea unor date Competențe specifice : Matematică și explorarea mediului 1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-100 1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-100, folosind poziționarea pe axa numerelor, estimări, aproximări 1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare 1.5. Efectuarea de adunări repetate / scăderi repetate prin numărare și reprezentări obiectuale in cocentrul 0-100 1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >, =, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme 5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operații de adunare sau scădere în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice Obiective operationale : O.1 să efectueze corect, oral şi în scris, adunări şi scăderi cu trecere peste ordin cu numere naturale în concentrul 0 - 100; O.2 să opereze cu terminologia matematică, specifică operaţiilor de adunare şi scădere; O.3 să ordoneze crescător și descrescător numerele; O.4 să găsească termenul necunoscut în adunări si scăderi; O.5 să verbalizeze operaţiile efectuate , motivând alegerile făcute în rezolvarea exerciţiilor şi problemelor; O.6 să compare numerele folosind simbolurile potrivite; O.7 să coloreze respectând codul culorilor Strategii didactice : 1. Metode și procedee : conversația, exercițiul, explicația,expunerea, problematizarea, observația, brainstorming, metoda cubului, Știu/Vreau să știu/Am învățat ; 2. Mijloace de învățământ: fișe de lucru, videoproiector, flipchart, cub;
3. Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe ; 4. Resurse temporale: 45 de minute+5 minute activitate recreativă; 5. Metode de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor și aprecierile verbale; Bibliografie : MECTS- „Programa pentru disciplina Matematica si explorarea mediului, aprobata prin ordin al ministrului nr.3656/29.03.2012”, „Ghidul cadrului didactic- clasa pregatitoare, Editura Didactica Publishing House, 2012; Neagu, Mihaela; Beraru,Georgeta – „Activități matematice în grădiniță”, Ed. ASUS, 1995; Metodica predării matematicii la clasele I-IV, EDP 2002 Metodica predării matematicii la clasele I-IV, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1988; Metodica predării matematicii la clasele I-IV, Editura Polirom, Iaşi, 2007; Călugăriţa Angelica, „Exerciţii şi probleme de matematică clasele I-IV”, Editura Universal Pan, Bucureşti, 2007 Neacşu Ioan, „Metodica predării matematicii”, Editura didactică şi pedagogică, Bucureşti, 1998 Burţilă Doina, Chiriac Marinela, „Fişe de lucru - matematică ”, Editura Tiparg, Slatina, 2006 Daniela Berechet, Florian Berechet, Maria Gardin, Florin Gardin-„Matematica-culegere de exercitii, probleme şi teste” www.edu.ro www.didactic.ro
Etapele lecției și dozarea
Ob . op.
Conținutul instructiv-educativ
1.Moment organizatoric (1 min)
2.Captarea atenției (5 min)
O1
O3
3.Reactualizarea cunoștințelor (5 min) O2
Se pregătesc materialele necesare desfășurării lecției; Se creează condiții optime pentru buna desfășurare a lectiei; Voi anunța elevii că vor avea de rezolvat un rebus puțin mai deosebit, rebus format din cifre și operatii matematice. Pentru a descoperi soluția de pe verticala A-B , elevii trebuie sa rezolve niste operații.Fiecare operație are o literă.Ordonând descrescator rezultatele obținute vor obține soluția. (ANEXA NR.1) Pornind de la cuvăntul descoperit pe verticala A-B, MATEMATICĂ pe o coala albă,sub forma unui chiorchine, voi nota toate cuvintele care le vin în minte elevilor la auzul acestui cuvânt. (ANEXA NR.2)
Voi adresa elevilor o serie de întrebari: 1. Cum se numesc numerele care se adună?(Numerele care se adună se numesc termeni.) 2. Cum se numește rezultatul adunării? (Rezultatul adunării se numește sumă sau total.) 3. Cum se numește rezultatul scăderii? (Rezultatul scăderii se numește
Strategii didactice Metode și procedee Mijloace de învățământ Conversația
Forma de organizare
Evaluare
Materialele necesare
frontal
Capacitatea elevilor de pregătire a materialelor
Exercițiul
Videoproiector
Frontal
Brainstormingul
flipchart
Frontal
Capacitatea elevilor de a efectua corect operatiile matematice
Conversația
Conversația
Frontal
Capacitatea elevilor de a opera cu terminologia matematică
O1
diferență.) 4. Cum se numeste numărul din care se scade?(Numărul din care se scade se numește descăzut.) 5. Cum se numește numărul care se scade?(Numărul care se scade se numește scăzător.) Vom face câteva exercitii mintale pentru a ne “încălzi mintea” 4+5= 7+3= 20+9= 30+50= Măriți cu 6 numărul 14! Micșorați cu 9 numărul 79! La suma numerelor 10 și 13 adaugați 5! La predecesorul lui 12 adăugați 8! Ia din succesorul lui 29, 10!
4.Anunțarea temei (2 min)
5.Dirijarea învățării (20 min)
O1
Voi anunța că în cadrul orei de astăzi, la matematică vom rezolva exerciții și probleme de adunare și scădere cu trecere peste ordin în concentrul 0-100; Se noteză titlul lecției pe tablă “Exerciții și probleme” Elevii vor primi o fișă de lucru(ANEXA NR.3) 1. Calculaţi: 37 + 26 = 51 + 49 = 57 + 39 = 65 + 28 = 83 – 25 =
Exercițiul
Frontal
Expunerea
Frontal
Exercitiul
Videoproiector Fișe de lucru
Frontal
Capacitatea elevilor de a efectua operatii matematice orale
Capacitatea elevilor de a efectua operații matematice
85 – 15 = 90 – 38 = 74 – 46 =
O4
O5
2.Află numărul necunoscut: 27 + a = 73 d – 45 = 35 64 – s = 37 3. Pe o sârmă, s-au oprit din zbor 27 de ciocârlii şi cu 14 mai multe rândunele. Câte păsări se odihnesc pe sârmă? ȘTIU VREAU AM SĂ ȘTIU AFLAT
6.Obținerea performanțelor (10 min)
O1
Voi împărți colectivul de elevi în 6 grupe , aleatoriu după asezarea în bancă.Fiecare grupă va avea de rezolvat o sarcina de pe fața cubului. (ANEXA NR 4)
Grupa 1: Descrie : Folosind codul cifrelor şi punând în ordine crescătoare rezultatele obţinute, veți descoperi un cuvânt ce defineşte felul în care ați rezolvat operațiile.
Problematizarea Știu/Vreau să știu/Am aflat
Exercitiul
Cub Fișe de lucru
Frontal
Capacitatea elevilor de a rezolva probleme
Pe grupe
Capacitatea elevilor de a colabora în interiorul grupei Capacitatea elevilor de a rezolva exerciții conform
34+25=R 36+27=E 45+38=T 72-39=O 41-35=C 92-16=C O1
GRUPA 2 Compară: 82-37 35-18 62-19
O1
cerinței
16+15 8+9 28+35 GRUPA 3 Analizează
Verificaţi valoarea de adevăr a propoziţiilor matematice (notaţi cu A sau F) 25+49=74 96-68=38 69-18=78 67-49=18 27+27=54 58-39=17 01
GRUPA 4 Aplică: Încercuieşte rezultatul corect: 29+12=41, 53, 64 55+28=65, 83, 75 27+15=32, 40, 42
75-57=18, 19, 20 90-59=22, 31, 41 87-68=15, 25, 19 O1
O1
GRUPA 5 Asociază Calculează,trasând săgeţi spre rezultatele corecte: 58+22= 59 73+19= 29 53+29= 82 86-27= 80 77-48= 92 56-48= 8 GRUPA 6 Argumentează: Dacă din răsturnatul numărului 87 se ia predecesorul numărului 10, se obţine 69. Dacă diferenţa a două numere este 36, descăzutul poate fi 45, iar scăzătorul este 9.
7. Activitate în completare (5 min)
O7
Se analizează, pe grupe, activitatea elevilor.
Voi împărți elevilor o fișă de colorat respectând codul culorilor.(ANEXA NR 5)
Exercitiul
Fișă de colorat
individual
Capacitatea elevilor de a colora respectând codul
culorilor 8. Evaluarea rezultatelor (2 min)
Voi face aprecieri verbale individuale și colective asupra activității elevilor în timpul orei.
Conversația
frontal