PROIECT DIDACTIC ŞCOALA: Colegiul Naţional ,,Costache Negri”, Galaţi DATA: 15 mai 2013 PROFESOR COORDONATOR PRACTICĂ PEDAGOGICĂ: Profesor învaŢĂMÂNT PRIMAR: PROFESOR METODIST: PROPUNĂTOARE: CLASA: a IV-a A ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate DISCIPLINA: Geografie UNITATEA DE ÎNVǍŢARE: SUBIECTUL LECŢIEI: Locuitorii şi aşezările omeneşti TIPUL LECŢIEI: mixt DURATA: 50 minute OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2.3 să folosească proceduri de înregistrare a datelor geografice; 3.2 să sesizeze unele legături între realităţile lumii înconjurătoare; 4.1 să demonstreze grija faţă de mediul înconjurător.
1
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1: Să definească noţiunea de populaţie. O2: Să numească alte naţionalităţi care locuiesc în România, alături de români. O3: Să clasifice aşezările omeneşti. O4: Să denumească tipurile de sate, în funcţie de dispunerea caselor. O5: Să identifice oraşele foarte mari, după numărul maxim de locuitori, cu ajutorul manualului. O6: Să localizeze la hartă oraşele foarte mari, în funcţie de numărul de locuitori. O7: Să participe cu interes la lecţie.
STRATEGIA DIDACTICĂ: a) Metode: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia cu ajutorul imaginilor, observaţia, aprecierea verbală. b) Metode şi mijloace: manualul, harta suport, PPT: locuitorii şi aşezările omeneşti, laptop, videoproiector, jetoane, stimulente. c) Forme de organizare: frontal, individual.
BIBIOGRAFIE Manuela Popescu, Ştefan Pacearca, Geografie , manual pentru clasa a IV-a, Bucureşti, Editura Aramis, 2006; Programa şcolară clasa a IV-a (aprobată prin O. M.nr.3919/20.04.2005); www.didactic.ro www.google.ro
2
ETAPELE LECŢIEI 1. MOMENT ORGANIZATORIC 2’
2. REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR 5’
OBV. OP.
CONŢINUT ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE ACTIVITATEA ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI COPIILOR Optimizarea condiţiilor de învăţare -se verifică materialul necesar desfăşurării activităţii didactice. Voi adresa câteva întrebări care să vizeze lecţia precedentă. Ce lecţie aţi avut de pregătit pentru astăzi? Ce este solul?
Ce conţine solul?
Ce caracteristici are solul? Ce înseamnă că un sol este permeabil? Dar fertil?
STRATEGIA DIDACTICĂ a.METODE ŞI b.MATERIALE MIJLOACE
c.FORME DE ORGANIZARE
-conversaţia
-frontal
Copiii îşi pregătesc caietelele şi manualele de geografie şi se aşează în bănci.
-...Solurile - Solul este stratul de la suprafaţa pământului în care plantele îşi înfig rădăcinile şi de unde îşi iau apa şi substanţele hrănitoare. -...apă, aer, grăuncioare de pământ. -permeabilitate, fertilitate. - Un sol este permeabil dacă permite trecerea cu uşurinţă a apei prin el.
3
- Un sol este fertil dacă este bogat în substanţe hrănitoare necesare plantelor.
3. CAPTAREA ATENŢIEI 8’
Îmi puteţi da câteva exemple de tipuri de sol?
-...cernoziom, brunroşcat de pădure, brun acid, argilos.
Cum putem creşte fertilitatea solului ?
- Fertilitatea solului creşte atunci când lucrările agricole sunt efectuate corect, terenurile sunt irigate şi se folosesc îngrăşăminte.
Se prezintă copiilor la videoproiector o hartă a României, pe care ei trebuie să identifice zonele cu cea mai numeroasă populaţie, pe baza legendei. - Care dintre judeţele României au o populaţie mai numeroasă?
-observaţia -conversaţia -demonstraţia cu ajutorul imaginilor -... Bucureşti( care este şi capitala ţării noastre), Timişoara,
4
Videoproiector Laptop
-frontal -individual
Arad, Sibiu, Braşov, Târgu-Mureş, ClujNapoca, Botoşani, Ploieşti, Constanţa. 4. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR LECŢIEI 3’
Se anunţă titlul lecţiei: - Elevii notează în ,,Locuitorii şi aşezările omeneşti” şi se prezintă pe scurt caiete titlul lecţiei. obiectivele operaţionale ale lecţiei. Se scrie data, titlul lecţiei pe tablă şi pe caiete. “Locuitorii şi aşezările omeneşti”.
5. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII 15’
Se va preciza faptul că populaţia este răspândită în mod inegal pe teritoriul ţării - Copiii ascultă cu noastre. atenţie. Zonele cele mai puţin locuite sunt Delta Dunării şi vârfurile munţilor, deoarece aici traiul este mult mai greu decât în alte zone. Se prezintă PPT-ul: ,,Locuitorii şi aşezările omeneşti”. PPT-ul va conţine informaţii referitoare la: Definiţia populaţiei.
5
-frontal -conversaţia
-frontal -conversaţia
-laptop -videoproiector
-explicaţia
-observarea dirijată
-demonstraţia cu ajutorul imaginilor
-PPT: “Locuitorii şi
Alte naţionalităţi care trăiesc pe teritoriul ţării noastre. Clasificarea aşezarilor omeneşti. Clasificarea satelor în funcţie de numărul maxim de locuitori şi în funcţie de dispunerea caselor. Clasificarea oraşelor în funcţie de numărul maxim de locuitori.
aşezările omeneşti “ - Notează în caiete ideile principale, selectate de propunătoare.
Harta pe care sunt evidenţiate oraşele foarte mari (cu un un număr mare de locuitori) -harta - Identifică, cu ajutorul hărţii, oraşele mari şi foarte mari. 6. OBŢINEREA PERFORMANŢEI 10’
Pe catedră se vor afla jetoane de culori diferite: roşu, galben şi - Ies, pe rând, la albastru. hartă, şi lipesc Culoarea roşu pentru orasele corect jetoanele. foarte mari, galben pentru oraşele mari, iar albastru pentru oraşele mijlocii.
6
-explicaţia
-hartă
-frontal
-demonstraţia
-jetoane
-individual
-conversaţia
Va veni pe rând câte un copil la hartă şi va lipi jetonul pe oraşele corespunzătoare, respectând regulile dinainte stabilite. La localizarea oraşelor mari şi foarte mari se vor folosi doar informaţiile existente în caiete, iar pentru localizarea oraşelor mijlocii se vor ajuta de informaţiile din PPT.
-exerciţiul
-Caută pe hartă judeţele localizate în PPT. 7. ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI 2’
-Ce am învăţat noi astăzi?
-Am învăţat despre populaţia României, despre sate, oraşe, cele mai mari oraşe din România.
-Ce vi s-a părut cel mai interesant din lecţia de astăzi? -Că populaţia României a scăzut considerabil, cu aproximativ 3 milioane de locuitori în 10 ani, datorită faptului că oamenii îşi părăsesc
7
-conversaţia
-frontal -individual
ţara pentru a munci în alte ţări din Europa sau din alte continente. 8. TEMA PENTRU ACASĂ 3’
9. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII ŞI APRECIERI 2’
Se notează tema pentru acasă la tablă şi în caiete: de învăţat lecţia. De căutat 5 curiozităţi/ superlative/ lucruri deosebite despre oraşele şi satele României.
-frontal Elevii îşi notează tema pentru acasă în caiete şi întreabă dacă au neclarităţi.
Se fac aprecieri referitoare la activitatea copiilor în timpul activităţii: elevii care s-au remarcat pozitiv/ negativ. Se acordă stimulente copiilor care s-au evidenţiat pozitiv.
8
-conversaţia -explicaţia
-conversaţia
-frontal
-aprecierea verbală
-individual