PROIECT DE LECȚIE
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: Scutaru Andra PROFESOR METODIST: Enache Ofelia PROFESOR COORDONATOR: Mardare Magdalena-Cerasela PROPUNĂTOARE: Canschi Dana-Mihaela
1
DATA: 12.04.2018 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Colegiul Național Pedagogic „Ștefan cel Mare” Bacău CLASA: a II-a C ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului (MEM) UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:„Sănătatea noastră” SUBIECTUL LECȚIEI: „Măsurarea lungimii. Metrul, centimetrul, milimetrul” TIPUL LECȚIEI: Recapitulare-sistematizare COMPETENȚE GENERALE: 6. Utilizarea unor etaloane neconvenţionale pentru măsurări şi estimări COMPETENȚE SPECIFICE: 6.1. Utilizarea unor măsuri neconvenţionale pentru determinarea şi compararea maselor, lungimilor şi capacităţilor 6.4. Identificarea şi utilizarea unităţilor de măsură uzuale pentru lungime, capacitate, masă (metrul, centimetrul, litrul, mililitrul, kilogramul, gramul) şi a unor instrumente adecvate SCOPUL LECȚIEI:Recapitularea conținuturilor pentru măsurarea lungimii (metrul, centimetrul, milimetrul).
2
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: A.
OBIECTIVE COGNITIVE: OC1: Să efectueze operaţii matematice în exerciţii și probleme , ţinând cont de unităţile de măsură cerute; OC2: Să aprecieze distanţe , verificând estimările făcute prin calcule; OC3: Să enumere unitățile de măsură necesare pentru a măsura lungimea obiectelor; OC4: Să realizeze raportul dintre obiect și unitate de măsură; OC5: Să calculeze distanța traseului folosind instrumentul de măsurare propus;
OBIECTIVE PSIHO-MOTORII: OP1: Să-și orienteze efortul oculomotor spre centrul de interes vizat; OP2: Să adopte o poziție corectă în bancă; OP3: să mânuiască corect ustensilele de lucru şi instrumentele de măsură puse la dispoziţie;
B. OBIECTIVE AFECTIVE: OA1: Vor participa activ la desfăşurarea lecției; RESURSE: A. METODOLOGICE (STRATEGIE INDUCTIVĂ): Metode și procedee: conversația, exercițiul, explicația, problematizarea; Mijloace de învățământ: manualul, caietele, tabla, fișe de lucru, recompense, instrumente de măsură pentru lungime; Forme de organizare: individuală, frontală; B. UMANE: 24 de elevi C. TEMPORALE: 50 min. D. BIBLIOGRAFICE: Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013 MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI, Manual pentru clasa a II-a, partea a II-a, Editura INTUITEXT, 2014
3
SCENARIU DIDACTIC Conținut și sarcini de învățare Etapele lecției
1.Captarea atenției
Obv.
OA1 OP1 OP2
5 min.
Strategia didactică
Activitatea propunătoarei
Activitatea preșcolarilor
Metode și procedee
„-Bună dimineața, copii! Eu mă numesc Dana, iar astăzi vom desfășura împreună ora de Matematică și explorarea mediului. ”
Elevii răspund: „Bună dimineața! ” și sunt entuziasmați.
Conversația
Captarea atenție se realizează printr-un joc de cuvinte.
Mijloace de învățământ Fișă cu jocul de cuvinte
Evaluare Forme de organizare Frontală
Aprecieri verbale.
Elevii rezolvă corect jocul de cuvinte.
ANEXA 1
2.Enunțarea temei și a obiectivelor 1 min.
OP1 OP2
„Astăzi ne vom reaminti unitățile de măsură învățate în ora anterioară (metrul, centimetrul, milimetrul)și vom rezolva împreună câteva exerciții și o fișă de lucru, iar la finalul orei vă voi oferi o recompensă în
Conversația
Elevii sunt atenți.
4
Frontală
Aprecieri verbale.
funcție de activitatea voastră la lecție.”
3.Reactualizarea cunoștințelor
OP1 OP2 OA1
5 min.
„Copii, ce temă ați avut? ” Se verifică tema oral, iar dacă se constată că există dificultăți, acestea vor fi rezolvate la tablă. Recapitulez ideile principale legate de lecție: *Unitatea principală de măsurare a lungimii este metrul(m).
Elevii citesc rezultatele exercițiilor din temă.
Elevii răspund întrebărilor adresate.
*Centimetrul(cm) este unitatea de măsură de 100 de ori mai mică decât metrul.
Conversația
Caietele
Frontală Individuală
Problematizarea
Frontală Individuală
Explicația
Frontală Individuală
*Milimetrul(mm) este unitatea de măsură de 1000 de ori mai mică decât metrul. *Lungimea poate fi măsurată cu diverse
5
Aprecieri verbale.
Aprecieri verbale.
instrumente: metrul tâmplarului, rigla, ruleta, etc.
4..Dirijarea învățării
OA1 OP1 OP2
13 min. OC4
„Deschideți manualele și caietele! Vom rezolva împreună exercițiile de la pagina 27. ”
Elevii deschid manualele și caietele. Elevii vor rezolva problemele, ieșind pe rând la tablă.
Se rezolvă exercițiul 2 de la pagina 27.
Răspuns:
Manuale
Frontală
Caiete
Individuală
a)carte, laptop, creion.
OC3
Conversația
Exercițiul
Aprecieri verbale.
b)centimetrul sau milimetrul.
OC5
Se rezolvă exercițiul 3 de la pagina 27.
Răspuns:
Individuală
a)5 mm
Aprecieri verbale.
b)10 cm c)13 cm Se rezolvă exercițiul 4 de la pagina 27.
Răspuns:
Problematizarea
b)Mario, Ada, Matei.
Observarea
6
Individuală Aprecieri verbale.
OC1
Se rezolvă exercițiul 5 de la pagina 27.
Individuală
Aprecieri verbale.
Individuală
Aprecieri verbale.
Frontală
Aprecieri verbale.
Conversația
Răspuns: a)10 mm/ 1 cm
Exercițiul
b)360 m c)41 cm d)207 m
OC2
Se rezolvă exercițiul 6 de la pagina 27.
Problematizarea Răspuns: 200 m în prima zi 350 m a doua zi 550 m în cele două zile
5.Obținerea performanței 19 min.
OP1 OP2
Le ofer elevilor câte o fișe de lucru pe care le vom lucra împreună.
Fiecare elev primește câte o fișă de lucru.
Se realizează pe tot parcursul lecției prin răspunsurile corecte la întrebări, prin
Exercițiul Problematizarea
OA1 ANEXA 2
6.Feedback
Conversația
Elevii participă cu interes.
7
Fișe de lucru
Individuală
rezolvarea corectă a exercițiilor.
7.Evaluarea
OP1
5 min
OP2
Se va realiza printr-o fișă experiment. ANEXA 3
Fiecare elev primește câte o fișă de experiment.
Conversația
Elevii sunt încântați de recompense.
Conversația
Exercițiul
Fișe experiment
Frontală
Recompense
Frontală
Individuală
Aprecieri verbale.
OA1 8.Retenția și transferul 2 min.
OA1
Aprecieri față de activitatea elevilor la oră și acordarea recompenselor.
8
Aprecieri verbale.
ANEXA 1
JOC: Încurcături printre unităţile de măsură! Descoperă submultiplii metrului. Colorează în tabelul de mai jos metrul cu roşu, iar submultiplii cu albastru. A
F
M
G
R
S
S
M
C
D
I
L
I
F
R
E
C
M
E
I
O
J
N
R
R
E
E
R
T
L
Z
E
A
E
E
N
L
P
K
E
E
S
N
C
F
E
I
R
R
S
N
R
T
I
R
I
D
W
D
T
A
D
S
T
E
T
D
T
R
R
M
D
L
D
E
C
I
M
E
T
R
U
L
F
I
U
I
E
S
O
W
D
T
M
E
K
F
U
S
N
G
L
M
E
T
R
U
L
S
D
E
T
L
Z
L
D
B
H
I
I
U
R
I
L
K
A
W
T
R
O
H
R
F
V
J
T
O
M
U
I
I
I
X
K
R
U
P
G
R
G
C
K
R
O
R
L
L
T
L
Y
I
U
L
I
F
D
D
X
L
U
C
D
E
F
K
I
M
F
L
L
Z
F
F
D
X
O
L
H
E
C
T
O
M
E
T
R
U
L
A
E
G
R
H
I
C
D
U
G
R
A
M
I
L
I
L
I
T
R
U
L
E
E
R
R
Z
U
I
K
I
L
O
M
E
T
R
U
L
R
9
ANEXA 3 FIŞĂ DE EXPERIMENT Determinaţi lungimea cărţii de matematică folosind ca instrument de măsură mai întâi radiera şi apoi rigla. Ce experimentăm?
Cu ce materiale?
Ce rezultate am obţinut?
10
Ce am observat?