1973

  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 1973 as PDF for free.

More details

  • Words: 1,015
  • Pages: 5
Druk nr 1973 Warszawa, 14 maja 2009 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja Marsza!ek Senatu Szanowny Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marsza!ku Zgodnie z art. 121 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mam zaszczyt przekaza" Panu Marsza!kowi do rozpatrzenia przez Sejm podj#te przez Senat na 33. posiedzeniu w dniu 14 maja 2009 r. uchwa!y:

- w sprawie ustawy o nauczycielskich $wiadczeniach kompensacyjnych, - w sprawie ustawy o zmianie ustawy o stra%ach gminnych, ustawy o Policji oraz ustawy - Prawo o ruchu drogowym, - w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych, - w sprawie ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spo%ywczych,

- w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zak!adach leczniczych dla zwierz"t, - w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, - w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, - w sprawie ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowi&zku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o kulturze fizycznej.

Jednocze$nie pragn# powiadomi" Pana Marsza!ka, %e Senat na tym samym posiedzeniu w dniu 14 maja 2009 r. po rozpatrzeniu: ! ustawy z dnia 23 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym

funkcjonariuszy

Policji,

Agencji

Bezpiecze'stwa

Wewn#trznego, Agencji Wywiadu, S!u%by Kontrwywiadu Wojskowego, S!u%by Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Stra%y Granicznej, Biura Ochrony Rz&du, Pa'stwowej Stra%y Po%arnej i S!u%by Wi#ziennej oraz ich rodzin, ! ustawy z dnia 23 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym %o!nierzy zawodowych oraz ich rodzin, ! ustawy z dnia 23 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o ustroju miasta sto!ecznego Warszawy, ! ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy - Kodeks morski, ! ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne, przyj&! te ustawy bez poprawek.

Z powa%aniem (-) Bogdan Borusewicz

UCHWA#A SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 14 maja 2009 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zak!adach leczniczych dla zwierz"t

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 23 kwietnia 2009 r. ustawy o zmianie ustawy o zak!adach leczniczych dla zwierz&t, odrzuca t# ustaw#.

MARSZA#EK SENATU

Bogdan BORUSEWICZ

Uzasadnienie Na posiedzeniu w dniu 14 maja 2009 r. Senat rozpatrzy! ustaw# o zmianie ustawy o zak!adach leczniczych dla zwierz&t i uchwali! jej odrzucenie w ca!o$ci. Dokonuj&c analizy dodawanego do ustawy o zak!adach leczniczych dla zwierz&t art. 6a pod k&tem spójno$ci systemu prawa, Senat uzna!, i% przepis ten nie koresponduje z tre$ci& zwolnienia przedmiotowego okre$lonego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 23b). W przepisie formu!uj&cym zwolnienie mówi si# bowiem o zwrocie kosztów "do wysoko$ci miesi#cznego rycza!tu pieni#%nego albo do wysoko$ci nieprzekraczaj&cej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, okre$lonych w odr#bnych przepisach wydanych przez w!a$ciwego ministra 1 , je%eli przebieg pojazdu, z wy!&czeniem wyp!at rycza!tu pieni#%nego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika". Natomiast dodawany przepis odnosi si# do miesi#cznego rycza!tu albo umowy cywilnoprawnej o u%ywanie pojazdu do celów s!u%bowych zawartej na zasadach okre$lonych w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy o transporcie drogowym (w przepisach tych przyj#to, %e zwrot kosztów na podstawie umowy o u%ywanie pojazdu do celów s!u%bowych nast#puje w formie miesi#cznego rycza!tu). Przyj#ta konstrukcja wyklucza, w opinii Senatorów, mo%liwo$" zwolnienia z podatku dochodowego w przypadku zwrotu kosztów do wysoko$ci nieprzekraczaj&cej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu udokumentowanego w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika. Ponadto zdaniem Senatu dodawany art. 6a nie przewiduje wprost obowi&zku pracodawcy ponoszenia kosztów u%ywania do celów s!u%bowych pojazdów nieb#d&cych jego w!asno$ci& (a tym samym nie przyznaje pracownikowi stosownego prawa) albo mo%liwo$ci przyznania pracownikowi prawa do zwrotu tych kosztów, co jest warunkiem skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób fizycznych. Przepis zosta! sformu!owany w taki sposób, %e mo%na go interpretowa" jako przyznanie stosownego prawa pracodawcy, a nie pracownikowi, a tym samym jego zakres nie odpowiada tre$ci zwolnienia przedmiotowego. Zdaniem Senatu, uchwalenie ustawy w kszta!cie przyj#tym przez Sejm skutkowa" mog!oby tym, i% kwoty wyp!acane pracownikom tytu!em zwrotu kosztów u%ywania ich prywatnych pojazdów do celów s!u%bowych nadal b#d& stanowi!y dla nich przychód ze stosunku pracy i tym samym pracownicy b#d& obowi&zani p!aci" od tych kwot podatek dochodowy.

1

Rozporz&dzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów u%ywania do celów s!u%bowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebed&cych w!asno$ci& pracodawcy, wydane na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 wrze$nia 2001 r. o transporcie drogowym.

-2-

Maj&c na uwadze, %e przepis niespójny z systemem prawa jest niefunkcjonalny (nie jest mo%liwe, aby stosowanie przepisu doprowadzi!o do osi&gni#cia celu za!o%onego przez ustawodawc#) Senat uzna!, %e dodawany przepis nie mo%e sta" si# cz#$ci& porz&dku prawnego. W sprzeczno$ci z zasad& rzetelnej legislacji (wyinterpretowanej z zasady demokratycznego pa'stwa prawnego) stoi bowiem uchwalanie przepisów przyznaj&cych prawa pozorne. Powodem odrzucenia ustawy by! równie% fakt, i% w uzasadnieniu do projektu ustawy nie wyja$niono

w

sposób

przekonuj&cy,

dlaczego

akurat

ta

grupa

zawodowa

zas!uguje

na

uprzywilejowanie. Zdaniem Senatu rozwi&zanie to mo%e budzi" w&tpliwo$ci, co do zgodno$ci analizowanego przepisu z konstytucyjn& zasad& równo$ci. Uchwalaj&c odrzucenie ustawy wzi#to równie% pod uwag#, i% w trakcie prac parlamentarnych nad ustaw& zarówno Rada Ministrów w stanowisku wobec komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o zak!adach leczniczych dla zwierz&t (a pó(niej wobec ustawy), jak i eksperci w swoich opiniach 2 , wskazywali, i% projektowana ustawa nie jest zredagowana prawid!owo (w szczególno$ci sygnalizowano, %e dodawany art. 6a sformu!owany zosta! w sposób nieuwzgl#dniaj&cy: innych analogicznych przepisów w systemie prawnym – art. 46a ustawy o lasach, czy te% art. 19 ustawy o komercjalizacji pa'stwowego przedsi#biorstwa u%yteczno$ci publicznej "Poczta Polska", ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o transporcie drogowym). Ponadto wskazywano równie% na w&tpliwo$ci zwi&zane z merytorycznym aspektem wprowadzanego rozwi&zania. W szczególno$ci Rz&d w swoim stanowisku wskazuje, i% "nie dostrzega korzy$ci spo!ecznych wynikaj&cych z proponowanego rozwi&zania", którego beneficjentem b#dzie wy!&cznie okre$lona grupa zawodowa (stanowisko Rz&du str. 3).

2

Zob. Hanna Rasz "Opinia do projektu ustawy o zmianie ustawy o zak!adach leczniczych dla zwierz"t" oraz Agnieszka Grzelak "Opinia prawna do komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o zak!adach leczniczych dla zwierz"t".

Related Documents

1973
May 2020 13
1973
May 2020 11
Miall 1973
June 2020 19
1973 India
April 2020 12
Press Release 1973
November 2019 1