Druk nr 1617 SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja
SPRAWOZDANIE KOMISJI INFRASTRUKTURY
o rz!dowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o bezpiecze"stwie morskim (druk nr 1560). Marsza!ek Sejmu – zgodnie z art. 37 ust. 1 i art. 40 ust. 1 Regulaminu Sejmu - skierowa! w dniu 9 stycznia 2009 r. powy"szy projekt ustawy do Komisji Infrastruktury do pierwszego czytania. Komisja Infrastruktury po przeprowadzeniu pierwszego czytania oraz rozpatrzeniu tego projektu ustawy na posiedzeniu w dniu 22 stycznia 2009 roku wnosi: W y s o k i S e j m uchwali# raczy za!$czony projekt ustawy.
Warszawa, dnia 22 stycznia 2009 r.
Sprawozdawca
Przewodnicz$cy Komisji
/Krzysztof Tchórzewski/
/Zbigniew Rynasiewicz/
Liczba stron : 1 IV kadencja/ druk nr 1560
Data : 2009-01-28
Nazwa pliku : 0643-02A.NK
1 Projekt
USTAWA z dnia
2009 r.
o zmianie ustawy o bezpiecze"stwie morskim1) Art. 1. W ustawie z dnia 9 listopada 2000 r. o bezpiecze%stwie morskim (Dz. U. z 2006 r. Nr 99, poz. 693, z 2007 r. Nr 107, poz. 732 i Nr 176, poz. 1238 oraz z 2008 r. Nr 171, poz. 1055) wprowadza si& nast&puj$ce zmiany: 1) w art. 3 w ust. 1 pkt 2 otrzymuje brzmienie: „2) statków o obcej przynale"no'ci znajduj$cych si& na: a) polskich morskich wodach wewn&trznych lub na polskim morzu terytorialnym, uwzgl&dniaj$c postanowienia umów mi&dzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stron$, b) polskich obszarach morskich, w zakresie przepisów o monitorowaniu i informacji o ruchu statków.”; 2) w art. 4 po ust. 1 dodaje si& ust. 1a w brzmieniu: „1a. Przepisów ustawy w zakresie monitorowania i informacji o ruchu statków, z zastrze"eniem przypadków okre'lonych w ustawie, nie stosuje si& do: 1) jednostek p!ywaj$cych S!u"by Celnej; 2) statków pe!ni$cych specjaln$ s!u"b& pa%stwow$ innych ni" okre'lone w ust. 1 i pkt 1; 3) statków rybackich, statków o warto'ci historycznej i statków rekreacyjnych lub sportowych o d!ugo'ci do 45 m.”; 3) w art. 5 dodaje si& pkt 3-7 w brzmieniu:
1)
Niniejsza ustawa dokonuje w zakresie swojej regulacji wdro"enia nast&puj$cych dyrektyw Wspólnot Europejskich: 1) dyrektywy 95/21/WE z dnia 19 czerwca 1995 r. dotycz$cej przestrzegania, w odniesieniu do "eglugi morskiej korzystaj$cej ze wspólnotowych portów oraz "eglugi morskiej po wodach znajduj$cych si& pod jurysdykcj$ Pa%stw Cz!onkowskich, mi&dzynarodowych norm bezpiecze%stwa statków i zapobiegania zanieczyszczeniom oraz pok!adowych warunków "ycia i pracy (kontrola pa%stwa portu) (Dz. Urz. WE L 157 z 07.07.1995, str. 1, Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 7, t. 2, str. 263), 2) dyrektywy 2002/59/WE z dnia 27 czerwca 2002 r. ustanawiaj$cej wspólnotowy system monitorowania i informacji o ruchu statków i uchylaj$cej dyrektyw& 93/75/WE (Dz. Urz. WE L 2008 z 05.08.2002, str. 10; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 7, t. 7, str. 12).
Liczba stron : 2 IV kadencja/ druk nr 1560
Data : 2009-01-28
Nazwa pliku : 0643-02A.NK
2
„3) inspektorze inspekcji pa%stwa portu – nale"y przez to rozumie# osob& upowa"nion$ przez organ inspekcyjny do prowadzenia inspekcji statków o obcej przynale"no'ci; 4) statku o warto'ci historycznej – nale"y przez to rozumie# statki zabytkowe i ich repliki, w tym równie" statki przeznaczone do wspierania i promocji rzemios! tradycyjnych i umiej&tno'ci "eglarskich u"ytkowane zgodnie z zasadami tradycyjnego "eglarstwa i tradycyjnych technik; 5) systemie Sirenac – nale"y przez to rozumie# system informacyjny w postaci bazy danych wyników inspekcji przeprowadzanych w regionie obj&tym obowi$zywaniem Memorandum Paryskiego w sprawie inspekcji pa%stwa portu, podpisanego w dniu 26 stycznia 1982 r.; 6) wska(niku oceny – nale"y przez to rozumie# liczbowy wska(nik obliczany dla ka"dego statku w systemie Sirenac, na podstawie przeprowadzonych inspekcji; 7) Centrum informacyjnym systemu Sirenac – nale"y przez to rozumie# organ powo!any w celu zarz$dzania systemem Sirenac.”; 4) art. 11: a) ust. 1 otrzymuje brzmienie: „ 1. Organ inspekcyjny przeprowadza inspekcj& dora(n$ statku o polskiej przynale"no'ci w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia, "e statek zosta! uszkodzony lub "e nast$pi!a zmiana w jego kad!ubie, urz$dzeniach lub wyposa"eniu, je"eli uszkodzenie lub zmiana mog$ wp!yn$# na stan bezpiecze%stwa statku, a tak"e w razie stwierdzenia lub podejrzenia, "e statek jest za!adowany ponad granice dozwolone w 'wiadectwie wolnej burty lub po!o"enie linii !adunkowej statku nie odpowiada wskazaniom zawartym w tym 'wiadectwie.”, b) dodaje si& ust. 4-7 w brzmieniu: „4. W razie stwierdzenia w wyniku inspekcji, o której mowa w ust. 1, "e: 1) stan statku lub sposób jego za!adowania czyni$ go niezdatnym do "eglugi morskiej, organ inspekcyjny, w drodze decyzji, zabrania u"ycia statku; 2) stan statku nie czyni go niezdatnym do "eglugi, lecz nie pozwala na u"ycie go do "eglugi w sposób zamierzony przez armatora, organ inspekcyjny, w drodze decyzji, zabrania u"ycia statku w sposób zamierzony, wskazuj$c jednocze'nie uchybienia, które nale"y usun$#, aby statek móg! by# w ten sposób u"yty. 5. W razie odmowy usuni&cia uchybie%, o których mowa w ust. 4 pkt 2, organ inspekcyjny mo"e, w drodze decyzji, zakaza# statkowi opuszczania portu, bazy prze!adunkowej lub morza terytorialnego albo zabroni# mu wej'cia do portu lub bazy prze!adunkowej. 6. Decyzji, o której mowa w ust. 4 i 5, nadaje si& rygor natychmiastowej wykonalno'ci. 7. Zatrzymanie statku w wykonaniu uprawnie% wynikaj$cych z ust. 4 i 5 nie uzasadnia jakichkolwiek roszcze% do organu inspekcyjnego.”;
Liczba stron : 3 IV kadencja/ druk nr 1560
Data : 2009-01-28
Nazwa pliku : 0643-02A.NK
3
5) art. 11a otrzymuje brzmienie: „Art. 11a. 1. Inspekcje statków o obcej przynale"no'ci zawijaj$cych do polskich portów przeprowadza organ inspekcyjny przy pomocy inspektora inspekcji pa%stwa portu. Inspektor ma prawo wst&pu na statki za okazaniem dokumentu identyfikacyjnego. 2. Rocznie przeprowadza si& inspekcj& co najmniej 25% ogólnej liczby statków zawijaj$cych do polskich portów, obliczonej jako 'rednia arytmetyczna z trzech ostatnich lat kalendarzowych, przy czym liczba nie poddanych inspekcji statków o obcej przynale"no'ci, które w systemie Sirenac posiadaj$ wska(nik oceny wy"szy od 50 nie mo"e by# wi&ksza ni" 5%. 3. Organ inspekcyjny, niezale"nie od warto'ci wska(nika oceny statku w systemie Sirenac, w pierwszej kolejno'ci przeprowadza inspekcje statku o obcej przynale"no'ci: 1) który: a) zosta! zg!oszony przez pilota morskiego lub podmiot zarz$dzaj$cy portem lub przystani$ morsk$, jako mog$cy stanowi# zagro"enie dla bezpiecze%stwa "eglugi, b) nie spe!nia wymaga% w zakresie przekazywania informacji o towarach niebezpiecznych lub zanieczyszczaj$cych, je"eli s$ przewo"one na statku, c) w drodze do portu bra! udzia! w kolizji lub wszed! na mielizn&, d) nie zastosowa! si& do zasad dobrej praktyki morskiej, e) nie zastosowa! si& do wymaga% obowi$zuj$cych w systemach rozgraniczenia ruchu statków przyj&tych przez Mi&dzynarodow$ Organizacj& Morsk$ (IMO), f) by! eksploatowany w sposób zagra"aj$cy bezpiecze%stwu ludzi, mienia lub 'rodowiska, g) w okresie ostatnich sze'ciu miesi&cy zosta! pozbawiony klasy lub nast$pi!o jej zawieszenie; 2) na wniosek w!a'ciwego organu innego pa%stwa cz!onkowskiego; 3) wobec którego istnieje uzasadnione podejrzenie naruszenia przepisów o ochronie 'rodowiska morskiego. 4. Inspekcj& statku o obcej przynale"no'ci mo"na przeprowadzi# tak"e na wniosek kapitana statku, cz!onka za!ogi lub zainteresowanego zwi$zku zawodowego lub innej zainteresowanej organizacji spo!ecznej. W przypadku gdy wnioskodawc$ jest osoba fizyczna, jej danych osobowych nie ujawnia si& kapitanowi i armatorowi statku. 5. W przypadku gdy wska(nik oceny statku w systemie Sirenac jest ni"szy ni" 50, organ inspekcyjny w pierwszej kolejno'ci przeprowadza inspekcj& statku o obcej przynale"no'ci, który:
Liczba stron : 4 IV kadencja/ druk nr 1560
Data : 2009-01-28
Nazwa pliku : 0643-02A.NK
4
1) zawija do polskiego portu po raz pierwszy; 2) nie zawija! do portu pa%stwa-strony Memorandum Paryskiego przez okres co najmniej 12 miesi&cy; 3) nie by! zarejestrowany w systemie Sirenac; 4) nie zosta! poddany inspekcji w porcie pa%stwa-strony Memorandum Paryskiego w okresie ostatnich sze'ciu miesi&cy; 5) podnosi bander& pa%stwa, które znajduje si& na Czarnej li'cie publikowanej w rocznych raportach Memorandum Paryskiego; 6) w wyniku ostatniej inspekcji przeprowadzonej w porcie pa%stwa-strony Memorandum Paryskiego uzyska! pozwolenie na wyj'cie z portu pod warunkiem, "e uchybienia wykazane w czasie inspekcji zostan$ usuni&te w szczególno'ci: a) przed wyj'ciem w morze, b) w nast&pnym porcie zawini&cia lub c) w terminie 14 dni; 7) podczas ostatniej inspekcji przeprowadzonej w porcie pa%stwa-strony Memorandum Paryskiego mia! stwierdzon$ znaczn$ liczb& uchybie%, tak"e je"eli uchybienia te zosta!y usuni&te; 8) zosta! zatrzymany w wyniku inspekcji przeprowadzonej w poprzednim porcie zawini&cia statku; 9) podnosi bander& pa%stwa, które nie ratyfikowa!o konwencji, o których mowa w art. 6 ust. 1 i 2 oraz w art. 18 ust. 1; 10) posiada certyfikaty w zakresie budowy statku, jego sta!ych urz$dze% i wyposa"enia lub 'wiadectwa klasy, wydane przez instytucj& klasyfikacyjn$, która nie jest uznana przez Komisj& Europejsk$; 11) posiada 'wiadectwo klasy wydane przez instytucj& klasyfikacyjn$, w stosunku do której ilo'# nieprawid!owo'ci jest wy"sza od 'redniej okre'lonej w opublikowanym rocznie raporcie Memorandum Paryskiego; 12) podlega obowi$zkowej rozszerzonej inspekcji; 13) jest eksploatowany powy"ej 13 lat. 6. Organ inspekcyjny przeprowadza tak"e inspekcj& statku o obcej przynale"no'ci, o którym mowa w art. 27b ust. 3. 7. Organ inspekcyjny nie przeprowadza inspekcji statku o obcej przynale"no'ci, który zosta! poddany inspekcji w jednym z portów pa%stw-stron Memorandum Paryskiego w okresie ostatnich sze'ciu miesi&cy, je"eli: 1) nie jest to statek, o którym mowa w ust. 2–5; 2) podczas ostatniej inspekcji nie stwierdzono uchybie%;
Liczba stron : 5 IV kadencja/ druk nr 1560
Data : 2009-01-28
Nazwa pliku : 0643-02A.NK
5
3) nie istniej$ inne okoliczno'ci uzasadniaj$ce przeprowadzenie inspekcji.”; 6) po art. 11a dodaje si& art. 11b–11i w brzmieniu: „Art. 11b. 1. Organ inspekcyjny przeprowadza obowi$zkow$ rozszerzon$ inspekcj& statku o obcej przynale"no'ci, który w systemie Sirenac posiada wska(nik oceny co najmniej 7 oraz nale"y do kategorii: 1) gazowców lub chemikaliowców, starszych ni" 10 lat, 2) masowców starszych ni" 12 lat, 3) zbiornikowców olejowych o pojemno'ci brutto powy"ej 3.000 starszych ni" 15 lat, 4) statków pasa"erskich, innych ni" promy pasa"erskie typu roro i pasa"erskie jednostki szybkie, starszych ni" 15 lat – je"eli up!yn&!o 12 miesi&cy od dnia dokonania ostatniej rozszerzonej inspekcji w porcie pa%stwa-strony Memorandum Paryskiego. Liczba statków nie poddanych obowi$zkowej rozszerzonej inspekcji nie mo"e by# wi&ksza ni" 5% ogólnej liczby statków zawijaj$cych do polskich portów, obliczonej jako 'rednia arytmetyczna z trzech ostatnich lat kalendarzowych. 2. Armator lub kapitan statku podlegaj$cego obowi$zkowej rozszerzonej inspekcji, o której mowa w ust. 1, na trzy dni przed spodziewanym zawini&ciem do portu lub przed wyj'ciem z ostatniego portu, je'li podró" ma trwa# krócej ni" trzy dni, przekazuje organowi inspekcyjnemu nast&puj$ce informacje o statku: 1) nazw& statku; 2) pa%stwo bandery statku; 3) numer IMO statku, je"eli zosta! nadany; 4) no'no'# statku; 5) dat& budowy statku, zgodnie z dat$ okre'lon$ w dokumentach bezpiecze%stwa statku; 6) rodzaj konstrukcji kad!uba, ilo'# i rodzaj !adunku oraz stan zape!nienia zbiorników !adunkowych i balastowych w przypadku zbiornikowców; 7) przybli"ony czas zawini&cia do portu; 8) planowany czas postoju statku w porcie; 9) planowane w porcie operacje, a w szczególno'ci operacje prze!adunkowe i bunkrowania paliwa; 10) planowane w porcie inspekcje, przegl$dy oraz prace remontowe. 3. Organ inspekcyjny mo"e przeprowadzi# inspekcj&, o której mowa w art. 11a, w okresie pomi&dzy dwiema rozszerzonymi inspekcjami.
Liczba stron : 6 IV kadencja/ druk nr 1560
Data : 2009-01-28
Nazwa pliku : 0643-02A.NK
6
Art. 11c. 1. W razie stwierdzenia w wyniku inspekcji, o której mowa w art. 11a i 11b, "e stan statku lub sposób jego za!adowania czyni$ go niezdatnym do "eglugi morskiej, organ inspekcyjny mo"e, w drodze decyzji, zatrzyma# statek w porcie, wskazuj$c jednocze'nie uchybienia, które nale"y usun$#. Decyzji nadaje si& rygor natychmiastowej wykonalno'ci. 2. O zatrzymaniu statku o obcej przynale"no'ci organ inspekcyjny niezw!ocznie informuje na pi'mie kapitana statku, administracj& pa%stwa bandery statku albo konsula, b$d( najbli"sze przedstawicielstwo dyplomatyczne tego pa%stwa, a tak"e w przypadku stwierdzenia uchybie% dotycz$cych klasy statku – instytucj& klasyfikacyjn$, która wyda!a statkowi certyfikaty. 3. Je"eli oprócz braku certyfikatu zarz$dzania bezpiecze%stwem lub dokumentu zgodno'ci, inspekcja, o której mowa w art. 11a i 11b, nie wyka"e innych uchybie%, organ inspekcyjny mo"e, w drodze decyzji, wyda# zgod& na wyj'cie z portu statku o obcej przynale"no'ci. O wydaniu zgody na wyj'cie z portu organ inspekcyjny niezw!ocznie informuje administracj& pa%stwa bandery statku oraz organy inspekcyjne pa%stw-stron Memorandum Paryskiego. 4. Je"eli uchybienia stwierdzone w trakcie inspekcji, o której mowa w art. 11a i 11b, nie mog$ zosta# naprawione w danym porcie, organ inspekcyjny, w drodze decyzji, zezwala statkowi o obcej przynale"no'ci na wyj'cie z portu w celu dokonania naprawy w stoczni remontowej uzgodnionej z kapitanem lub armatorem statku, po spe!nieniu warunków uzgodnionych z w!a'ciwymi w!adzami pa%stwa bandery statku. O warunkach tych organ inspekcyjny informuje dyrektora urz&du morskiego w!a'ciwego dla portu, w którym znajduje si& stocznia albo w!a'ciwe w!adze pa%stwa tego portu oraz pa%stwa-strony Memorandum Paryskiego. 5. W przypadku gdy stocznia remontowa, o której mowa w ust. 4, znajduje si& na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, organ inspekcyjny w!a'ciwy ze wzgl&du na po!o"enie stoczni remontowej przekazuje informacj& o podj&tych dzia!aniach organowi inspekcyjnemu, wydaj$cemu zezwolenie na wyj'cie z portu w celu dokonania naprawy w tej stoczni. 6. Kapitanowi statku przys!uguje prawo do wniesienia odwo!ania od decyzji, o których mowa w ust. 1, 3 i 4, o czym powinien zosta# poinformowany przez organ wydaj$cy decyzj&. 7. Zatrzymanie statku w wykonaniu uprawnie% wynikaj$cych z ust. 1–6 nie uzasadnia jakichkolwiek roszcze% do organu inspekcyjnego. Art. 11d. 1. Po usuni&ciu uchybie% statek o obcej przynale"no'ci podlega ponownej inspekcji. 2. Za przeprowadzenie ponownej inspekcji organ inspekcyjny pobiera op!at& okre'lon$ w za!$czniku do ustawy. Op!ata stanowi dochód bud"etu pa%stwa.
Liczba stron : 7 IV kadencja/ druk nr 1560
Data : 2009-01-28
Nazwa pliku : 0643-02A.NK
7
3. Ponown$ inspekcj& przeprowadza si& po uiszczeniu op!aty, o której mowa w ust. 2. Art. 11e. 1. Organ inspekcyjny, w drodze decyzji, wydaje zakaz wej'cia do portu, który zgodnie z przepisami Memorandum Paryskiego skutkuje zakazem wej'cia do wszystkich portów Rzeczypospolitej Polskiej oraz pa%stw-stron Memorandum Paryskiego statku o obcej przynale"no'ci: 1) który: a) uzyska! zgod&, o której mowa w art. 11c ust. 3, b) udaj$c si& do uzgodnionej stoczni remontowej, opu'ci! port bez spe!nienia warunków, o których mowa w art. 11c ust. 4, c) nie zawin$! do portu, w którym znajduje si& ta stocznia remontowa; 2) nale"$cego do kategorii gazowców, chemikaliowców, masowców, zbiornikowców olejowych lub statków pasa"erskich, który zosta! zatrzymany przez ten organ, je"eli jest to: a) trzecie z kolei zatrzymanie w porcie pa%stwa-strony Memorandum Paryskiego w ci$gu ostatnich 24 miesi&cy, a zatrzymany statek podnosi bander& pa%stwa, które znajduje si& na Czarnej li'cie publikowanej w rocznych raportach Memorandum Paryskiego, lub b) drugie z kolei zatrzymanie w porcie pa%stwa-strony Memorandum Paryskiego w ci$gu ostatnich 36 miesi&cy, a zatrzymany statek podnosi bander& pa%stwa, którego pozycja na Czarnej li'cie zosta!a zakwalifikowana jako o „bardzo wysokim ryzyku” lub „wysokim ryzyku”. 2. Decyzji, o której mowa w ust. 1, nadaje si& rygor natychmiastowej wykonalno'ci od chwili, gdy statek uzyska zgod& na wyj'cie z portu. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zgod& na wyj'cie z portu wydaje si& po usuni&ciu uchybie%, które doprowadzi!y do zatrzymania statku. 3. Przed wydaniem statkowi decyzji, w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b i c, organ inspekcyjny mo"e przeprowadzi# konsultacje z administracj$ pa%stwa bandery statku. 4. Organ inspekcyjny, w drodze decyzji, cofa zakaz wydany w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, je"eli armator statku przedstawi wa"ne dokumenty wymienione w art. 11c ust. 3. Decyzji nadaje si& rygor natychmiastowej wykonalno'ci. 5. Organ inspekcyjny, na wniosek armatora statku, któremu wydano zakaz w przypadku okre'lonym w ust. 1 pkt 1 lit. b, c lub w pkt 2, do którego za!$czono: 1) za'wiadczenie wydane przez administracj& pa%stwa bandery statku potwierdzaj$ce, "e statek odpowiada wymogom konwencji mi&dzynarodowych,
Liczba stron : 8 IV kadencja/ druk nr 1560
Data : 2009-01-28
Nazwa pliku : 0643-02A.NK
8
2) 'wiadectwo klasy, je"eli zosta!o wydane – przeprowadza ponown$ inspekcj& statku w uzgodnionym porcie. 6. Ponowna inspekcja ma zakres inspekcji rozszerzonej. Ponown$ inspekcj& przeprowadza si& po uiszczeniu przez armatora kosztów zwi$zanych z jej przeprowadzeniem obejmuj$cych: 1) diety, 2) koszty: a) przejazdów, dojazdów i przewozu baga"u, b) noclegów – w wysoko'ci ustalonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z pó(n. zm.2)). 7. Organ inspekcyjny, w drodze decyzji, cofa zakaz wydany w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b i c oraz w pkt 2, je"eli w wyniku ponownej inspekcji statku nie stwierdzono uchybie%, które doprowadzi!y do wydania zakazu. Decyzji nadaje si& rygor natychmiastowej wykonalno'ci. 8. O decyzjach, o których mowa w ust. 1, 4 i 7, organ inspekcyjny niezw!ocznie informuje: 1) kapitana i armatora statku; 2) w!adze pa%stwa bandery statku; 3) instytucj& klasyfikacyjn$, która wyda!a certyfikaty statku; 4) pa%stwa-strony Memorandum Paryskiego; 5) Komisj& Europejsk$; 6) Centrum informacyjne systemu Sirenac; 7) Sekretariat Memorandum Paryskiego. 9. Kapitanowi statku przys!uguje prawo do wniesienia odwo!ania od decyzji, o których mowa w ust. 1, 4 i 7, o czym powinien zosta# poinformowany przez organ wydaj$cy decyzj&. 10. W przypadku si!y wy"szej lub zdarze% losowych, w celu zmniejszenia zagro"enia bezpiecze%stwa "eglugi, dyrektor urz&du morskiego mo"e zezwoli# statkowi, o którym mowa w ust. 1 oraz w 2)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta!y og!oszone w Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 717, z 1999 r. Nr 99, poz. 1152, z 2000 r. Nr 19, poz. 239, Nr 43, poz. 489, Nr 107, poz. 1127 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 11, poz. 84, Nr 28, poz. 301, Nr 52, poz. 538, Nr 99, poz. 1075, Nr 111, poz. 1194, Nr 123, poz. 1354, Nr 128, poz. 1405 i Nr 154, poz. 1805, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 135, poz. 1146, Nr 196, poz. 1660, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679, z 2003 r. Nr 166, poz. 1608 i Nr 213, poz. 2081, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 99, poz. 1001, Nr 120, poz. 1252 i Nr 240, poz. 2407, z 2005 r. Nr 10, poz. 71, Nr 68, poz. 610, Nr 86, poz. 732 i Nr 167,l poz. 1398, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 133, poz. 935, NR 217, poz. 1587 i Nr 221, poz. 1615, z 2007 r. Nr 64, poz. 426, Nr 89, poz. 589, Nr 176, poz. 1239, Nr 181, poz. 1288 i Nr 225, poz. 1672 oraz z 2008 r. Nr 93, poz. 586 i Nr 116, poz. 740.
Liczba stron : 9 IV kadencja/ druk nr 1560
Data : 2009-01-28
Nazwa pliku : 0643-02A.NK
9
art. 11f ust. 1, na wej'cie do okre'lonego portu, je"eli kapitan lub armator tego statku zapewni, "e podejmie wszystkie niezb&dne dzia!ania w celu bezpiecznego wej'cia do portu oraz dostosuje si& do instrukcji i zalece% dyrektora urz&du morskiego. Art. 11f. 1. Dyrektor urz&du morskiego, w drodze decyzji, odmawia wej'cia do portu statkom o obcej przynale"no'ci, którym organy inspekcyjne pa%stw-stron Memorandum Paryskiego wyda!y decyzj& o odmowie wej'cia do swoich portów, skutkuj$c$ zakazem wej'cia do wszystkich portów pa%stw-stron Memorandum Paryskiego. 2. O wydaniu odmowy wej'cia do portu statkom, o których mowa w ust. 1, organ inspekcyjny zawiadamia niezw!ocznie pa%stwastrony Memorandum Paryskiego. Art. 11g. 1. Decyzje, o których mowa w art. 11c ust. 1, 3 i 4, dor&cza si& w formie pisemnej lub przy u"yciu telefaksu albo poczty elektronicznej. 2. Decyzje, o których mowa w art. 11e ust. 1, 4 i 7 oraz w art. 11f ust. 1, dor&cza si& przy u"yciu telefaksu, poczty elektronicznej albo w szczególnych przypadkach – og!asza si& ustnie. 3. W razie dor&czenia decyzji przy u"yciu telefaksu lub poczty elektronicznej, dowodem dor&czenia jest potwierdzenie transmisji danych. Art. 11h. 1. Organ inspekcyjny niezw!ocznie zamieszcza w systemie Sirenac informacje o: 1) wynikach inspekcji statków o obcej przynale"no'ci; 2) ka"dym przypadku nieprzeprowadzenia inspekcji statku o obcej przynale"no'ci, który w systemie Sirenac posiada wska(nik oceny wi&kszy od 50 lub podlega obowi$zkowej rozszerzonej inspekcji; 3) wydaniu decyzji, o których mowa w art. 11c ust. 1, 3 i 4 oraz w art. 11e ust. 1, 4 i 7. 2. Organ inspekcyjny na bie"$co podaje do publicznej wiadomo'ci na stronie internetowej urz&du morskiego informacje dotycz$ce statków, które zosta!y zatrzymane lub którym odmówiono wej'cia do portu. 3. Minister w!a'ciwy do spraw gospodarki morskiej okre'li, w drodze rozporz$dzenia, zakres i sposób podawania informacji dotycz$cych statków, o których mowa w ust. 2, bior$c pod uwag& postanowienia umów mi&dzynarodowych i przepisów prawa Unii Europejskiej w tym zakresie. Art. 11i. Minister w!a'ciwy do spraw gospodarki morskiej okre'li, w drodze rozporz$dzenia, sposób funkcjonowania inspekcji pa%stwa portu, tryb przeprowadzania inspekcji przez inspektora inspekcji pa%stwa portu oraz wzór dokumentu identyfikacyjnego inspektora, uwzgl&dniaj$c:
Liczba stron : 10 IV kadencja/ druk nr 1560
Data : 2009-01-28
Nazwa pliku : 0643-02A.NK
10
1) kwalifikacje wymagane od inspektora inspekcji pa%stwa portu, 2) sposób ustalania rocznej liczby statków poddawanych inspekcji, 3) okoliczno'ci przeprowadzenia bardziej szczegó!owej inspekcji, 4) zakres inspekcji rozszerzonej, 5) szczegó!owe kryteria uzasadniaj$ce zatrzymanie statku, 6) procedury inspekcji statków oraz list& dokumentów podlegaj$cych inspekcji – kieruj$c si& konieczno'ci$ realizacji zada% organów inspekcyjnych okre'lonych w ustawie oraz Memorandum Paryskim, a tak"e potrzeb$ podniesienia poziomu bezpiecze%stwa morskiego, ochrony 'rodowiska morskiego oraz warunków "ycia i pracy na statkach morskich.”; 7) uchyla si& art. 12; 8) w art. 16b ust. 1 otrzymuje brzmienie: „1. Statek powinien by# wyposa"ony w rejestrator danych z podró"y (VDR), spe!niaj$cy wymagania ustanowione przez Mi&dzynarodow$ Organizacj& Morsk$ (IMO), z zastrze"eniem ust. 2.”; 9) po art. 16b dodaje si& art. 16c w brzmieniu: „Art. 16c. 1. Statek uprawiaj$cy "eglug& mi&dzynarodow$ powinien by# wyposa"ony w System Identyfikacji i )ledzenia Dalekiego Zasi&gu (LRIT), spe!niaj$cy wymagania ustanowione przez Mi&dzynarodow$ Organizacj& Morsk$ (IMO), z zastrze"eniem ust. 4 pkt 2. 2. Statek wyposa"ony w system LRIT powinien utrzymywa# ten system w dzia!aniu ci$g!ym z wyj$tkiem przypadków, w których porozumienia mi&dzynarodowe, przepisy lub wymagania Mi&dzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) stanowi$ o ochronie informacji nawigacyjnej lub gdy kapitan statku uzna, "e utrzymywanie systemu LRIT w dzia!aniu stanowi# b&dzie zagro"enie dla bezpiecze%stwa i ochrony statku. 3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, kapitan statku o polskiej przynale"no'ci niezw!ocznie informuje o wy!$czeniu systemu LRIT dyrektora urz&du morskiego w!a'ciwego dla portu macierzystego statku oraz dokonuje odpowiedniego zapisu w dzienniku okr&towym z podaniem przyczyny i czasu trwania wy!$czenia systemu LRIT. 4. Minister w!a'ciwy do spraw gospodarki morskiej okre'li, w drodze rozporz$dzenia: 1) harmonogram wyposa"ania statków w system LRIT, w zale"no'ci od ich rodzaju i roku budowy,
Liczba stron : 11 IV kadencja/ druk nr 1560
Data : 2009-01-28
Nazwa pliku : 0643-02A.NK
11
2) przypadki, w których statki zwalnia si& z obowi$zku wyposa"enia w system LRIT, maj$c na uwadze obszar p!ywania oraz u"ywane przez te statki systemy identyfikacji, 3) warunki przekazywania danych z systemu LRIT do centrum danych – kieruj$c si& konieczno'ci$ zapewnienia przestrzegania przepisów Konwencji SOLAS oraz przepisów prawa Unii Europejskiej w tym zakresie.”; 10) w art. 24 ust. 3 otrzymuje brzmienie: „3. W razie stwierdzenia, "e cz!onek za!ogi nie posiada wa"nego dyplomu lub 'wiadectwa, 'wiadectwa przeszkolenia albo zezwolenia, b$d( stwierdzenia zaniedba% w organizacji lub pe!nieniu wacht, je"eli uchybienia te stwarzaj$ niebezpiecze%stwo dla osób, mienia lub 'rodowiska, organ inspekcyjny podejmuje dzia!ania, o których mowa w art. 11 ust. 1-5, w celu zapewnienia tego, aby statek nie rozpocz$! "eglugi do czasu usuni&cia tych uchybie%.”; 11) art. 27a otrzymuje brzmienie: „Art. 27a. 1. Kapitan statku znajduj$cego si& w polskich obszarach morskich informuje niezw!ocznie najbli"sz$ brzegow$ stacj& radiow$ lub S!u"b& Kontroli Ruchu Statków, zwan$ dalej „S!u"b$ VTS”, o wszystkich zdarzeniach, które: 1) maj$ wp!yw na bezpiecze%stwo statku, takie jak: kolizje, wej'cie na mielizn&, uszkodzenia lub wadliwe dzia!anie urz$dze% statku, zalanie lub przesuni&cie !adunku, uszkodzenia kad!uba lub elementów konstrukcyjnych statku; 2) zagra"aj$ bezpiecze%stwu morskiemu, takie jak: uszkodzenia urz$dze%, które mog$ wp!yn$# na zdolno'ci manewrowe lub zdatno'# do "eglugi statku, w tym wp!ywaj$ce na system nap&dowy, urz$dzenia sterowe, system wytwarzania pr$du, wyposa"enie nawigacyjne lub 'rodki !$czno'ci. 2. Informacja, o której mowa w ust. 1, powinna zawiera#: 1) nazw& statku; 2) numer IMO statku, je"eli zosta! nadany; 3) pozycj& statku; 4) port wyj'cia; 5) port przeznaczenia; 6) adres, pod którym dost&pna jest informacja o towarach niebezpiecznych lub zanieczyszczaj$cych, je"eli s$ przewo"one na statku; 7) liczb& osób na pok!adzie; 8) szczegó!y zdarzenia oraz inne informacje niezb&dne do prowadzenia akcji ratowniczych, zgodnie z wymaganiami ustanowionymi przez Mi&dzynarodow$ Organizacj& Morsk$ (IMO).
Liczba stron : 12 IV kadencja/ druk nr 1560
Data : 2009-01-28
Nazwa pliku : 0643-02A.NK
12
3. S!u"ba VTS, po otrzymaniu zg!oszenia o zagro"eniu "ycia ludzkiego lub zagro"enia zanieczyszczeniem 'rodowiska morskiego, powiadamia niezw!ocznie Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne. 4. Kapitan statku, do którego maj$ zastosowanie przepisy w zakresie zarz$dzania bezpieczn$ eksploatacj$ wynikaj$ce z Mi&dzynarodowego Kodeksu zarz$dzania bezpieczn$ eksploatacj$ statków i zapobieganiem zanieczyszczaniu (Kodeks ISM), okre'lonego w rozdziale IX Konwencji SOLAS, zgodnie z tym Kodeksem, informuje armatora o ka"dym zdarzeniu, o którym mowa w ust. 1. Armator, po uzyskaniu takiej informacji, jest obowi$zany niezw!ocznie skontaktowa# si& z w!a'ciw$ S!u"b$ VTS i, je"eli jest to konieczne, pozosta# do jej dyspozycji. 5. Je"eli w przypadkach, o których mowa w ust. 1, kapitan statku lub S!u"ba VTS nie mo"e skontaktowa# si& z armatorem statku, dyrektor urz&du morskiego jest obowi$zany powiadomi# o zaistnia!ej sytuacji organ pa%stwa, który wyda! dokument zgodno'ci lub certyfikat zarz$dzania bezpiecze%stwem. W przypadku statku o polskiej przynale"no'ci dyrektor urz&du morskiego mo"e cofn$# te dokumenty, je"eli stwierdzono znaczne nieprawid!owo'ci w funkcjonowaniu systemu zarz$dzania bezpiecze%stwem armatora.”; 12) po art. 27a dodaje si& art. 27b i 27c w brzmieniu: „Art. 27b. 1. Statki: 1) które w czasie swojej podró"y: a) uczestniczy!y w zdarzeniach na morzu, o których mowa w art. 27a ust. 1, b) uczestniczy!y w wypadku lub na których nast$pi!o zdarzenie powoduj$ce zagro"enie zanieczyszczeniem 'rodowiska morskiego lub zanieczyszczenie 'rodowiska morskiego, 2) których odpowiednio armator lub kapitan nie wywi$za! si& z obowi$zków: a) zg!aszania lub przekazywania informacji, okre'lonych w art. 27a ust. 2 oraz w art. 28a, b) zg!aszania lub przekazywania informacji okre'lonych w art. 10a ust. 1 ustawy z dnia 16 marca 1995 r. o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki (Dz. U. z 2006 r. Nr 99, poz. 692 oraz z 2007 r. Nr 176, poz. 1238), c) dostosowania si& do zasad ruchu statków w wyznaczonych systemach rozgraniczenia ruchu statków i trasach przep!ywu,
Liczba stron : 13 IV kadencja/ druk nr 1560
Data : 2009-01-28
Nazwa pliku : 0643-02A.NK
13
d) z!o"enia stosownych meldunków wymaganych obowi$zkowymi systemami zg!aszania statków obowi$zuj$cymi w polskich obszarach morskich, e) podporz$dkowania si& nakazom, ostrze"eniom, instrukcjom i zaleceniom S!u"by VTS, 3) w odniesieniu do których istniej$ dowody lub uzasadnione podejrzenie o naruszeniu przepisów o ochronie 'rodowiska morskiego, 4) o których mowa w art. 11a ust. 3 i 4, lub którym organy inspekcyjne pa%stw-stron Memorandum Paryskiego odmówi!y wej'cia do portów – uwa"a si& za statki stanowi$ce potencjalne niebezpiecze%stwo dla "eglugi lub zagro"enie dla bezpiecze%stwa na morzu, bezpiecze%stwa ludzi lub 'rodowiska morskiego. 2. Dyrektor urz&du morskiego, posiadaj$cy informacje o statkach, o których mowa w ust. 1, zapewnia, aby ruch tych statków by! monitorowany przez S!u"b& VTS oraz niezw!ocznie informuje o tych statkach, za po'rednictwem S!u"by VTS, w!a'ciwe organy pa%stw cz!onkowskich Unii Europejskiej, po!o"onych wzd!u" planowanej trasy tych statków oraz podmioty okre'lone w art. 27c ust. 2. 3. Je"eli dyrektor w!a'ciwego urz&du morskiego powe(mie uzasadnione podejrzenie, "e statek, o którym mowa w ust. 1, stanowi powa"ne niebezpiecze%stwo dla "eglugi lub zagro"enie dla bezpiecze%stwa na morzu, bezpiecze%stwa ludzi lub 'rodowiska morskiego, mo"e zasi&gn$# informacji o tym statku, w szczególno'ci za po'rednictwem europejskiego systemu monitorowania ruchu statków i przekazywania informacji, lub dokona# inspekcji takiego statku. Inspekcja mo"e by# równie" dokonana na "$danie w!a'ciwych organów pa%stw cz!onkowskich Unii Europejskiej. O podj&tych dzia!aniach dyrektor urz&du morskiego informuje pa%stwo bandery statku, pa%stwo do którego statek si& udaje oraz zainteresowane pa%stwa cz!onkowskie Unii Europejskiej. Art. 27c. 1. Ustanawia si& Narodowy System Monitorowania Ruchu Statków i Przekazywania Informacji (National SafeSeaNet). 2. Minister w!a'ciwy do spraw gospodarki morskiej okre'li, w drodze rozporz$dzenia: 1) sposób funkcjonowania i organizacj& Narodowego Systemu Monitorowania Ruchu Statków i Przekazywania Informacji, 2) obowi$zki S!u"by VTS dotycz$ce monitorowania statków, 3) sposób przekazywania informacji o statkach, o których mowa w art. 27b ust. 2, oraz podmioty, którym przekazuje si& te informacje, 4) sposób rozpowszechniania informacji o zdarzeniach, o których mowa w art. 27a ust. 1, oraz o statkach, o których mowa w art. 27b ust. 1,
Liczba stron : 14 IV kadencja/ druk nr 1560
Data : 2009-01-28
Nazwa pliku : 0643-02A.NK
14
5) wymagania wobec systemów teleinformatycznych dzia!aj$cych w ramach Narodowego Systemu Monitorowania Ruchu Statków i Przekazywania Informacji – kieruj$c si& konieczno'ci$ zapewnienia realizacji zada% w zakresie monitorowania i przekazywania informacji o statkach, okre'lonych w ustawie, a tak"e konieczno'ci$ zapewnienia infrastruktury niezb&dnej do wykonywania tych zada%, w celu poprawy bezpiecze%stwa i efektywno'ci ruchu statków, skuteczno'ci dzia!a% ratowniczych w razie wypadków lub w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych na morzu oraz dzia!a% w zakresie zapobiegania i wykrywania zanieczyszcze% powodowanych przez statki.”; 13) w art. 28a dodaje si& ust. 3 w brzmieniu: „3. Jednostki p!ywaj$ce Marynarki Wojennej, Stra"y Granicznej, Policji oraz S!u"by Celnej obowi$zane s$ przed wej'ciem do portu i przed opuszczeniem portu lub kotwicowiska przekaza# kapitanowi portu informacj& dotycz$c$ identyfikacji statku.”; 14) w art. 36 dodaje si& ust. 9 w brzmieniu: „9. Je"eli pilot morski w trakcie wykonywania us!ug pilotowych stwierdzi lub powe(mie uzasadnione podejrzenie, "e stan statku posiada braki, które mog!yby utrudni# bezpieczn$ "eglug& statku lub które mog!yby stanowi# zagro"enie zanieczyszczeniem 'rodowiska morskiego, jest obowi$zany niezw!ocznie poinformowa# w!a'ciwe organy inspekcyjne.”; 15) w art. 37 dodaje si& ust. 5 w brzmieniu: „5. Je"eli podmiot zarz$dzaj$cy portem lub przystani$ morsk$ stwierdzi lub powe(mie uzasadnione podejrzenie, "e stan statku posiada braki, które mog!yby zagra"a# bezpiecze%stwu statku lub które mog!yby stanowi# zagro"enie zanieczyszczeniem 'rodowiska morskiego, jest obowi$zany niezw!ocznie poinformowa# w!a'ciwe organy inspekcyjne.”; 16) po art. 39 dodaje si& art. 39a w brzmieniu: „Art. 39a. Dane dotycz$ce monitorowania i informacji o ruchu statków chroni si& przed nieuprawnionym dost&pem lub ujawnieniem.”; 17) w art. 52 pkt 5 otrzymuje brzmienie: „5) nie przekazuje informacji w przypadkach, o których mowa w art. 11b ust. 2, w art. 27a, w art. 28a, w art. 36 ust. 9 i w art. 37 ust. 5,”; 18) w za!$czniku do ustawy w dziale I pkt 17.1 otrzymuje brzmienie: „17.1 Za ponown$ inspekcj& statku o obcej przynale"no'ci zatrzymanego przez organ inspekcyjny 4.000 j.t.”. Art. 2. Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 11a ust. 4 i 5 ustawy, o której mowa w art. 1, zachowuj$ moc do dnia wej'cia w "ycie przepisów wy-
Liczba stron : 15 IV kadencja/ druk nr 1560
Data : 2009-01-28
Nazwa pliku : 0643-02A.NK
15
konawczych wydanych na podstawie art. 11h ust. 3 i art. 11i tej ustawy, w brzmieniu nadanym niniejsz$ ustaw$. Art. 3. Ustawa wchodzi w "ycie po up!ywie 14 dni od dnia og!oszenia.
# & IJRZĄD KOMITETU INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ SEKRETARZ KOMITETU INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ SEKRETARZ STAN]'U Mikolaj Dowgielewicz /_1 .
MI I . MDĄl 4, oqDP] ( f
, ' )./' Warszawa, anta,t6 sryczJ):a 2009 r.
Pan Zbigniew Rynasiewicz Przewodniczący Komisji Infrastruktury Sejm Rzecrypospolitej Polskiej
opinia o zgodnoś ciz prawem Unii Europejskiei rządowegoprojektu ustaw o zmianie ustaw,o bezpieczeństwiemorskim (ilruk nr 1617), rr1'ra onana podstawie art.2 ust' 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Komitecie Integracji Europejskiej @z. U. Nr 10ó, poz. 494' z póź l. zm.) w związku z art. 42 ust. 4 i art. 54 ust. 1 Regu|aminu Sejmu przez Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Mikolaja Dowgielewicza SzanownyP anie P rzewodniczący, W związku z przedł oź zonymsprawozdaniem Komisji Infrastruhury o rządowym projekcie ustąwyo imianie ustav)yo bezpieczeństwiemorskim_ pismo rrr INF-0150.l42-08 pozwalam sobie wyrazić następującąopinię: Przedmiotowa regulacja jest zgodna z prawem Unii Europejskiej, Z pou,a aniem,
Do uprzeimej wiadomoś ci: Pan Tadeusz Jarmuziewicz sekętalz stanu Ministersfwo In&astruknrry