Warszawa, 1 kwietnia 2009 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja Prezes Rady Ministrów DSPA-140-72(3)/09 Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
Przekazuj" przyj"te komisyjnego projektu ustawy
przez
Rad!
Ministrów
stanowisko
wobec
- o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druki nr 1406 i 1406-A). Jednocze#nie informuj", $e Rada Ministrów upowa$ni!a Ministra Finansów do reprezentowania Rz%du w tej sprawie w toku prac parlamentarnych.
(-) Donald Tusk
Stanowisko Rz"du do komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druki nr 1406 i 1406-A)
Projektowana ustawa wprowadza zmian" do art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.). W obecnym stanie prawnym, wolna od podatku dochodowego jest warto!" rzeczowych !wiadcze# otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w ca$o!ci ze !rodków zak$adowego funduszu !wiadcze# socjalnych lub funduszy zwi%zków zawodowych - do wysoko!ci nieprzekraczaj%cej w roku podatkowym kwoty 380 z$; rzeczowymi !wiadczeniami nie s% bony, talony i inne znaki, uprawniaj%ce do ich wymiany na towary lub us$ugi. Z literalnego brzmienia przepisu wynika, $e bony, talony i inne znaki, uprawniaj%ce do ich wymiany na towary lub us!ugi, nie mieszcz% si" w zakresie zwolnienia okre#lonego w tym przepisie, a ich warto#& zaliczana jest do przychodów ze stosunku pracy i opodatkowana na zasadach okre#lonych w art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projektodawcy proponuj% nadanie nowego brzmienia pkt 67 w art. 21 w ust. 1 ww. ustawy, stosownie do którego wolne od podatku dochodowego by$yby !wiadczenia pochodz%ce ze !rodków zak$adowego funduszu !wiadcze# socjalnych lub funduszy zwi%zków zawodowych przeznaczone na cele okre!lone w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zak$adowym funduszu !wiadcze# socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, ze zm.) - do wysoko!ci nieprzekraczaj%cej w roku podatkowym kwoty 380 z$. Propozycja zmierza zatem do: ! obj"cia zwolnieniem nie tylko #wiadcze' udzielanych pracownikom, ale tak$e innym osobom uprawnionym do korzystania z zak!adowego funduszu #wiadcze' socjalnych (np. cz!onkom rodzin pracownika), ! obj"cia zwolnieniem jedynie #wiadcze' przeznaczonych na dzia!alno#& socjaln%, tj. na us!ugi #wiadczone przez pracodawców na rzecz ró$nych form wypoczynku, dzia!alno#& kulturalno-o#wiatow%, sportowo-rekreacyjn%, opiek" nad dzie&mi w $!obkach, przedszkolach oraz innych form wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a tak$e zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach okre#lonych umow%, ! przywrócenia w przepisach podatkowych zwolnienia obejmuj%cego bony (poprzez rezygnacj" z obecnie obowi%zuj%cego wy!%czenia zawartego w nowelizowanym przepisie), ! obj"cia zwolnieniem tak$e #wiadcze' o charakterze pieni"$nym. Projektodawcy proponuj% zachowanie obowi%zuj%cego obecnie ograniczenia, do którego otrzymane #wiadczenie jest zwolnione z opodatkowania. Limit ten wynosi 380 z! rocznie. Projekt przewiduje wej#cie w $ycie tej zmiany z dniem 1 stycznia 2009 r. Rada Ministrów pozytywnie ocenia proponowane w projekcie ustawy zmiany.
Przepisy podatkowe, w latach ubieg!ych, przewidywa!y mo$liwo#& zwolnienia z opodatkowania bonu (jako rzeczowego #wiadczenia). Jednak$e ustawa z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956, ze zm.) zmieni!a zakres zwolnienia przedmiotowego dotycz%cego rzeczowych #wiadcze' otrzymywanych przez pracownika. Zmiana ta wesz!a w $ycie od dnia 1 stycznia 2004 r. Nie mo$na zgodzi& si" z arbitralnym stwierdzeniem zawartym w uzasadnieniu (do!%czonym do druku nr 1406), i$ „projektowana zmiana b"dzie mia!a neutralny wp!yw na dochody bud$etowe, poniewa$ w $aden sposób nie wp!ynie na podstaw" opodatkowania pracownika i pracodawcy.” Faktyczny skutek finansowy zwolnienia od opodatkowania proponowanych #wiadcze' jest natomiast trudny do okre#lenia z uwagi na brak danych w tym zakresie. Zak!adaj%c, $e 10% pracowników (ok. 945 tys. osób) otrzymuje obecnie #wiadczenia wolne od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ww. ustawy w wysoko#ci obowi%zuj%cego limitu, tj. 380 z!, !%czna warto#& otrzymanych przez t" grup" #wiadcze' wynosi 359,1 mln z!, a skutek zwolnienia - 68 mln z#. Trudno jest przewidzie& przysz!e zachowania pracodawców, czy zwi%zków zawodowych oraz to czy ich sytuacja finansowa pozwoli na ponoszenie zwi"kszonych #wiadcze' na rzecz pracowników, czy cz!onków zwi%zków zawodowych. Ponadto nowy zakres zwolnienia zaw"$ony jedynie do #wiadcze' przeznaczonych na dzia!alno#& socjaln% mo$e oznacza&, i$ wydatki na ten cel nie b"d% wi"ksze, o tych które s% obecnie dokonywane. Nale$y zauwa$y&, i$ projekt przewiduje, i$ ustawa ma wej#& w $ycie z dniem 1 stycznia 2009 r. Nie wydaje si" uzasadnione, aby projektowanym normom nadawa& wsteczn% moc wej#cia w $ycie. Je$eli projektodawcy chc%, aby nowe regulacje dotyczy!y dochodów uzyskanych przez podatnika od pocz%tku roku, powinni - przed przepisem normuj%cym wej#cie w $ycie - doda& norm", z której wynika& b"dzie, i$ ustawa ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2009 r. Przedstawiaj%c powy$sze Rada Ministrów proponuje kontynuowanie prac nad projektem w zaproponowanym powy$ej kszta!cie, przyznaj%cym zwolnienie jedynie w odniesieniu do #wiadcze' o charakterze socjalnym okre#lonym w ustawie o zak!adowym funduszu #wiadcze' socjalnych.