1406-s

  • April 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 1406-s as PDF for free.

More details

  • Words: 784
  • Pages: 3
Warszawa, 1 kwietnia 2009 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja Prezes Rady Ministrów DSPA-140-72(3)/09 Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Przekazuj" przyj"te komisyjnego projektu ustawy

przez

Rad!

Ministrów

stanowisko

wobec

- o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druki nr 1406 i 1406-A). Jednocze#nie informuj", $e Rada Ministrów upowa$ni!a Ministra Finansów do reprezentowania Rz%du w tej sprawie w toku prac parlamentarnych.

(-) Donald Tusk

Stanowisko Rz"du do komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druki nr 1406 i 1406-A)

Projektowana ustawa wprowadza zmian" do art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.). W obecnym stanie prawnym, wolna od podatku dochodowego jest warto!" rzeczowych !wiadcze# otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w ca$o!ci ze !rodków zak$adowego funduszu !wiadcze# socjalnych lub funduszy zwi%zków zawodowych - do wysoko!ci nieprzekraczaj%cej w roku podatkowym kwoty 380 z$; rzeczowymi !wiadczeniami nie s% bony, talony i inne znaki, uprawniaj%ce do ich wymiany na towary lub us$ugi. Z literalnego brzmienia przepisu wynika, $e bony, talony i inne znaki, uprawniaj%ce do ich wymiany na towary lub us!ugi, nie mieszcz% si" w zakresie zwolnienia okre#lonego w tym przepisie, a ich warto#& zaliczana jest do przychodów ze stosunku pracy i opodatkowana na zasadach okre#lonych w art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projektodawcy proponuj% nadanie nowego brzmienia pkt 67 w art. 21 w ust. 1 ww. ustawy, stosownie do którego wolne od podatku dochodowego by$yby !wiadczenia pochodz%ce ze !rodków zak$adowego funduszu !wiadcze# socjalnych lub funduszy zwi%zków zawodowych przeznaczone na cele okre!lone w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zak$adowym funduszu !wiadcze# socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, ze zm.) - do wysoko!ci nieprzekraczaj%cej w roku podatkowym kwoty 380 z$. Propozycja zmierza zatem do: ! obj"cia zwolnieniem nie tylko #wiadcze' udzielanych pracownikom, ale tak$e innym osobom uprawnionym do korzystania z zak!adowego funduszu #wiadcze' socjalnych (np. cz!onkom rodzin pracownika), ! obj"cia zwolnieniem jedynie #wiadcze' przeznaczonych na dzia!alno#& socjaln%, tj. na us!ugi #wiadczone przez pracodawców na rzecz ró$nych form wypoczynku, dzia!alno#& kulturalno-o#wiatow%, sportowo-rekreacyjn%, opiek" nad dzie&mi w $!obkach, przedszkolach oraz innych form wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a tak$e zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach okre#lonych umow%, ! przywrócenia w przepisach podatkowych zwolnienia obejmuj%cego bony (poprzez rezygnacj" z obecnie obowi%zuj%cego wy!%czenia zawartego w nowelizowanym przepisie), ! obj"cia zwolnieniem tak$e #wiadcze' o charakterze pieni"$nym. Projektodawcy proponuj% zachowanie obowi%zuj%cego obecnie ograniczenia, do którego otrzymane #wiadczenie jest zwolnione z opodatkowania. Limit ten wynosi 380 z! rocznie. Projekt przewiduje wej#cie w $ycie tej zmiany z dniem 1 stycznia 2009 r. Rada Ministrów pozytywnie ocenia proponowane w projekcie ustawy zmiany.

Przepisy podatkowe, w latach ubieg!ych, przewidywa!y mo$liwo#& zwolnienia z opodatkowania bonu (jako rzeczowego #wiadczenia). Jednak$e ustawa z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956, ze zm.) zmieni!a zakres zwolnienia przedmiotowego dotycz%cego rzeczowych #wiadcze' otrzymywanych przez pracownika. Zmiana ta wesz!a w $ycie od dnia 1 stycznia 2004 r. Nie mo$na zgodzi& si" z arbitralnym stwierdzeniem zawartym w uzasadnieniu (do!%czonym do druku nr 1406), i$ „projektowana zmiana b"dzie mia!a neutralny wp!yw na dochody bud$etowe, poniewa$ w $aden sposób nie wp!ynie na podstaw" opodatkowania pracownika i pracodawcy.” Faktyczny skutek finansowy zwolnienia od opodatkowania proponowanych #wiadcze' jest natomiast trudny do okre#lenia z uwagi na brak danych w tym zakresie. Zak!adaj%c, $e 10% pracowników (ok. 945 tys. osób) otrzymuje obecnie #wiadczenia wolne od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ww. ustawy w wysoko#ci obowi%zuj%cego limitu, tj. 380 z!, !%czna warto#& otrzymanych przez t" grup" #wiadcze' wynosi 359,1 mln z!, a skutek zwolnienia - 68 mln z#. Trudno jest przewidzie& przysz!e zachowania pracodawców, czy zwi%zków zawodowych oraz to czy ich sytuacja finansowa pozwoli na ponoszenie zwi"kszonych #wiadcze' na rzecz pracowników, czy cz!onków zwi%zków zawodowych. Ponadto nowy zakres zwolnienia zaw"$ony jedynie do #wiadcze' przeznaczonych na dzia!alno#& socjaln% mo$e oznacza&, i$ wydatki na ten cel nie b"d% wi"ksze, o tych które s% obecnie dokonywane. Nale$y zauwa$y&, i$ projekt przewiduje, i$ ustawa ma wej#& w $ycie z dniem 1 stycznia 2009 r. Nie wydaje si" uzasadnione, aby projektowanym normom nadawa& wsteczn% moc wej#cia w $ycie. Je$eli projektodawcy chc%, aby nowe regulacje dotyczy!y dochodów uzyskanych przez podatnika od pocz%tku roku, powinni - przed przepisem normuj%cym wej#cie w $ycie - doda& norm", z której wynika& b"dzie, i$ ustawa ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2009 r. Przedstawiaj%c powy$sze Rada Ministrów proponuje kontynuowanie prac nad projektem w zaproponowanym powy$ej kszta!cie, przyznaj%cym zwolnienie jedynie w odniesieniu do #wiadcze' o charakterze socjalnym okre#lonym w ustawie o zak!adowym funduszu #wiadcze' socjalnych.