1284

  • November 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 1284 as PDF for free.

More details

  • Words: 1,536
  • Pages: 9
Druk nr 1284 Warszawa, 5 wrze!nia 2008 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja

Pan Bronis"aw Komorowski Marsza"ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 118 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. i na podstawie art. 32 ust. 2 regulaminu Sejmu ni#ej podpisani pos"owie wnosz$ projekt ustawy:

- o zmianie ustawy o !wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze !rodków publicznych. Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy upowa#niamy pani$ pose" Joann% Senyszyn. (-) Romuald Ajchler; (-) Anna Ba&kowska; (-) Eugeniusz Czykwin; (-) Tomasz Garbowski; (-) Witold Gintowt-Dziewa"towski; (-) Henryk Go"%biewski; (-) Ryszard Kalisz; (-) Witold Klepacz; (-) Jan Kochanowski; (-) Wac"aw Martyniuk; (-) Krzysztof Matyjaszczyk; (-) Grzegorz Napieralski; (-) Wojciech Olejniczak; (-) Artur Ostrowski; (-) Stanis"aw Rydzo&; (-) Joanna Senyszyn; (-) El#bieta Streker-Dembi&ska; (-) Wies"aw Andrzej Szczepa&ski; (-) Tadeusz Tomaszewski; (-) Marek Wiki&ski; (-) Stanis"aw Wzi$tek; (-) Janusz Zemke.

Projekt USTAWA z dnia

2008 r.

o zmianie ustawy o !wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze !rodków publicznych Art. 1 W ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o !wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze !rodków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) wprowadza si% nast%puj$ce zmiany: 1) w art. 15 dodaje si% ust. 1a brzmieniu: „1a. 'wiadczeniobiorcy maj$ równie#, na zasadach okre!lonych w ustawie, prawo do !wiadcze& opieki zdrowotnej, których celem jest wydanie zdrowego potomstwa, w tym do stosowania zap"odnienia pozaustrojowego w ramach trzech cykli.”, 2) w art. 27 w ust. 1 pkt 5 otrzymuje brzmienie: „5) prowadzenie bada& profilaktycznych obejmuj$cych kobiety w ci$#y, w tym bada& prenatalnych zalecanych w grupach ryzyka i u kobiet powy#ej 3 5 roku #ycia oraz profilaktyki stomatologicznej,”. Art. 2 1. Ustawa wchodzi w #ycie po up"ywie 14 dni od dnia og"oszenia, z zastrze#eniem ust. 2. 2. Przepisy ustawy zostan$ po raz pierwszy zastosowane w post%powaniu w sprawie zawarcia umów ze !wiadczeniodawcami na 2009 r.

Uzasadnienie Celem projektowanej ustawy o zmianie ustawy o !wiadczeniach zdrowotnych finansowanych ze !rodków publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 210, 2135) jest ustanowienie nowego porz$dku prawnego w bardzo wa#nej kwestii spo"ecznej, która dotyczy w Polsce ponad miliona par dotkni%tych niep"odno!ci$. Definicja zdrowia reprodukcyjnego zak"ada, #e jest to dobrostan fizyczny, psychiczny i spo"eczny zwi$zany ze spe"nieniem oczekiwa& rozrodczych. Niep"odno!( jest zatem bez w$tpienia chorob$. WHO uznaje j$ za chorob% spo"eczn$ ze wzgl%du na zasi%g (dotyczy 10-15% populacji, czyli 60-80 min par) i skutki. Nale#$ do nich: utrata zainteresowania codziennymi zaj%ciami, nie opuszczaj$ca depresja, napi%te kontakty z rodzin$, partnerem, kolegami. Pojawiaj$ si% trudno!ci w my!leniu o czym! innym ni# niep"odno!(, wysoki poziom niepokoju, zmniejszona wydolno!( do wykonywania zada&, trudno!ci z koncentracj$. W!ród objawów psychologicznych wymienia si% równie# zaburzenia snu, zmiany apetytu (wzrost lub obni#enie), nadu#ywanie leków i alkoholu. Pojawiaj$ si% my!li o !mierci lub samobójstwie, dochodzi do spo"ecznej izolacji. Jak pisze prof. Szamatowicz, „stres niep"odno!ci” porównywalny jest ze stresem po rozpoznaniu chorób nowotworowych oraz zawa"u mi%!nia sercowego i tylko AIDS jest postrzegany jako choroba o negatywnym wi%kszym wp"ywie na #ycie. Niep"odno!( jest w Polsce niedowarto!ciowana. Prowadzi ona do g"%bokich zmian w uk"adzie partnerskim, w tym do rozwodów. Powszechnie stosowana definicja niep"odno!ci przyjmuje, #e o tej chorobie mo#na mówi(, je!li do ci$#y nie dochodzi po roku wspó"#ycia p"ciowego bez stosowania !rodków antykoncepcyjnych. Wspó"cze!nie niep"odno!( dotyczy w nieco wi%kszym stopniu m%#czyzn ni# kobiet. Do!( szeroki jest zakres metod leczniczych w niep"odno!ci które mo#na podzieli( na trzy grupy. Pierwsza grupa to post%powanie farmakologiczne, Druga - leczenie zabiegowe w tym chirurgia, mikrochirurgia i endoskopia zabiegowa. I wreszcie trzecia grupa to techniki rozrodu wspomaganego medycznie (ART) w tym pozaustrojowe zap"odnienie i przeniesienie embrionu, czyli metoda in vitro. W wielu przypadkach metoda in vitro stanowi$ jedyn$ szans% na ci$#%. Jest metod$ ostatniej szansy, gdy wcze!niejsze leczenie by"o nieskuteczne. Skuteczno!( leczenia t$ waha si% w przedziale 15-40%. Przeciwnicy leczenia niep"odno!ci za pomoc$ ART podkre!laj$ niskie procenty ci$# i porodów po ART zapominaj$c, #e przewy#szaj$ one to, co dzieje si% w sposób naturalny (w rozrodzie naturalnym obumiera do 70% embrionów). Powtarzanie cykli terapeutycznych prowadzi do powodzenia nawet w 70% przypadków. Artyku" 16 uniwersalnej deklaracji praw cz"owieka stanowi, #e „prawo do posiadania potomstwa jest podstawowym prawem cz"owieka". Stosowanie me-

tody in vitro umo#liwia realizacj% tego prawa. W Polsce dost%p do tego prawa jest ograniczony ze wzgl%du na wysokie koszty metody in vitro (koszt jednej procedury zap"odnienia pozaustrojowego wynosi !rednio 5 000 z", a z uwzgl%dnieniem kosztów poprzedzaj$cego leczenia farmakologicznego 9 000 z"). Stanowi to swoist$ dyskryminacj% ze wzgl%du na stan zamo#no!ci. Dlatego finansowanie zabiegów in vitro ze !rodków publicznych jest w pe"ni uzasadnione, jako zapewniaj$ce równy dost%p wszystkim ubezpieczonym. Przed"o#ony projekt zmierza do ustanowienia czytelnego porz$dku prawnego dla medycznych procedur wspomagania rodzicielstwa. Zmiany ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o !wiadczeniach zdrowotnych finansowanych ze !rodków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135), ograniczaj$ si% do dodania w art. 15 ust la i zmiany brzmienia art. 27 ust. 1 pkt. 5. W dodawanym przepisie chodzi o wyra#enie woli ustawodawcy, aby procedury medyczne wspomagania rozrodu by"y dost%pne i finansowane ze !rodków publicznych. Propozycja zmierza jednak do ograniczenia dost%pnych procedur do trzech cykli terapeutycznych. W obecnym stanie finansów publicznych przeznaczonych na s"u#b% zdrowia pa&stwa nie sta( na prowadzenie terapii w nieograniczonym zakresie. Zmiana w art. 27 ust. 1 pkt. 5 zmierza do usuni%cia oczywistego absurdu, jakim jest dopuszczenie bada& prenatalnych u przysz"ych matek, które przekroczy"y 40. rok #ycia. Po pierwsze: dlatego, #e zagro#enie chorobami okresu p"odowego gwa"townie ro!nie u kobiet, które przekroczy"y 35. rok #ycia. Po drugie: dlatego, #e kobiety, które przekroczy"y 40. rok #ycia wyj$tkowo rzadko decyduj$ si% na macierzy&stwo. Dlatego te# obecne brzmienie art. 27 ust. 1 pkt. 5 ustawy jest tylko pozornym za"atwieniem problemu. Daje uprawnienie osobom, które raczej z niego nie skorzystaj$, a odmawia go licznej grupie zainteresowanych kobiet, zagro#onych ci$#$ wysokiego ryzyka. Wprowadzenie planowanej nowelizacji spowoduje konieczno!( wydatkowania !rodków publicznych w kwocie 112 500 000 z" rocznie. Wielko!( populacji polskiej, wymagaj$cej leczenia metodami in vitro wynosi oko"o 25 000 par rocznie, z czego nie wi%cej ni# po"owa b%dzie zainteresowana zastosowaniem tych metod (12 500 x 9 000 z" = 112 500 000 z"). Przedmiot ustawy nie jest obj%ty prawem Unii Europejskiej. Projekt nie zosta" poddany konsultacjom, o których mowa w art. 34 ust. 3 Regulaminu Sejmu RP.

Warszawa, 22 wrze!nia 2008 r. BAS-WAEM-2430/08 Pan Bronis"aw Komorowski Marsza"ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Opinia prawna w sprawie zgodno!ci z prawem Unii Europejskiej poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o !wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze !rodków publicznych (przedstawiciel wnioskodawców: pose" Joanna Senyszyn) Na podstawie art. 34 ust. 9 uchwa"y Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 roku – Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Monitor Polski z 2002 r., Nr 23, poz. 398, ze zmianami) sporz$dza si% nast%puj$c$ opini%:

1. Przedmiot projektu ustawy Projekt zak"ada wprowadzenie zmian do ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o !wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze !rodków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135, ze zmianami). Proponuje si% zmian% przepisów dotycz$cych zakresu !wiadcze&, do których uprawnieni s$, na zasadach okre!lonych w tej ustawie, !wiadczeniobiorcy. Zmiany polegaj$ na: ! dodaniu przepisu okre!laj$cego prawo !wiadczeniobiorców do !wiadcze& opieki zdrowotnej, których celem jest wydanie zdrowego potomstwa, w tym stosowania zap"odnienia pozaustrojowego w ramach trzech cykli (dodanie nowego art. 15 ust. 1a ustawy), ! zmianie przepisu okre!laj$cego uprawnienie kobiet do przeprowadzenia bada& prenatalnych. Zmiana ta polega na obj%ciu tymi !wiadczeniami tak#e kobiet w wieku 35 – 40 lat (zmiana art. 27 ust. 1 pkt 5 ustawy). Projekt przewiduje wej!cie w #ycie ustawy po up"ywie 14 dni od dnia og"oszenia, z tym #e jej przepisy maj$ zosta( „po raz pierwszy zastosowane w post%powaniu w sprawie zawarcia umów ze !wiadczeniodawcami na 2009 r.” 2. Stan prawa Unii Europejskiej w materii obj#tej projektem Prawo Unii Europejskiej nie reguluje kwestii zawartych w przepisach projektu.

2

3. Analiza przepisów projektu pod k$tem ustalonego stanu prawa Unii Europejskiej Przepisy projektu nie nale#$ do materii regulacji prawa Unii Europejskiej. 4. Konkluzja Przedmiot projektu ustawy o zmianie ustawy o !wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze !rodków publicznych nie jest obj%ty prawem Unii Europejskiej. Sporz!dzi": Zespó" Prawa Europejskiego Akceptowa": Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Micha" Królikowski

Deskryptory bazy REX: projekt ustawy, Unia Europejska, ochrona zdrowia

Warszawa, 22 wrze!nia 2008 r. BAS-WAEM-2431/08 Pan Bronis"aw Komorowski Marsza"ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Opinia prawna w sprawie stwierdzenia – w trybie art. 95a ust. 3 Regulaminu Sejmu – czy poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o !wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze !rodków publicznych (przedstawiciel wnioskodawców: pose" Joanna Senyszyn) jest projektem ustawy wykonuj$cej prawo Unii Europejskiej Projekt zak"ada wprowadzenie zmian do ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o !wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze !rodków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135, ze zmianami). Proponuje si% zmian% przepisów dotycz$cych zakresu !wiadcze&, do których uprawnieni s$, na zasadach okre!lonych w tej ustawie, !wiadczeniobiorcy. Zmiany polegaj$ na: ! dodaniu przepisu okre!laj$cego prawo !wiadczeniobiorców do !wiadcze& opieki zdrowotnej, których celem jest wydanie zdrowego potomstwa, w tym stosowania zap"odnienia pozaustrojowego w ramach trzech cykli (dodanie nowego art. 15 ust. 1a ustawy), ! zmianie przepisu okre!laj$cego uprawnienie kobiet do przeprowadzenia bada& prenatalnych, która polega na obj%ciu tymi !wiadczeniami tak#e kobiet w wieku 35 – 40 lat.(zmiana art. 27 ust. 1 pkt 5 ustawy). Przedmiot projektu ustawy nie jest obj%ty prawem Unii Europejskiej. Projekt nie ma na celu wykonania prawa Unii Europejskiej. Projekt ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej nie jest projektem ustawy wykonuj$cej prawo Unii Europejskiej. Sporz!dzi": Zespó" Prawa Europejskiego Akceptowa": Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Micha" Królikowski

Related Documents

1284
November 2019 4
1284
July 2020 6
1284-001
November 2019 1
463-1284-003
June 2020 4