1012

  • October 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 1012 as PDF for free.

More details

  • Words: 1,106
  • Pages: 11
Druk nr 1012 Warszawa, 10 lipca 2008 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja Komisja Nadzwyczajna "Przyjazne Pa!stwo" do spraw zwi"zanych z ograniczaniem biurokracji NPP-020-55-2008

Pan Bronis#aw Komorowski Marsza#ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 32 ust. 2 regulaminu Sejmu Komisja Nadzwyczajna "Przyjazne Pa!stwo" do spraw zwi"zanych z ograniczaniem biurokracji wnosi projekt ustawy:

-

o zmianie podatkowa.

ustawy

-

Ordynacja

Do reprezentowania Komisji w pracach nad projektem ustawy zosta# upowa$niony pose# Miros#aw Seku#a.

Przewodnicz"cy Komisji (-) Janusz Palikot

projekt USTAWA z dnia

2008 r.

o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa Art. 1. W ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z pó%n. zm.1)) w art. 291 po § 2 dodaje si& § 2a i § 2b w brzmieniu: „§ 2a. Zawiadomienie o sposobie za#atwienia zastrze$e!, o którym mowa w § 2, zawiera w szczególno'ci: 1) wskazanie kontrolowanego; 2) wskazanie osób kontroluj"cych; 3) okre'lenie przedmiotu i zakresu kontroli; 4) okre'lenie miejsca i czasu przeprowadzenia kontroli; 5) wskazanie, które z zastrze$e! kontrolowanego nie zosta#y uwzgl&dnione, wraz z uzasadnieniem faktycznym i prawnym; 6) wskazanie, które zastrze$enia kontrolowanego zosta#y uwzgl&dnione. § 2b. Przedmiotem post&powania podatkowego wszcz&tego w wyniku kontroli podatkowej mog" by( wy#"cznie ustalenia, o których mowa w § 2a pkt 5.”. Art. 2. Ustawa wchodzi w $ycie z dniem 1 stycznia 2009 r.

1)

Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta#y og#oszone w Dz.U. z 2005 r. Nr 85, poz. 727, Nr 86, poz. 732 i Nr 143, poz. 1199, z 2006 r. Nr 66, poz. 470, Nr 104, poz. 708, Nr 143, poz. 1031, Nr 217, poz. 1590 i Nr 225, poz. 1635 oraz z 2007 r. Nr 112, poz. 769, Nr 120, poz. 818, Nr 192, poz. 1378 i Nr 225, poz. 1671.

UZASADNIENIE 1.Wyja!nienie celu ustawy. Celem ustawy jest doprecyzowanie przepisów ustawy i konkretyzacja obowi"zków organów podatkowych poprzez wskazanie, co powinno zawiera( zawiadomienie o sposobie za#atwienia zastrze$e! do protoko#u kontroli, oraz poprzez wskazanie, $e przedmiotem post&powania podatkowego mog" by( tylko ustalenia wskazane w tym$e zawiadomieniu. 2. Przedstawienie stanu obecnego. W obecnym stanie prawnym, ze wzgl&du na brak odpowiedniego przepisu, organy podatkowe nie stosuj" jednolitego wzoru zawiadomienia o sposobie za#atwienia zastrze$e! do protoko#u kontroli. W niektórych przypadkach organ w odpowiedzi na zastrze$enia do protoko#u kontroli odnosi si& do zastrze$e! podatnika wskazuj"c i wyja'niaj"c nieprawid#owo'ci wykryte w toku post&powania kontrolnego, a w niektórych zamieszcza jedynie ogóln" informacj&, $e okre'lona kwestia opisana w protokole kontroli zostanie wyja'niona w toku post&powania podatkowego. Podatnik nie posiada zatem w niektórych przypadkach wiedzy, jakie zastrze$enia do protoko#u kontroli zosta#y uwzgl&dnione oraz co b&dzie przedmiotem post&powania podatkowego. 3. Ró"nice mi#dzy dotychczasowym a przewidywanym stanem prawnym. Projektowana zmiana przewiduje ujednolicenie obecnych niejednorodnych praktyk stosowanych przez organy podatkowe, oraz wprowadzi jednolity kszta#t zawiadomienia o sposobie za#atwienia zastrze$e! do protoko#u kontroli, który umo$liwi kontrolowanym w zorientowaniu si& w ich sytuacji oraz w nieprawid#owo'ciach wykrytych w czasie kontroli podatkowej. Dodatkowo zmiana przewiduje wprowadzenie swoistej sankcji za brak rzetelnej informacji o nieprawid#owo'ciach, które b&d" przedmiotem post&powania, stwierdzaj"c wprost, $e ustalenia organów w toku post&powania podatkowego prowadzonego w oparciu o przeprowadzon" kontrol& mog" opiera( si& wy#"cznie na elementach wyszczególnionych w zawiadomieniu. Proponowana zmiana jest równie$ gwarancj" przestrzegania przez organy zakazu reformationis in peius.

4. Oczekiwane skutki spo$eczne, gospodarcze, finansowe i prawne. Proponowana zmiana umo$liwi podatnikowi zorientowanie si& w jego sytuacji po przeprowadzonej kontroli podatkowej i z#o$onych zastrze$eniach do protoko#u. Dodatkowo podatnik uzyska pewno'(, $e post&powanie prowadzone przez organy podatkowe b&d" podlega#y ograniczeniom wynikaj"cym z odpowiedzi na zastrze$enia do protoko#u kontroli. Rozwi"zanie to umo$liwi, wa$ny ze spo#ecznego punktu widzenia, dialog podatnika z organem podatkowym, co pomo$e wyja'ni( niektóre kwestie w toku post&powania podatkowego i usunie w"tpliwo'ci co do przedmiotu post&powania podatkowego wszcz&tego na podstawie ustale! kontrolnych. Przewidywana zmiana nie powinna wp#yn"( na zwi&kszenie obci"$enia bud$etu pa!stwa. Jej wprowadzenie u#atwi podatnikom rozeznanie w kwestii prowadzonego post&powania podatkowego, co u#atwi im obron& przed organem I instancji, co z kolei wp#ynie na mniejsze obci"$enie organów II instancji i s"dów administracyjnych. 5. Ocena zgodno!ci z prawem Unii Europejskiej. Przedmiot projektu ustawy nie jest obj&ty prawem Unii Europejskiej.

Warszawa, dnia 31 lipca 2008 r. BAS-WAEM-2123/08

Pan Bronis#aw Komorowski Marsza#ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Opinia prawna w sprawie zgodno!ci z prawem Unii Europejskiej komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa (przedstawiciel wnioskodawców: pose$ Miros$aw Seku$a) Na podstawie art. 34 ust. 9 uchwa#y Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 roku – Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity: Monitor Polski z 2002 r., Nr 23, poz. 398, ze zmianami) sporz"dza si& nast&puj"c" opini&:

1. Przedmiot projektu ustawy Projekt przewiduje dodanie § 2a i § 2b w artykule 291 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r., Nr 8, poz. 60, ze zmianami), dotycz"cym przedstawiania zastrze$e! lub wyja'nie! przez kontrolowanego, który nie zgadza si& z ustaleniami protoko#u kontroli podatkowej. Zgodnie z projektem zawiadomienie o sposobie za#atwienia zastrze$e! powinno zawiera( okre'lone elementy. Jednym z nich b&dzie wskazanie, które z zastrze$e! kontrolowanego nie zosta#y uwzgl&dnione, wraz z uzasadnieniem faktycznym i prawnym. Wy#"cznie te ustalenia b&d" mog#y by( przedmiotem post&powania podatkowego. Proponowana ustawa ma wej'( w $ycie z dniem 1 stycznia 2009 r. 2. Stan prawa Unii Europejskiej w materii obj#tej projektem Prawo Unii Europejskiej nie zawiera zagadnienia b&d"ce przedmiotem projektu ustawy.

przepisów

reguluj"cych

3. Analiza przepisów projektu pod k%tem ustalonego stanu prawa Unii Europejskiej Przepisy projektu nie nale$" do materii regulacji prawa UE.

2

4. Konkluzja Przedmiot projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa nie jest obj&ty prawem Unii Europejskiej. Sporz!dzi": Zespó" Prawa Europejskiego Akceptowa": Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Micha" Królikowski

Deskryptory bazy REX: Unia Europejska, projekt ustawy, ordynacja podatkowa

Warszawa, dnia 31 lipca 2008 r. BAS-WAEM-2124/08

Pan Bronis#aw Komorowski Marsza#ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Opinia prawna w sprawie stwierdzenia – w trybie art. 95a ust. 3 Regulaminu Sejmu – czy komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa (przedstawiciel wnioskodawców: Miros$aw Seku$a) jest projektem ustawy wykonuj%cej prawo Unii Europejskiej Projekt przewiduje dodanie § 2a i § 2b w artykule 291 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r., Nr 8, poz. 60, ze zmianami), dotycz"cym przedstawiania zastrze$e! lub wyja'nie! przez kontrolowanego, który nie zgadza si& z ustaleniami protoko#u kontroli podatkowej. Zgodnie z projektem zawiadomienie o sposobie za#atwienia zastrze$e! powinno zawiera( okre'lone elementy. Jednym z nich b&dzie wskazanie, które z zastrze$e! kontrolowanego nie zosta#y uwzgl&dnione, wraz z uzasadnieniem faktycznym i prawnym. Wy#"cznie te ustalenia b&d" mog#y by( przedmiotem post&powania podatkowego. Przedmiot projektu ustawy nie jest obj&ty prawem Unii Europejskiej. Projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa nie jest projektem ustawy wykonuj%cej prawo Unii Europejskiej. Sporz!dzi": Zespó" Prawa Europejskiego Akceptowa": Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Micha" Królikowski

Deskryptory bazy REX: Unia Europejska, projekt ustawy, ordynacja podatkowa

Related Documents

1012
November 2019 33
1012
October 2019 32
Bhagavatham 1012
December 2019 29
1012-s
November 2019 24
00388-1012
August 2019 15
Cfm2007-1012
October 2019 13