PROIECT DIDACTIC
DATA: 31.03.2015 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ÎNVĂŢĂTOARE: PROPUNĂTOARE: CLASA: a IV a ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura română SUBIECTUL: Subiectul simplu. Subiectul multiplu UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Lumea necuvântătoarelor TIPUL LECŢIEI: Dobândire de noi cunoştinţe OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: Dezvoltarea capacităţii de a recunoaşte subiectul simplu şi subiectul multiplu şi de a-l folosi corect în comunicarea orală şi scrisă. OBIECTIVE CADRU: 1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare 3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare 4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: -
-
-
să sesizeze structurile gramaticale (morfologice şi sintactice) corecte sau incorecte dintrun mesaj ascultat ; să integreze adecvat, în exprimarea orală proprie, elementele de construcţie a comunicării studiate; să recunoască în textele studiate elementele de construcţie a comunicării învăţate ; să aplice în mod conştient regulile de ortografie şi de punctuaţie ; să utilizeze corect, în textele redactate, elementele de construcţie a comunicării studiate.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1- să completeze corect rebusul; O2- să răspundă corect la întrebări; O3- să analizeze predicatele verbale din textele date O4- să alcătuiască enunţuri care să conţină predicate verbale; O5- să recunoască subiectele din propoziţiile date; O6- să definească noţiunea de subiect pe baza exemplelor date; O7- să alcătuiască propoziţii în care subiectele să fie exprimate prin substantive şi prin pronume personale; O8- să rezolve fişa de muncă independentă;
RESURSE PROCEDUALE:conversaţia, observaţia, exerciţiul, explicaţia, munca cu manualul, munca independentă FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, individuală RESURSE MATERIALE: rebus, manualul, caietul elevului, fisă de lucru TIMP: 50 min. BIBLIOGRAFIE: Piţilă,T.,Mihăilescu,C.- Limba şi literatura română - Manual pentru clasa a IV-a, Ed. Aramis.
Desfăşurarea lecţiei
Etapele lecţiei 1.Moment organizatoric
Conţinuturile învăţării Se asigură liniştea şi disciplina în sala de clasă ,se pregătesc materialele necesare.
Strategii didactice
Evaluare
2.Verificarea temei
Verificarea calitativă şi cantitativă a temei pentru acasă.
Observaţia
Orală
3.Captarea atenţiei
Le prezint elevilor un rebus pe care va trebui să-l completeze.
Conversaţia Exerciţiul
Scrisă
Ob
O1
4.Anunţarea temei şi a obiectivelor
Astăzi la limba şi literatura română vom învăţa despre subiect Conversaţia şi anume :”Subiectul simplu şi Explicaţia subiectul multiplu”.
5.Actualizarea cunoştinţelor
Solicit elevilor să răspundă la următoarele întrebări : - Ce parte de propoziţie aţi mai învăţat ? - Ce este predicatul ? - Ce este predicatul verbal ? - Ce este propoziţia simplă? Dar propoziţia dezvoltată ? Daţi exemple !
O2
6.Dirijarea învăţării
O3 O4
Împreună cu copiii vom rezolva câteva exerciţii de la pagina 98 (1, 1, 2, 3, 1) din cartea de Limba şi literatura română după care vom trece la Subiectul simplu si subiectul multiplu, pagina 99. Le voi citi copiilor textul: „Oamenii îşi isprăviseră treburile din gospodării . Acum bărbaţi , femei , fete şi băieţi ieşeau pe portiţe.” Ion Agârbiceanu -„Bunica Safta” Cer elevilor să citească fiecare propoziţie şi să afle subiectul folosind una din întrebările ,,cine ?
Conversaţia
Observaţia Exerciţiul Munca cu manualul
Conversaţia
Orală, răspunsurile elevilor
Orală
“sau ,,despre cine este vorba în propoziţie ?” şi să specifice locul acestuia în propoziţie : la început , în interior sau la sfârşit.
O5 O2
- Care este subiectul primei propoziţii ? - Ce întrebare aţi adresat ? - Pe lângă cine aţi adresat întrebarea ? - Prin ce este exprimat subiectul în prima propoziţie ? Dar în a doua propoziţie ? - Ce semn de punctuaţie s-a scris între substantivele din a doua propoziţie ? - Unde se află subiectul în prima propoziţie ? Dar în a doua propoziţie ? - Unde se poate afla subiectul în propoziţie ? Le voi spune elevilor faptul că subiectul exprimat printr-o singură parte de vorbire se numeşte subiect simplu , iar subiectul exprimat prin mai multe părţi de vorbire se numeşte subiect multiplu.
Exerciţiul
Conversaţia
Orală, răspunsurile elevilor
Explicaţia
Le voi spune elevilor definiţia subiectului: ,,Subiectul este partea principală de propoziţie despre care se spune ceva cu ajutorul predicatului”. Le comunic că subiectul se află cu întrebările ,,cine ?” sau ,,despre cine se vorbeşte în propoziţie ?”. Le voi spune şi că ,,între părţile de vorbire care alcătuiesc subiectul multiplu se scrie virgulă, dacă nu se află şi ori sau .Între subiect şi predicat nu se scrie virgulă”. O7
Împreună cu copiii vom rezolva exerciţiile de la pagina 99.
Orală
Exerciţiul
7.Obţinerea performanţei
O8
8.Asigurarea retenţiei şi a transferului O2 O6
9.Aprecieri asupra desfăşurării lecţiei şi tema pentru acasă
Le voi da copiilor să rezolve o fişă de lucru în care ei vor identifica subiectul simplu şi multiplu din propoziţii şi vor alcătui propoziţii cu subiectul simplu si multiplu. Solicit elevilor să răspundă la următoarele întrebări : - Ce este subiectul ? - Cu ce întrebări se află ? - De câte feluri poate fi subiectul ? - Prin ce părţi de vorbire poate fi exprimat ? Se fac aprecieri generale şi individuale asupra modului de desfăşurare a lecţiei. Dau tema pentru acasă.
Fişă de lucru Muncă independentă Exerciţiul
Scrisă
Orală Conversaţia
Fişă de lucru
1. Subliniează cu o linie subiectul simplu şi cu două linii subiectul multiplu, din următoarele propoziţii: -
Ana şi Călin aşteaptă vacanţa de vară. Broasca sare pe o frunză de nufăr.
-
Se trezesc găinile şi raţele din ograda bunicii.
-
Băieţii şi fetele pregătesc o serbare. Mama discută cu bunica Mioarei.
2.Alcătuieşte două propoziţii simple cu subiect simplu şi două propoziţii simple cu subiect multiplu.
3.Transcrie următoarele propoziţii, transformând subiectele multiple în subiecte simple după modelul: Ina şi Aura culeg flori. Fetele culeg flori. Marin, Călin şi Aurel ascultă muzică. Caietele şi cărţile sunt în ghiozdan. Merele şi perele sunt dulci. Ursul şi vulpea sunt în pădure. El şi ea rezolvă exerciţiile.